Nevada County (Kaliforni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nevada County, Kaliforni
Vendbanim
noform
Qendra e qytetit Nevada City
Vendndodhja
Nevada County, Kaliforni is located in SHBA
Nevada County, Kaliforni
Nevada County, Kaliforni

Koordinatat: 39°18′0″V 120°46′12″P / 39.30000°V 120.77000°P / 39.30000; -120.77000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Flag of California.svg Kalifornia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,520 km2
 •  tokësore 2,480 km2
 •  ujore 40 km2
Lartësia 2,790 m (m.n.d.)
Popullsia 99,755 banorë (2019)
Dendësia 39 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-8 (Zona Kohore në Paqësor)
Verore UTC-7
Kodi Postal 530
Koordinatat 39° 18′ 0″ Veri

120° 46′ 12″ Perëndim

Nevada County është një nga 58 qarqetshtetin federal KaliforniShteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas vitit 2010, qarku ka pasur 98,764 banorë. Zyra qendrore e qarkut është Nevada City