Ndikimi i pandemisë COVID-19 në burgje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pandemia COVID-19 ka ndikuar në burgjet në të gjithë botën. Ka pasur shpërthime të COVID-19 të raportuara në burgje në të gjithë botën, me dendësinë e strehimit dhe qarkullimin e popullsisë së shumë burgjeve që kontribuojnë në një rrezik në rritje të kontraktimit të virusit krahasuar me popullatën e përgjithshme.[1] Grumbullimi i burgjeve dhe mungesa e masave sanitare kontribuojnë në rrezikun e kontraktimit të sëmundjeve në burgje. Si një masë lehtësuese, disa juridiksione kanë liruar të burgosurit për të zvogëluar dendësinë dhe përpjekjen për të zvogëluar përhapjen e sëmundjes. Ka pasur gjithashtu protesta midis të burgosurve dhe pushime burgu në shumë vende në përgjigje të zemërimit të të burgosurve për rrezikun e tyre të kontraktimit të sëmundjes në kushtet e burgut.

Kontrollet e rrezikut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Qendrave të SH.B.A.-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, strategjitë e parandalimit barrën e COVID-19. Disa strategji parandaluese përfshijnë shqyrtimin e simptomave në hyrje, shmangien e mbipopullimit, vaktet marramendëse dhe kohën e rekreacionit, mbulesat e fytyrës, sinjalistikën dhe trajnimin. Objektet duhet të zhvillojnë sisteme të ndarjes së informacionit për të menaxhuar rastet e konfirmuara dhe të dyshuara, për të izoluar ata që janë potencialisht të infektuar dhe për të ofruar politika fleksibël të pushimit mjekësor për anëtarët e stafit.[2]

Afganistani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria Afgane liroi 10,000 të burgosur në 26 Mars, 2020. Ata ishin kryesisht gra, të rinj, të sëmurë kritikisht dhe të burgosur mbi 55 vjeç.[3]

Australia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 mars, qeveria Australiane shpalli një emergjencë të shëndetit publik.[4] Gjithashtu ka planifikuar të anulojë të gjitha vizitat në burgun Alexander Maconochie duke filluar nga 23 Mars. Komisioneri i Shërbimeve Korrigjuese të ACT Jon Peach deklaroi se si rezultat do të kishte "rritje të aksesit në telefona" për të burgosurit që të mbanin lidhje me familjet e tyre.[5]

Brazili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qindra të burgosur (të cilët punojnë jashtë burgut gjatë ditës) u arratisën nga katër burgje në shtetin e São Paulo pasi vizitorët u kufizuan dhe fushat e Pashkëve u anuluan për shkak të shqetësimeve shëndetësore.[6]

Kina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Virusi u përhap në të paktën katër burgje në Kinë.[7]

Kolumbia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 Mars, 23 të burgosur u vranë dhe 83 u plagosën gjatë një trazire burgu në La Modelo në Bogota, e cila shpërtheu për shkak të frikës për përhapjen e COVID-19 nëpër muret e burgut.[8][9] Të burgosurit në të gjithë vendin kanë protestuar kundër shërbimeve të dobëta shëndetësore që nga shpërthimi i COVID-19.[10]

Qeveria po planifikon të lirojë rreth 10,000 të burgosur në fundjavën e 4–5 Prillit 2020. Lirimi nuk do të zbatohet për individët të cilët janë dënuar për vepra seksuale kundër të miturve, korrupsion ose krime kundër njerëzimit.

Republika Çeke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të koronavirusit, më 13 mars, qeveria Çeke miratoi Rezolutën Nr. 204/2020 Coll e cila ndalonte anëtarët e familjes të vizitonin të afërmit në burgje dhe burgje. Avokatët e mbrojtjes përjashtohen nga ndalesat.[11]

