Neslihan Atagül Doğulu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Neslihan Atagül Doğulu
U lind në20 gusht 1992
KombësiaTurke
TitulliNeslihan Atagül Dogulu
Faqja në rrjetwww.neslihanatagul.com

Neslihan Atagül Doğulu (lindi më 20 gusht 1992) është aktore turke. Ajo është më e njohur për rolin e saj në Kara Sevda (2015–2017), një nga serialet më të suksesshëm turq, i shitur në më shumë se 110 vende dhe fituesja e vetme e Çmimit Ndërkombëtar Emmy në 2017.[1] Ajo aktualisht është e njohur për roli i saj në serialin Sefirin Kızı si Nare Çelebi.

Gjithashtu të rëndësishme janë rolet e saj kryesore në serialin Fatih Harbiye (2013–2014) në kanalin Show TV si Neriman Solmaz dhe në filmat Araf dhe Senden Bana Kalan. Gjatë gjithë karrierës së saj të aktrimit, Neslihan ka marrë çmime dhe vlerësime të shumta për shfaqjet e saj, përfshirë Çmimin e Akademisë për "Aktorja më e mirë" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tokio.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neslihan lindi më 20 gusht 1992 në Stamboll. Ajo banon së bashku me familjen e saj në Stamboll. Ajo ka një vëlla Ilkay, babai i saj ishte shofer dhe nëna e saj është amvise. Babai i saj është me prejardhje çerkeze, ndërsa nëna e saj është me prejardhje bjelloruse.[3] Gjatë fëmijërisë Neslihan dëshironte të bëhej aktore. Në moshën 13 vjeçare, ajo morri pjesë në filmin İlk Aşk.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi të bëhej aktore kur ishte vetëm 8 vjeç. Në moshën 13 vjeç, ajo gjeti numrin për Agjencinë Erberk, në pronësi të Neşe Erberk; ajo mori adresën e tij dhe shkoi me nënën e tij për t'u regjistruar. Një muaj më vonë, ajo aktroi në një reklamë në 2005.

Një vit më vonë, në 2006, ajo bëri debutimin e saj të aktrimit në filmin İlk Aşk, për të cilin fitoi çmimin e parë të karrierës së saj si "Aktore e re Premtuese". Menjëherë pas kësaj, ai mori rolin e tij të parë në serialin Yaprak Dökümü dhe, në vitet në vijim, ai mori pjesë në seri të tjera të tilla si Canım Babam ose Hayat Devam Ediyor.

Në vitin 2012, ajo u shqua për rolin e saj kryesor në filmin Araf, për të cilin fitoi çmime të shumta dhe u vlerësua për performancën e saj nga një regjisor japonez. Përveç kësaj, ajo fitoi çmimin e Akademisë për "Aktorja më e mirë" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tokio.

2013–2014 Fatih Harbiye[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, Neslihan Atagül mori rolin e saj të parë drejtues në serialin dramë romantik Fatih Harbiye, së bashku me Kadir Doğulu. Seriali është një përshtatje e librit me emrin e shkrimtarit turk Peyami Safa, botuar në vitin 1931, ku ajo luante me rolin e Neriman Solmaz, një bonjake e re e nënës së saj e cila është fejuar me të dashurin e saj gjatë gjithë jetës derisa të takojë Maxhit Arxhaollu (Kadir Doğulu).

2015-2017 Kara Sevda fillimi i karrierës së saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2015, një nga rolet më të rëndësishme dhe më të dashur të karrierës së saj do të arrinte, ai i Nihan Sezin në serialin dramë dhe romancë Kara Sevda. Nihan është një vajzë e klasës së lartë që takon rastësisht Kemalin (Burak Özçivit), një djalë të trembur të klasës së mesme dhe të dy bien në dashuri. Dashuria e tyre është e pamundur për shkak të ndryshimit në klasa, por ata kërkojnë një mënyrë për të qenë së bashku. Sidoqoftë, për shkak të një sekreti familjar, Nihan detyrohet të martohet me Emir Kozxhollu (Kaan Urgancıoğlu), një njeri shumë i fuqishëm, por shumë egoist dhe i pamëshirshëm dhe largohet nga Kemal pa asnjë shpjegim. Për të provuar ta harrojë atë, Kemal vendos të largohet nga Stambolli, por 5 vjet më vonë ai kthehet si një biznesmen i rëndësishëm që kërkon hakmarrje dhe i cili do të përpiqet të zbulojë të gjithë të vërtetën.

