Jump to content

Neofashizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Neofashizmi është një lëvizje politike për rivendosjen e fashizmit pas II. lufta botërore, e frymëzuar nga themelet dhe metodat e fashizmit filloi për lëvizjet ekstremiste të djathta dhe partitë politike që kthehen në misticizmin kombëtar dhe ksenofobinë. Neo-fashizmi bashkëkohor kërkon të paraqitet si një opsion disi i ri në politikën e ekstremit të djathtë në këmbim të fashizmit dhe nazizmit të refuzuar tërësisht moralisht dhe politikisht të mesit të shekullit 20. Ai promovon nacionalizmin integral, racizmin dhe ksenofobinë. Megjithëse nuk shënohet nga masa dhe gjerësia e veprimit politik, ai herë pas here arrin një ndikim politik në vendet ...

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]