Salvadori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një shpërthimi të dhunës së dyshuar të bandave në fund të Prillit që vrau 77 njerëz, Presidenti Nayib Bukele vendosi një bllokim të anëtarëve të bandës së burgosur nga 26 Prilli.[12] Si pjesë e goditjes, anëtarët e bandës kanë qenë të mbyllur në qelitë e mbushura me njerëz për 23 orë në ditë; qelizat ishin barrikaduar me kompensatë dhe fletë metalike për të bllokuar rrezet e diellit; sinjalet celularë dhe wifi u bllokuan dhe anëtarët rivalë të bandës u përzien së bashku.[13][14][15] Drejtori i Human Rights Watch Americas José Miguel Vivanco ka dënuar trajtimin e të burgosurve si poshtërues, degradues dhe një kërcënim për shëndetin në mes të pandemisë në vazhdim të koronavirusit

Etiopia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 Mars, 4,011 të burgosurve iu dha falja nga Presidenti etiopian Sahle-Work Zewde në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Kjo falje vinte vetëm për të burgosurit e dënuar për krime të vogla që vuanin dënimin deri në tre vjet, dhe ata që ishin gati të liroheshin.[16]

Franca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 mars, një i paraburgosur vdiq në burgun e Fresnes.[17] Më 22 Mars, një kryengritje shpërtheu në Qendrën e Paraburgimit Uzerche, ku 250 të burgosur duhej të evakuoheshin sepse qelizat e tyre ishin të papërdorshme.[18]

Irani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 mars, më shumë se 54,000 të burgosur u lanë të lirë përkohësisht për të parandaluar përhapjen e COVID-19.[19]

Të burgosurit protestuan në Iranin jugor më 30 mars. Që nga fillimi i vitit, trazirat kanë shpërthyer në burgjet në Aligudarz, Hamedan dhe Tabriz, me disa të burgosur që shpëtojnë. Më 27 Mars, 70 të burgosur shpëtuan nga Burgu Saqqez në provincën Kurdistan. 100,000 të burgosur janë liruar si masë për të përmbajtur pandeminë, por rreth 50,000 njerëz mbeten në burg, duke përfshirë shkelës të dhunshëm, shtetas të dyfishtë dhe të tjerë me lidhje perëndimore.[20]

Irlanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 Mars, Ministri i Drejtësisë Charles Flanagan njoftoi lirimin e përkohshëm të deri në 200 të burgosurve për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së COVID-19 nëpër burgjet e vendit.[21] Të burgosurit u raportua se ishin të gatshëm të punojnë me oficerët e burgjeve për të parandaluar ekspozimin e tyre ndaj virusit.Masat e distancimit shoqëror në burgje përfshinin shenja të dukshme, mbylljen e palestrave dhe sallave të rekreacionit, të burgosurit që ushqeheshin në grupe më të vogla dhe vizitat nga jashtë nuk lejoheshin. Ndodhi pastrimi i thellë, pllakat dhe titujt u zëvendësuan me ushqim të nxehtë në enë kartoni me një përdorim. Një pasojë tjetër e virusit ishte që më pak ilaçe gjetën rrugën e tyre në sistem.[22] Më 10 qershor, u njoftua se asnjë i burgosur në mesin e popullsisë së burgosur të vendit prej 3,705 nuk ishte testuar pozitiv për COVID-19.[23] Më 22 gusht, një grua 23-vjeçare në Qendrën Dóchas u bë e burgosura e parë në Irlandë që doli pozitive për COVID-19.[24][25] Më 30 tetor, Shërbimi i Burgut Irlandez konfirmoi një shpërthim të COVID-19 në Burgun Midlands pasi pesë të burgosur rezultuan pozitivë për COVID-19.[26][27][28]

Italia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një hetim u hap pasi gjashtë të dënuar vdiqën në burgun Sant'Anna të Modena nga mbidozat. Ngjarje të tjera që nxitën hetimin përfshinin trazirat në burgun e San Vittore dhe në burgun La Dogaia në Prato.

Tetëdhjetë të burgosur u arratisën nga burgu i Foggia mes kaosit në burgje të shkaktuar nga kufizimet e reja të qeverisë për shkak të pandemisë COVID-19.[29]


Meksika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një trazirë në një qendër ndalimi të migrantëve në Tenosique, Tabasco, Meksikë, la të vdekur një Guatemalë dhe katër të plagosur në 31 Mars. Të arrestuarit ishin të shqetësuar për një shpërthim të mundshëm COVID-19.

