Netstal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Netstal
Ish-komunë e Zvicrës
noform
Pamje nga Netstal
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Netstal is located in Zvicra
Netstal
Netstal

Koordinatat: 47°04′V 9°03′L / 47.067°V 9.050°L / 47.067; 9.050

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Kantoni Kantoni Glarus
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.63 km2
Lartësia 464 m (m.n.d.)
Popullsia 2,875 banorë (dhjetor 2017)
Dendësia 270 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 8754
Faqja Zyrtare www.gmeinde.glarus.ch

Netstal është një ish-komunëkantonin GlarusZvicër. Që nga janari 2001, Netstal është pjesë e komunës së Glarusit.

Netstal u përmend për herë të parë në vitin 1289.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Netstal ka një popullsi (sipas vitit 2010) prej 2,875 banorë. Sipas vitit 2007, 25.4% të popullsisë janë të huaj.[1] Mbi 10 vite të fundit, popullsia u rrit në një shkalë prej 2.3%. Shumica e banorëve (sipas vitit 2000) flasin gjermanisht (79.9%), italishtja është gjuha e dytë më e folur ( 6.9%) dhe gjuha shqipe është e treta (4.1%).[2]

Në zgjedhjet federale të vitit 2007, partia më e votuar ishte was the SPSP e cila morri 50.8% të votave. Pjesa tjetër e votave shkuan partisë SVP me 39.7% të votave.[2]

Netstal ka një shkallë të papunësisë prej 1.51%.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Canton Glarus population growth (Gjermanisht)
  2. ^ a b "Swiss Federal Statistical Office". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shtator 2011. Marrë më 5 prill 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)