Nexhip Okaner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nexhip Okaner
Emri i lindjesSamipaşazâde Enver Necip
Lindur më1889
Üsküdar, Stamboll, Perandoria Osmane
Vdekur më28 korrik 1959 (70 vjet)
Izmir, Turqi
Varrosur në
Varrezat Kokluca, Bornova, Izmir
Në aleancë me Perandoria Osmane
Shërbimi/dega Marina Osmane (1907-1920)
Forcat Detare Turke (1920-1926)
Vite shërbimi1907-1926
Grada Major
Në komandëDepartamenti i Admiralitetit
Komanda e Grupit Detar Fethiye
Autoriteti Qendror Portual i Izmirit
Komanda Detare e Mesdheut
Betejat/luftratLuftërat Ballkanike
Lufta e Parë Botërore (Lufta e Çanakalasë)
Lufta Çlirimtare Turke

Nexhip Okaner (1889 - 28 korrik 1959) ishte një oficer i marinës, futbollist dhe akademik turk. Ai ishte ndër themeluesit kryesorë të klubit të madh turk shumë-sportive Fenerbahçe S.K..

Nexhip Okaner u diplomua në Akademinë Detare Turke në vitin 1907 dhe u bë toger detar. Në vitin 1909 u gradua në gradën toger dhe u soll në Forcat Detare. Ndërmjet viteve 1912-1913, ai mori stërvitjen për silur në Marinën Mbretërore. Kur u kthye në Stamboll, u ngrit në gradën e kapitenit. Ndërmjet viteve 1914-1916 punoi si mësues i minierës. Në vitin 1916, ai studioi për gjashtë javë në Marinën Perandorake Gjermane.

Pasi Nexhip dha dorëheqjen nga ushtria; ishte një profesor i anglishtes në Shkollën e Gjuhëve të Huaja të Universitetit Ege. Ai vdiq në vitin 1959. U varros në Varrezat KoklucaBornovaIzmirit.