Nexhran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nexhren
نجران‎ Najrān
Qytet
noform
Kalaja në Nexhren
Vendndodhja
Nexhren is located in Arabia Saudite
Nexhren
Nexhren

Koordinatat: 17°29′30″V 44°7′56″L / 17.49167°V 44.13222°L / 17.49167; 44.13222

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni Rajoni Nexhren
Kryetari i Bashkisë Faris el-Shefak
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 360,000 km2
Lartësia 1,293 m (m.n.d.)
Popullsia 329,112 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal (61441)
Prefiksi +966-17
Koordinatat 17° 29′ 30″ Veri

44° 7′ 56″ Lindje

Faqja Zyrtare www.najran.gob.sa

Nexhren (Arabisht: نجران‎ Najrān) është një qytet në jugperëndim të Arabisë Saudite afër kufirit me Jemenin. Nexhreni ka tre peizashe gjeografike; oazë, male dhe shkretëtirë në anën e saj lindore.

Nexhren ishte qendra jemeni e bërjes së rrobave dhe fillimisht, kisve ose mbulesa e Qabes u bë atje (veshja e Qabës filloi së pari nga mbretërit jemenas të Saba). Dikur ishte një komunitet hebre, i njohur për rrobat që prodhonin. Sipas traditës jemenite hebreje, hebrenjtë e Nexhrenit e gjurmuan origjinën e tyre tek Dhjetë Fiset. Nexhren ishte gjithashtu një vend i rëndësishëm ndalimi në rrugën e temjanit.

Klima për Nexhrenin është një lloj klimë i nxehtë shkretëtirës, tipik i Gadishullit Arabik.