Jump to content

Nelly Furtado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nelly Furtado
Background information
Emri i lindjesNelly Kim Furtado
Lindi (1978-12-02) 2 dhjetor 1978 (45 vjeç)
Kanadaja Victoria,
British Columbia
ZhanretPop
R&B
Folk-pop
Dance-pop
Këngëtare, aktore.
Instrument(et)Vokal, gitarrë, keyboard, etj.
Vitet aktik1996-prezente
LabeliMosley / Geffen (2005—prezente)
Websitehttp://www.nellyfurtado.com

Nelly Kim Furtado lindi më 2 dhjetor 1978. Është një këngëtare, kompozitore dhe aktore kanadeze e cila jeton në Toronto ajo ka shitur më shumë se 18 milion albume në tër botën. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin "Whoa, Nelly!". Në këtë album gjendej kënga "I'm Like a Bird", këngë e cila fitoi çmimin Grammy. Në vitin 2003 ajo realizoj albumin e saj të dytë "Folklore". Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin 2006 me realizimin e albumit "Loose", i cili me 8,1 milion CD të shitura është albumi i saj më i suksesshëm.Në shtatorë 2009 bëhet realizimi i albumit të saj të katërt "Mi Plan", i cili është albumi i saj i parë në gjuhen spanjolle.

Viti Albumi Pozicionet në Toplista
SHBA KAN ANG GJE AUS
2000 Whoa, Nelly!
  • Albumi i parë
  • Album anglisht
24 2 2 14 4
2003 Folklore
  • Albumi i dytë
  • Album anglisht
38 18 11 4 82
2006 Loose
  • Albumi i tretë
  • Album anglisht
1 1 4 1 4
2009 Mi Plan
  • Albumi i katërt
  • Album spanjoll
Viti Kënga Pozicionet në Toplista
GJE SHBA ANG KAN
2000 I’m Like a Bird 41 9 5 1
2001 Turn Off The Light 31 5 4 7
....On The Radio (Remember the Days) 67 18 14
2002 Hey, Man! 49 20
2003 Powerless (Say What You Want) 8 13 6
2004 Try 31 15 9
Força 9 40 76
Explode 34 86
2005 The Grass Is Green 65
2006 No Hay Igual (feat. Calle 13)
Promiscuous (feat. Timbaland) 6 1 3 1
Maneater 4 16 1 5
Te Busqué (feat. Juanes) 16
Say It Right 2 1 10 1
All Good Things (Come to an End) 1 86 4 4
2007 In God's Hands 33 11
Do It 22 88 75 11
2009 Manos Al Aire 2

Loose: The Concert

Loose Mini DVD