Newmarket (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Newmarket (kthjellim).


Newmarket
Newmarket, Ontario
—  qytet (city)  —
Pamje nga Newmarket (Ontario)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Tony Van Bynen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°6′V 79°45′P / 44.100°V 79.750°P / 44.100; -79.750 (Newmarket)Koordinatat: 44°6′V 79°45′P / 44.100°V 79.750°P / 44.100; -79.750 (Newmarket)
Lartësia 239 m (m.n.d)
Sipërfaqja 38,07 km2
Popullsia 74.295 banorë 2006
Dendësia 1.951,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 905 e 289
Vendndodhja
Newmarket is located in Kanadaja
Newmarket
Newmarket
www.newmarket.ca/

Newmarket është një qytet (city) në Provincën Ontario, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 38.07 km² dhe popullsi 74295 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario