Jump to content

Ne jemi malet tona

Coordinates: 39°50′13.5″N 46°46′11.42″E / 39.837083°N 46.7698389°E / 39.837083; 46.7698389
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

39°50′13.5″N 46°46′11.42″E / 39.837083°N 46.7698389°E / 39.837083; 46.7698389

Monumenti "Ne jemi malet tona" që përshkruan një burrë dhe një grua
5 Dram monedha me Tatik Papik
Pllakë përkujtimore për rindërtimin-rivitalizimin e monumentit të vitit 2013

"Ne jemi malet tona" (armenisht: Մենք ենք, մեր լեռները, Menk' enk' mer lernerə) është një monument i madh në veri të Stepanakert, kryeqyteti i Republikës de facto të pavarur të Artsakh (de jure Khankendi, brenda Republikës së Azerbajxhanit).

Skulptura, e përfunduar në vitin 1967 nga Sargis Bagdasaryan, vlerësohet gjerësisht si një simbol i trashëgimisë armene të Karabagut. Monumenti është bërë nga tufa vullkanike dhe përshkruan një burrë dhe grua të vjetër, të gdhendur nga shkëmbi, që përfaqëson popullin malsor të Karabakut. Njihet gjithashtu si " tatik-papik " (տատիկ-պապիկ) në armenisht, që përkthehet si " gjyshe dhe gjysh ". Skulptura është e theksuar në stemën e Artsakh. [1]

Polemika mbi imazhin e Eurovizionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi i monumentit gjatë një videoklipi që i parapriu një shfaqje në Festivali Evropian i Këngës 2009 ishte e para nga disa konflikte politike gjatë konkursit përreth Armenisë dhe Azerbajxhanit . Konflikti buronte nga një video hyrëse "kartolinë" e luajtur para shfaqjes së Armenisë në një raund gjysmëfinale, e cila përshkruajti monumentin përkrah simboleve të tjera të Armenisë. Përfaqësuesit nga Azerbajxhani u ankuan pranë Unionit Evropian të Transmetimeve për përdorimin e "Ne jemi malet tona" në hyrjen armene, pasi territori i Gara-Karabakut është de jure pjesë e Azerbajxhanit.[2] Në përgjigje të ankesës, imazhi u redaktua nga video në finale. Sidoqoftë, Armenia u hakmor për vendimin duke përfshirë imazhe të shumta të monumentit në prezantimin gjatë votimit — në një ekran video në sfond, dhe në anën e pasme të zëdhënësit të tyre, Sirusho. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Coat of Arms". Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2011. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Deasy, Kristin (2009-05-15). "Eurovision: A Melting-Pot Contest, Where Native Doesn't Always Mean Best" (në anglisht). Radio Free Europe/Radio Liberty. Marrë më 2009-05-17.
  3. ^ Krikorian, Onnik (2009-05-16). "Ethnic rivalry wins over kitsch in the Caucasus" (në anglisht). Frontline Club. Marrë më 2008-09-17.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]