Qyteti i Meksikës filloi të pastrojë 13 burgjet e tij dhe katër qendrat e paraburgimit në 4 Prill. Numri i vizitorëve të lejuar u përgjysmua. Personeli, ofruesit dhe të burgosurit do të testoheshin për COVID-19. Të burgosurve do t’u jepej fotografi i fruthit pasi qyteti po përjeton gjithashtu një shpërthim të fruthit që nga prilli i vitit 2020.[30]

Pakistani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në burgjet e Pakistanit u zbulua në 24 Mars në Burgun e Kampit, Lahore.[31] Deri në 14 Prill, 59 raste të tjera u raportuan në të njëjtin burg, së bashku me 14 në Sialkot Burg, shtatë në Gujranwala dhe nëntë në DG Khan Burg, duke çuar totalin e provincës Punjab në 89.[32] Një rast në burgun e rrethit Quetta u raportua më 6 Prill.[33] Ka pasur një mospërputhje në numrat e siguruar nga autoritete të ndryshme në Punjab, por sipas shifrave më të larta të mbledhura nga Justice Project Pakistan, vendi ka më shumë se 100 raste në burgje, që nga 13 Prilli.

Filipinet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të paraburgosurit në burgun e ri Bilibid në Muntinlupa duke u testuar për COVID-19.

Të burgosur janë liruar për të zbutur përhapjen e COVID-19 në burgjet në Filipine. Që nga 22 korriku, 21,858 të burgosur nga 470 institucione burgu të administruara nga Byroja e vendit për Menaxhimin e Burgjeve dhe Penologjinë janë liruar. Të paktën një mijë të burgosur dhe personeli i burgut kanë kontraktuar COVID-19.[34]

Somaliland[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti Muse Bihi Abdi fali 574 të burgosur dhe i urdhëroi ata të lirohen për të kontrolluar përhapjen e virusit.[35]

Siria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Militantët e ISIL në provincën Hassakeh në Sirinë lindore protestuan dhe katër u arratisën nga burgu. Ndërsa nuk ka raporte të infeksioneve të koronavirusit në burgjet në këtë zonë, ekzistojnë shqetësime për një shpërthim të mundshëm në ambientet e mbipopulluara.[36]

Tajlandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një trazirë filloi në burgun në Provincën Buriram në Tajlandën verilindore në 29 Mars kur një thashethem i rremë për një infeksion koronavirus u përhap si një fshehje për një përpjekje arratisjeje. Shtatë nga 2,100 të burgosur u arratisën, por u morën përsëri. Dy të burgosur në një institucion tjetër në vend janë diagnostikuar me COVID-19 dhe familjeve u është ndaluar të vizitojnë burgjet në vend për 14 ditë.[37]

Turqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 mars, Ministri i Drejtësisë Abdulhamit Gül njoftoi se takimet në të gjitha burgjet e hapura dhe të mbyllura, përdorimi i dhomave të takimeve familjare dhe transferimet midis burgjeve u vonuan për dy javë.[38]

Më 20 Mars, Shoqata e të Drejtave të Njeriut, Fondacioni i të Drejtave të Njeriut i Turqisë, Shoqata e Avokatëve për Liri, Shoqata Bashkëkohore e Avokatëve dhe Bashkimi i Punëtorëve të Shërbimit Shëndetësor dhe Social të Shoqërisë Civile në Sistemin Penal, botuan një deklaratë në COVID- 19 shpërthimi dhe nxiti veprime të menjëhershme në burgje. Në artikullin e tyre, ata theksuan rëndësinë e informimit të publikut, veçanërisht familjarëve dhe avokatëve të të burgosurve, për praktikat e karantinës dhe statusin shëndetësor të të burgosurve.[39]

Parlamenti turk miratoi një ligj për lirimin e dhjetëra mijëra të burgosurve në 14 Prill. Organizatat e të drejtave të njeriut kritikuan ligjin sepse ai nuk përfshinte individë të dënuar sipas ligjeve anti-terrorizëm, gazetarë, politikanë dhe avokatë në paraburgim.[40]

