Neutrofilia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Neutrofilia është rritja e granulacioneve akute bakterore me koke si dhe e infekcioneve piogjene. Kjo dukuri ndodhë gjatë ndonjë infektimi.

Neutrofilinë mund ta shkaktojnë edhe faktorë tjerë, pos atyre infektivë, e këta janë çrregullimet e metabolizmit (uremia, acidoza diabetike, eklampsia), pastaj djegiet, helmimet me substanca kimike, intervenimet kirurgjike, traumat dhe tumoret malinje. Gjakderdhja dhe hemoliza po ashtu mund të janë shkaktarë të neutrofilisë së përkohshme.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike - Universiteti i Prishtinës, 2002 Archived 27 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. Fakulteti i Mjekësisë