Jump to content

Neji Hyūga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Neji Hyūga
Personazh nga Naruto
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaKōichi Tōchika
Keiko Nemoto (fëmijë)
Informacione
GjiniaMashkull
FamiljaHizashi Hyūga (baba)
Hiashi Hyūga (xhaxha)
Hanabi Hyūga (kushërirë)
Hinata Hyūga (kushërirë)

Neji Hyūga (日向ネジ, Hyūga Neji) është personazh fiktiv në anime dhe manga Naruto. Ai ishte një shinobi i klanit Hyūga të Konohagakure. Megjithëse ishte një mrekulli edhe sipas standardeve të Hyūgas, Neji ishte anëtar i shtëpisë së degës së klanit; sado i aftë të bëhej, ai do të ishte gjithnjë në shërbim të shtëpisë kryesore të Hyūgas, një fakt që e bindte atë që fati ishte i paracaktuar. Pasi përjetoi refuzimin e Naruto Uzumaki për t'u kufizuar nga një ideologji e tillë, Neji kuptoi se fati i tij ishte ai që ai zgjodhi të ishte, dhe si anëtar i Skuadrës Guy ai kërkoi forcën e nevojshme për të bërë të ardhmen që dëshironte për familjen dhe miqtë e tij, dhe në fund të fundit sakrifikoi jetën e tij për të mbrojtur të njëjtin person që e mësoi atë për lirinë e zgjedhjes së fatit, Naruton.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri "Neji" do të thotë "vidë/rrotullim" (螺 子) ose për "kthesë/çelës" (捩), i cili mund t'i referohet Eight Trigrams Revolving Heaven (një teknikë që ai rrotullohet dhe krijon një sferë). Është gjithashtu ndoshta një lojë në Nejia, një art marcial kinez që përqendrohet në zhvillimin e chi të brendshëm përmes teknikave të rrotullimit dhe tjerrjes. Emri i tij i familjes "Hyūga" do të thotë "vend në diell" (日 向).

Më në fund, stili i tij i luftimit është i ngjashëm me Baguazhang dhe teknikat e tij trajtojnë konceptin filozofik të Tetë Trigramave.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neji është një djalë shumë i qetë, i cili fillimisht mban një inat të thellë ndaj anëtarëve të degës kryesore të klanit të tij, të cilët ai beson se janë përgjegjës për vdekjen e babait të tij. Në fëmijërinë e tij, Neji nuk kishte asgjë kundër degës kryesore pasi ishte shumë i ri për të kuptuar plotësisht pasojat e të qenit anëtar i degës dytësore, por ndërsa u rrit, duke parë që babai i tij nuk ndjente asgjë tjetër përveç urrejtjes për vëllain e tij dhe degës së tij, pak nga pak ai filloi ta përjetonte atë. Ajo gjithashtu zhvillon një ndjenjë arrogance ndaj kushërirës së tij Hinata, vazhdimisht duke i thënë asaj se ajo kurrë nuk mund të jetë trashëgimtare e klanit Hyūga. E gjithë kjo e bëri Neji të besojë se e ardhmja e një personi vendoset që në lindje dhe nuk ka asnjë mënyrë për të shpëtuar ose ndryshuar fatin e tij, por pasi u mund nga Naruto ai duket se e kuptoi se ai kishte gabuar.

Pasi mësoi të vërtetën për babanë e tij, Neji fillon të kuptojë vlerën e vërtetë të miqësisë dhe madje vendos të ndjekë trajnimin e xhaxhait të tij. Për më tepër, ai braktis idenë e një fati të paracaktuar dhe e kupton se njeriu duhet të jetë gjithmonë më i fortë në mënyrë që të mos humbasë kurrë një betejë.

Urrejtja që Neji ndjente për degën kryesore me kalimin e kohës shndërrohet në respekt për të dhe dashuri vëllazërore ndaj xhaxhait dhe kushërirës të tij, duke mos harruar pozicionin e tij në klan dhe qëllimin e tij për t'i mbrojtur ata. Në fillim, Neji gjithashtu denigroi ëndrrën e partnerit të tij Rock Lee duke u bërë një ninxha e shkëlqyer duke përdorur vetëm taijutsu pa pasur njohuri për ninjustu, edhe pse më vonë ai ndryshoi mendje. Të dy ai dhe Tenten shpesh ngacmojnë sjelljen gazmore dhe hiperaktive të Lee dhe Might Guy, por ata janë po aq të gatshëm të luftojnë për shokët e tyre të skuadrës shumë të lidhur.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga një moshë e butë, aftësia e Neji si një gjeni natyror ishte e dukshme, madje edhe nga standardet e larta të klanit Hyūga. Si anëtar i shtëpisë së degës, Neji ishte e ndaluar teknikisht të mësonte ndonjë nga teknikat e përparuara të klanit. Sidoqoftë, edhe pa udhëzime zyrtare, ai mësoi se si të kryente shumë prej këtyre teknikave vetëm nga vëzhgimi. Hiashi, i impresionuar kaq thellë nga talenti i papërpunuar dhe rritja e shpejtë e Nejit, pavarësisht se ishte vetë-mësuar, arriti të besonte se Neji duhej të ishte pasardhësi i degës kryesore dhe përfundimisht do të tejkalonte të gjithë Hyūga e tjerë që të ekzistonin ndonjëherë, e fundit e së cilës ai ia doli mbanë nga Pjesa II pavarësisht moshës së tij ende të re. Përveç tipareve të tij klanore të përparimit, Neji u diplomua nga akademia në krye të klasës së tij, e cila nga ana tjetër e bindi Rock Lee se Neji ishte konkurrenti kryesor gjatë provimeve të tij të para Chūnin. Në fund të pjesës së parë, Hiashi filloi të stërviste Neji në të gjitha teknikat sekrete të Hyūga. Ai gjithashtu mund të përdorte stilet e zjarrit, ujit dhe tokës.