Mbretëria e Bashkuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria lëshoi udhëzime specifike për burgjet në rast të simptomave ose rasteve të COVID-19, veçanërisht rregulli që thotë "çdo i burgosur ose i paraburgosur me një kollë të re, të vazhdueshme ose një temperaturë të lartë duhet të vendoset në izolim mbrojtës për 7 ditë".[41]

Më 18 mars, rasti i parë i koronavirusit u raportua në një burg në Mbretërinë e Bashkuar. I burgosuri, i cili kishte qenë duke shërbyer në HMP Manchester (i referuar zakonisht si Strangeways), u zhvendos në një spital. Ndërsa asnjë i burgosur ose personel tjetër nuk rezultoi pozitiv për virusin, trembëdhjetë të burgosur dhe katër anëtarë të stafit u vunë në izolim si masë paraprake.[42] Vizitat në burg mbetën të hapura, por situata po monitorohet.[43]

Më 19 Mars, u zbulua se rreth 75 oficerë në HMP Berwyn në Uells ishin jashtë punës për shkak të sëmundjes ose vetë-izolimit dhe 22 të burgosur që tregonin simptoma të koronavirusit ishin të izoluar nga burgu. Sidoqoftë, burgu kishte mjaft punonjës për të qëndruar plotësisht funksional.[44]

Pas çështjes në HMP Mançester, organizata think tank e Reformës bëri thirrje për lirimin e 2,305 shkelësve "me rrezik të ulët" me dënime të shkurtra për të zvogëluar rrezikun e koronavirusit brenda popullatës së burgjeve.[45] Raporti i tyre argumentoi se burgu është "i mbipopulluar [me] kushte jo-sanitare dhe kujdes shëndetësor me cilësi të dobët'.[46] Veprime të ngjashme janë ndërmarrë në Iran dhe Shtetet e Bashkuara.[47]

Më 21 Mars, ish Sekretari i Drejtësisë David Gauke bëri thirrje për pezullimin e dënimeve të shkurtra dhe lirimin e parakohshëm të disa të burgosurve për të shmangur përhapjen e COVID-19.[48]

Shtetet e Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 3 korriku, pesë shpërthimet më të këqija të COVID-19 në SH.B.A. kanë ndodhur në burgje. Institucioni më i goditur është Instituti Korrektues Marion në Marion Ohio me 2,439 raste. Të tjerët përfshijnë Institucionin Korrektues Pickaway në Scioto Township, Ohio (1,791 raste), Burgun e Shtetit San Quentin në San Quentin, California (1,483 raste), burgun e Qarkut Harris në Houston, Texas (1,390 raste) dhe Qendrën Korrektuese Trousdale Turner në Hartsville, Tenesi (1,379 raste). Dyzet shpërthime në SH.B.A. përfshijnë grupe prej 500 ose më shumë njerëzve. Prej tyre, tridhjetë e një ndodhën në institucionet korrektuese. Tetë nga shpërthimet e mbetura ndodhën në paketimin dhe përpunimin e mishit, ndërsa një ndodhi në bordin e USS Theodore Roosevelt.[49]

24 Prill 2020: Ngjarje Proteste në Columbus, Ohio që kërkon 20,000 lirim të parakohshëm të burgut

Në çdo ditë të caktuar, 2.3 milion njerëz janë burgosur në 6,000 objekte në Shtetet e Bashkuara, duke u paraqitur zyrtarëve detyrën e vështirë për të parandaluar shpërthimet e koronavirusit midis të burgosurve dhe stafit.[50][51] Të burgosurit shpesh flenë afër. Shumë burgje kanë kanalizime të dobëta dhe pastruesi i duarve me bazë alkooli shpesh është i ndaluar për të burgosurit.[52][53]

Shumica dërrmuese e këtyre të burgosurve janë në paraburgim shtetëror ose lokal. Guvernatorët e shteteve zakonisht kanë fuqinë të zgjedhin lirimin e të burgosurve, por zakonisht nuk e bëjnë këtë, një trend që nuk ka ndryshuar as duke pasur parasysh krizën COVID-19. Për shembull, në përgjigje të pandemisë, California dhe Kentucky liruan më pak se katër përqind të të burgosurve të tyre, ndërsa Arizona deklaroi se nuk do të lirojë asnjë.[50]

Minoriteti i mbetur i të burgosurve janë në paraburgim federal.

