Neda Ukraden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Neda Ukraden
Неда Украден
Ukraden në 2011
U lind në (1950-08-16) 16 gusht 1950 (73 vjeç)
ProfesioniKëngëtare
Vite aktiviteti1967–tani
Bashkëshorti/ja
Milan Bilbija
(his death)
Fëmijë1
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
  • Zërat
  • kitarë
Labeli

Neda Ukraden ( Serbishte cirilike: Неда Украден ; i lindur më 16 gusht 1950) është një këngëtare serbo-kroate . Karriera e saj profesionale shtrihet në vitin 1967.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ukraden lindi në Glavina Donja, një fshat afër qytetit të vogël kroatImotskit, nga prindërit serbë Anđelija (1924–2018) dhe Dušan Ukraden (1927–1997). [1] [2] [3]]

Ajo jetoi në Imotski me gjyshërit e saj deri në moshën dy vjeçare kur u zhvendos në Vishegrad, në Bosnjën dhe Hercegovinën lindore. Kur ishte në shkollën fillore, familja e saj u shpërngul në Sarajevë ku jetoi deri në vitin 1992 kur shpërtheu Lufta në Bosnje .

Kur filloi lufta, Neda u zhvendos në Beograd, Serbi . [4] Ndërmjet viteve 1992 dhe 1996, ajo kishte me qira një apartament në Vjenë, Austri. [5]

Duke respektuar dëshirat e babait të saj, ajo ndoqi Universitetin e Sarajevës ku mbaroi me sukses diplomën në Drejtësi, Filologji dhe Gjuhë Angleze . Ajo filloi të këndonte vetëm në moshën 17-vjeçare.

  1. ^ A. Čanović (7 shkurt 2018). "TRAGEDIJA NEDE UKRADEN Pevačica se HITNO vratila u Beograd, plače sve vreme" (në serbisht). Blic. Marrë më 29 janar 2021.
  2. ^ "Svet i Scandal". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Neda Ukraden – Biografija". Svaštara. Marrë më 3 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Neda Ukraden biografija
  5. ^ "Pitajte Tonija da li sam mu se sviđala više nego što je normalno". Svet & Scandal (në serbisht). 31 gusht 2009. Marrë më 3 janar 2015.