Ashtu si me shumicën e anëtarëve të klanit Hyūga, Neji u specializua në taijutsu. Ai shkëlqeu në marrjen sistematikisht të kundërshtarëve të tij me goditje të sakta në pikat kyçe të trupit. Edhe më shumë, ai demonstroi shpejtësi flakëruese dhe i kombinuar me reflekse, koordinim dhe shkathtësi të shkëlqyeshme, ai mund të shmangej pothuajse çdo sulm ndërsa ishte në të njëjtën kohë në gjendje të kundërsulmonte kundërshtarin e tij. Këto tipare e bënin atë veçanërisht të frikshëm nga një distancë e afërt, duke i detyruar armiqtë të mbanin distancën e tyre, ku aftësia e Neji e bënte atë të vështirë për tu goditur.

Neji u trajnua që në moshë të hershme në stilin e fshehtë të klanit të tij në stilin e luftimit Gentle Fist, i cili përfiton nga vizioni shpues i Byakugan për të goditur drejtpërdrejt sistemin e çakrës së kundërshtarit, duke ngushtuar ose prerë rrjedhën e tyre të çakrës vetëm nga kontakti minimal. Për shkak se sistemi i shtegut të çakrës është i ndërthurur ngushtë me shumë nga organet kryesore të trupit, dëmtimi dobësues dhe madje edhe fatal mund të bëhet po aq lehtë. Ndërsa goditjet me Butë të Butë janë parazgjedhur të vështira për tu mbrojtur, zgjuarsia dhe metodat e Neji e bënë përdorimin e tij të stilit veçanërisht efektiv.

Zbatimi i disa prej teknikave më të fuqishme të stilit, Neji ishte shumë i shkathët në betejë. Me Tetë Trigramë Gjashtëdhjetë e Katër Pëllëmbë, ai mund të sulmonte shënjestra të shumta në të njëjtën kohë, ose tenketsu të disa kundërshtarëve për t'i ndaluar ato menjëherë ose për të devijuar breshërinë hyrëse të predhave; në anime, ai përmirësoi teknikën për të dyfishuar numrin e goditjeve. Në mbrojtje, ai mund të përdorte Tetë Trigramë Palms Revolving Heaven për të dëbuar chakrën nga trupi i tij dhe për të devijuar të gjitha sulmet e ardhura nga të gjitha drejtimet në të njëjtën kohë. Nëse është i përmbajtur dhe në këtë mënyrë i paaftë për të përdorur Parajsën Revolucionare, ai mund të lëshojë chakra nga tenketsu i tij për t'u liruar. Në Pjesën II, Neji filloi të përdorte Tetë Trigramë Vakum Pëllëmbe për të sulmuar objektiva jashtë rrezes së tij fizike ose për të larguar sulmet e ardhshme; kur kryhet në kombinim me të tjerët, forca e tij rritet në përputhje me rrethanat.

Byakugan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Byakugan

Si Hyūga, Neji zotëronte Byakugan|Byakugan, një tenikë e syrit i zakonshëm në klanin e tij. Neji ishte vërejtur të ishte veçanërisht i fuqishëm me këta sy dhe kishte një fushë depërtuese afër 360 ° të shikimit. Ekziston një pikë e verbër e vogël prapa rruazave të treta të sipërme të kraharorit - një dobësi që ai e dinte mirë dhe ishte stërvitur gjerësisht për ta kapërcyer, pa rezultat. Në vend të kësaj, ai mori masa paraprake shtesë për ta kompensuar atë duke lëshuar çakra rreth zonës, duke i dhënë një mënyrë për të kuptuar çdo sulm që po afrohej dhe duke i ngadalësuar ato aq sa t'i jepte kohë për t'u përgjigjur.

Kjo e lejoi atë të shihte sistemet e shtegut të çakrës dhe 361 tenketsu që kalojnë përgjatë saj. Ai ishte në gjendje të rrisë gamën e Byakuganit të tij me kalimin e kohës: ndërsa ai mund të shihte gjërat vetëm 50 metra larg në pjesën e parë të serisë, nga pjesa e dytë ai mund të shihte gjërat nga të paktën 800 metra.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Modeli i vulës së mallkuar (卍) bazohet në manji i njohur gjithashtu si swatiska, një simbol hindu dhe budist. Për shkak se forma e përmbysur (卐) shoqërohet zakonisht me nazizmin jashtë Azisë, anime në vend të kësaj përdor një "X" për vulën e mallkuar, për të shmangur konfuzionit.