Midis 22 Mars dhe 26 Mars, 23 të burgosur u arratisën dhe të paktën një i burgosur rezultoi pozitiv për COVID-19 në secilin prej dy burgjeve. Gjyqtarët urdhëruan çlirimin e mijëra të burgosurve në burg dhe pati thirrje për të liruar të gjithë të burgosurit në nevojë shëndetësore.[54]

Që nga 8 Prilli, kishte të paktën 1,300 raste të konfirmuara të COVID-19 dhe 32 vdekjeve në burgje në të gjithë Shtetet e Bashkuara.[55]

Sistemi korrektues federal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prokurori i Përgjithshëm William Barr njoftoi në 26 Mars, 2020, se ai kishte udhëzuar burgjet federale të lirojnë disa të burgosur për të zvogëluar ndikimin e epidemisë së koronavirusit. Ky urdhër favorizon të burgosurit mbi 60 të cilët nuk janë dënuar për krime të dhunshme ose seksuale. Kjo vlen për rreth 2,000 nga 170,000 të burgosurit në sistemin korrektues federal. Në kohën e njoftimit të Barr, kishte pasur rreth një duzinë rastesh të COVID-19 midis të burgosurve dhe stafit federal.[56] Një njoftim i profilit të lartë ishte Paul Manafort, ish-kryetari i fushatës së Presidentit Trump, i cili, në moshën 71 vjeç, u largua nga një burg federal në Pensilvani për të vuajtur pjesën tjetër të dënimit të tij në burg për shkak të shqetësimeve të koronavirusit.[57]

Patrick Jones, një i burgosur 49-vjeçar në një burg me siguri minimale në Oakdale, Louisiana, u bë fataliteti i parë i COVID-19 në një burg federal në 28 Mars. Pesë të burgosur të tjerë ishin infektuar.[58] Byroja federale e Burgjeve po mbyll të gjithë 146,000 të burgosurit në qelitë e tyre nga 1 deri në 14 Prill. COVID-19 është aq i zakonshëm në Kompleksin Korrektues Federal, Oakdale në Luiziana, saqë autoritetet ndaluan testimin për të dhe në vend të kësaj supozojnë se kushdo me simptoma është i infektuar me të.[59]

