Jump to content

Nespullë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nespulla
Druri dhe frutat e nespullës
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Pa klasifikuar:
Pa klasifikuar:
Pa klasifikuar:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
E. japonica
Sinonimet[1]
  • Crataegus bibas Lour
  • Mespilus japonica Thunberb
  • Photinia japonica Thunberg Benth. & Hook. f. ex Asch. & Schweinf.

Nespulla (Eriobotrya japonica), njohur ndryshe dhe si lokuati është një lloj bimës në familjen Rosaceae, një frut i lashtë rritet në Japoni për 1000 vitet e fundit, e cila ndoshta është bimë vendase e rajoneve të ftohta malore të Kinës, dhe në rajonin jug-qendror të Kinës.[2][3] Rritet dhe në disa pjesë të Shqipërisë, si Saranda.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Plant List: A Working List of All Plant Species". Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 13 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Loquat Fact Sheet". UC Davis College of Agricultural & Environmental Sciences. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2018. Marrë më 14 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Flora of China". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)