Seriali është bërë një moment historik në historinë ndërkombëtare të serialeve turke, duke qenë seriali i parë dhe i vetëm turk që iu dha çmimet televizive më prestigjioze në botë, Çmimet Ndërkombëtare Emmy për telenovelën më të mirë në vitin 2017.[4][5] Gjithashtu seriali mori çmimin special të jurisë në Çmimet Ndërkombëtare të Dramës në Seul.[6]

Kara Sevda është bërë seriali turk më i shikuar në botë, duke u përkthyer në më shumë se 50 gjuhë dhe transmetuar në më shumë se 110 vende si Rusia, Italia, Gjermania, Irani, Sllovenia, Uruguai, Greqia, etj. i transmetuar në Shtetet e Bashkuara, ai u bë seriali më i shikuar i huaj në të gjithë historinë e vendit dhe serialet rekorde turke, duke arritur audiencë të madhe që asnjë serial tjetër turk nuk e ka arritur.

Seriali u transmetua nga Star TV dhe kishte 2 sezone me gjithsej 74 episode dhe, gjatë transmetimit të tij në Turqi, ishte një nga serialet më të shikuar. Premiera u shfaq më 14 tetor 2015 dhe përfundoi më 21 qershor 2017. Falë performancës së saj në këtë seri, Neslihan fitoi 4 çmime si aktore dhe popullariteti dhe njohja e saj si aktore u rrit në qiell, jo vetëm në Turqi, por edhe ndërkombëtarisht.

Për shkak të suksesit dërrmues të Kara Sevda në botë, në Muzeun e Dyllit "Tashkent City Park" në Uzbekistan, dy figura Nihan dhe Kemal janë ekspozuar në pjesën kushtuar Stambollit.[7]

Ajo bëri debutimin e saj në platformat online me serinë televizive në internet Dip (2018) me İlker Kaleli.

2019–2021 Sefirin Kızı[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2019, Neslihan Atagül u kthye në ekranet me serialin Sefirin Kızı, duke luajtur Nare.[8] Sanxhari (Engin Akyürek) dhe Nare kanë qenë të dashuruar që kur ishin fëmijë, por babai i Nares nuk pajtohet me lidhjen e tyre dhe, për t'i parandaluar ata që të jenë bashkë, e bën vajzën e tij të zhduket dhe e bën Sanxharin të besojë se ajo iku me keqardhje. Vite më vonë, të dy ata takohen përsëri, por Sanxhari po përgatit dasmën e tij me një vajzë tjetër.

Seriali u transmetua në Star TV dhe kishte 2 sezone me gjithsej 52 episode. Premiera u shfaq më 16 dhjetor 2019 dhe përfundoi më 11 maj 2021, dhe për performancën e saj në seri, aktorja fitoi çmimin për "Aktorja më e mirë" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Izmir Artemis. Sidoqoftë, në mes të serisë, Neslihan njoftoi tërheqjen e saj nga seriali për shkak të problemeve shëndetësore.[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 nëntor 2015, ajo u fejua me aktorin Kadir Doğulu. Ata u martuan më 8 korrik 2016.[10]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti title Roli Shënimet
2006 Araf Zehra Roli mbështetës
2011 İlk Aşk Genç Bahar Roli kryesor
2015 Senden Bana Kalan Elif Roli kryesor
Serialet
Viti title Roli Shënimet
2006 - 2010 Yaprak Dökümü Deniz Roli mbështetës
2011 Canım Babam Pënar Roli kryesor
2011 - 2012 Hayat Devam Ediyor Shirin Bakërxhë Roli mbështetës
2013 - 2014 Fatih Harbiye Neriman Roli kryesor
2015 - 2017 Kara Sevda Nihan Sezin (Kozxhollu) Roli kryesor
2018 Dip Bilge Roli kryesor
2018-2019 Sefirin Kızı Nare Çelebi Roli kryesor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kara Sevda, official web" (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Tokyo Film Festival honors Turk actress" (në anglisht). 2012. fq. Daily News.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Kush është Neslihan Atagül?" (në turqisht). milliyet.
  4. ^ "Kara Sevda becomes first Turkish TV series to win an International Emmy" (në anglisht). 2017. fq. T-Vine.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ "TÜRKİYE'NİN İLK EMMY ÖDÜLÜ KARA SEVDA'NIN!" (në turqisht). 2017. fq. Ay Yapim.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "Endless Love, premiado en los Seoul Drama Awards 2016" [Dashuri e pafund, i dhënë në Seoul Drama Awards 2016] (në spanjisht). 2016. fq. Prensario Internacional.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ Neslihan and Kemal wax figuresInstagram
  8. ^ "Engin Akyürek y Neslihan Atagül estrenan 'La hija del embajador'" [Engin Akyürek and Neslihan Atagül premiere 'The Ambassador's Daughter'] (në spanjisht). 2019. fq. Diez Minutos.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  9. ^ "Neslihan Atagül abandona la serie 'La hija del embajador' por problemas de salud" [Neslihan Atagül lë serialin "Vajza e Ambasadorit" për shkak të problemeve shëndetësore] (në spanjisht). 2021. fq. Diez Minutos.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  10. ^ "Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül nikah tarihini erteleyecek mi?" (në turqisht).