Më 14 korrik 2020, Daniel Lewis Lee u bë i burgosuri i parë federal që u ekzekutua në 17 vjet. Familja e viktimave të tij kishte paditur për të vonuar ekzekutimin, duke përmendur dëshirën e tyre për ta dëshmuar atë, por duke pohuar frikën e tyre për kontraktimin e COVID-19. Disa ditë para ekzekutimit të planifikuar, një gjykatë vendosi që ajo të mund të planifikohej për të lejuar familjen e viktimave të tij të merrnin pjesë, por Gjykata e Lartë e SH.B.A. më pas e mohoi atë zgjatje.[60][61]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Flagg, Anna; Neff, Joseph (2020-03-31). "Why Jails Are So Important in the Fight Against Coronavirus". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-12.
 2. ^ CDC (2020-04-30). "COVID-19 Guidance for Correctional & Detention Facilities". Centers for Disease Control and Prevention (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-08-04.
 3. ^ Afghanistan to release up to 10,000 prisoners to slow coronavirus spread AFP, 26 March 2020
 4. ^ "Second coronavirus case in Canberra prompts ACT Government to declare public health emergency - ABC News". www.abc.net.au (në anglishte australiane). 2020-03-15. Marrë më 2020-05-01.
 5. ^ "Canberra coronavirus cases increase as Health Minister halts prison visits". ABC News. 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Phillips, Dom (17 mars 2020). "'Come back Monday, OK?' Hundreds of prisoners escape in Brazil amid Covid-19 anger". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wang, Vivian; McNeil Jr, Donald G.; Fassihi, Farnaz; Myers, Steven Lee (21 shkurt 2020). "With 4 Deaths in Iran and More Cases on 3 Continents, Fears of Coronavirus Pandemic Rise". The New York Times. Marrë më 5 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Colombia coronavirus: 23 killed in prison riot". aljazeera.com. Marrë më 2020-03-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Vera, Amir. "23 dead in prison riot in Colombia prompted by coronavirus fears, Ministry of Justice says". CNN. Marrë më 2020-03-23. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "At least 23 killed in Colombia prison unrest". BBC News (në anglishte britanike). 2020-03-23. Marrë më 2020-03-23.
 11. ^ https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/DOC130320-130320_204.pdf
 12. ^ Salinas, Jacobo García, Carlos (2020-04-27). "Bukele autoriza a la policía a matar pandilleros en El Salvador tras un sangriento fin de semana". El País (në spanjisht). Marrë më 2020-04-30.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 13. ^ "El Salvador gangs: 'No ray of sunlight for inmates'". BBC News. 28 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2020. Marrë më 29 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "El Salvador: Inhumane Prison Lockdown Treatment". Human Rights Watch. 29 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2020. Marrë më 29 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kahn, Carrie (27 prill 2020). "El Salvador's President Takes On The Country's Gangs Amid Coronavirus Pandemic". National Public Radio. Marrë më 29 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Ethiopia pardons more than 4,000 prisoners to help prevent coronavirus spread". cnn.com. Marrë më 1 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Mort d'un détenu à Fresnes : les prisons à l'épreuve de l'épidémie de coronavirus". leparisien.fr. Marrë më 2020-03-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Mutinerie à la prison d'Uzerche, en Corrèze : près de 250 cellules inutilisables". leparisien.fr. Marrë më 2020-04-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Coronavirus: Iran temporarily frees 54,000 prisoners to combat spread". BBC News. 3 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Prisoners riot in Iran; Netanyahu goes into self-quarantine By AMIR VAHDAT and ARON HELLER, Associated Press, 30 March 2020
 21. ^ Daly, Adam (20 mars 2020). "Covid-19: Temporary release of 200 prisoners was 'not an easy decision to make'". TheJournal.ie. Marrë më 10 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Reynolds, Paul (7 prill 2020). "Prisons and inmates adapt to restrictions posed by Covid-19". RTÉ News and Current Affairs. Marrë më 10 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Conneely, Ailbhe (10 qershor 2020). "Prison Service submits best practice paper to WHO after no inmate tests Covid-19 positive". RTÉ News and Current Affairs. Marrë më 10 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Hogan, Laura (22 gusht 2020). "Irish prison system records first positive Covid-19 case". RTÉ News and Current Affairs. Marrë më 22 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Halpin, Hayley; McGrath, Dominic (22 gusht 2020). "Woman becomes first confirmed Covid-19 case in Irish prison system". TheJournal.ie. Marrë më 22 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Covid-19 outbreak at Midlands Prison in Portlaoise". RTÉ News and Current Affairs. 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Lally, Conor (30 tetor 2020). "Staff and prisoners to be tested at Midlands Prison following Covid-19 outbreak". The Irish Times. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Kierans, John (30 tetor 2020). "Multiple inmates test positive after Covid-19 outbreak at Midlands Prison". Irish Mirror. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Caos nelle carceri per il coronavirus, 6 morti a Modena per overdose: aperta indagine. Fiamme a San Vittore e Prato. Fuga dei detenuti a Foggia". open.online. 9 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ CDMX penalties are sanitized and visits are reduced due to coronavirus by Israel Zamarrón, El Sol de México, 4 April 2020
