Ndotja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ndotja e mjedisit)
Shko te: navigacion, kërko

Ndotja është degradimi i një ekosistemi nga futja, zakonisht  njerzore, e substancave ose rrezatimeve që ndryshojnë  shumë ose më pak  funksionimin e këtij ekosistemi[1]. Për më tepër, fjala gjithashtu i referohet ndonjëherë pasojave të fenomeneve gjeologjike të tilla si një shpërthim vullkanik[2].

Shënimet dhe referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ E adaptuar e definicionit OCDE, 1974, (Anglisht)[PDF]{{{2}}}
  2. ^ Enciklopedia Larousse 2009, formimi i shtresave jashtëzakonisht acide, radioaktive apo të ngarkuara me metale toksike