 31. ^ "Pakistan Confirms 1st Prisoner with COVID-19 in Crowded Jail | Voice of America - English". www.voanews.com (në anglisht). Marrë më 2020-05-13.
 32. ^ "89 prisoners contract coronavirus in Punjab jails". 24 News HD (në anglisht). 2020-04-14. Marrë më 2020-05-13.
 33. ^ "کوئٹہ: ڈسٹرکٹ جیل میں قیدی کا کورونا ٹیسٹ مثبت". jang.com.pk. Marrë më 2020-05-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Sajid, Islamuddin (22 korrik 2020). "COVID-19: Philippines releases nearly 22,000 inmates". Anadolu Agency. Marrë më 8 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "COVID-19: Somaliland releases 574 prisoners". www.aa.com.tr. Marrë më 6 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ IS militants riot in eastern Syria prison, some escape By The Associated Press/ABC News, 30 March 2020
 37. ^ Coronavirus rumors alleged to have set off Thai prison riot By The Associated Press/ABC News, 29 March 2020
 38. ^ "Adalet Bakanı Gül: Açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşler iki hafta süreyle ertelenmiştir". Anadolu Agency. 13 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Covid-19 Salgını ve Hapishanelerde Acilen Alınması Gereken Önlemler". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Turkey to release thousands of prisoners over coronavirus AFP, 14 Apr 2020
 41. ^ "COVID-19: prisons and other prescribed places of detention guidance". GOV.UK (në anglisht). Marrë më 20 mars 2020.
 42. ^ Bulman, May (18 mars 2020). "First UK prisoner infected with coronavirus". The Independent (në anglisht). Marrë më 18 mars 2020.
 43. ^ Slater, Chris (18 mars 2020). "Strangeways prisoner tests positive for coronavirus". Manchester Evening News. Marrë më 18 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Rees, Jenny (19 mars 2020). "Seventy-five prison officers off sick or isolating". BBC News. Marrë më 20 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Cowburn, Ashley (20 mars 2020). "Ministers urged to release hundreds of prisoners on short sentences to combat coronavirus". The Independent (në anglisht). Marrë më 20 mars 2020.
 46. ^ "Reducing the prison population: Extending Home Detention Curfew and scrapping short sentences | Reform". reform.uk. mars 2020. Marrë më 20 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "US jails begin releasing prisoners amid pandemic". BBC News. 19 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Prisons could see 800 deaths from coronavirus without protective measures," The Guardian, March 21, 2020
 49. ^ Times, The New York. "Coronavirus in the U.S.: Latest Map and Case Count". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-07-03.
 50. ^ a b Chapin, Angelina (2020-04-10). "Governors Are Too Cowardly To Solve The Coronavirus Outbreak In Prisons". HuffPost (në anglisht). Marrë më 2020-04-12.
 51. ^ Initiative, Prison Policy. "Mass Incarceration: The Whole Pie 2020". www.prisonpolicy.org (në anglisht). Marrë më 2020-07-03. {{cite web}}: |first= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 52. ^ "Coronavirus and Prisons: A Toxic Combination". The Marshall Project. 6 mars 2020. Marrë më 5 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Williams, Timothy; Weiser, Benjamin; Rashbaum, William K. (30 mars 2020). "'Jails Are Petri Dishes': Inmates Freed as the Virus Spreads Behind Bars". The New York Times. Marrë më 5 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Releases, infections, fear: U.S. coronavirus crisis in jails and prisons looms By Chris Francescani, ABC News, 26 March 2020
 55. ^ Williams, Timothy; Ivory, Danielle (2020-04-08). "Chicago's Jail Is Top U.S. Hot Spot as Virus Spreads Behind Bars". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-12.
 56. ^ U.S. to free some prisoners amid coronavirus threat AFP, 26 March 2020
 57. ^ Faulders, Katherine (13 maj 2020). "Former Trump campaign chairman Paul Manafort released to home confinement amid coronavirus concerns". ABC News (në anglisht). Marrë më 2020-05-14.
 58. ^ Inmate dies after contracting coronavirus at Louisiana federal prison by Rich Schapiro, NBC News, 29 March 2020
 59. ^ Federal inmates to be locked in cells for 14 days amid virus AP, 31 March 2020
 60. ^ Shortell, David, Greg Clary and Caroline Kelly (13 korrik 2020). "First US federal execution in 17 years is back on, for now". CNN. Marrë më 13 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 61. ^ de Vogue, Ariane (14 korrik 2020). "Daniel Lewis Lee executed after Supreme Court clears the way". CNN. Marrë më 14 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)