Nexhran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nexhran
نجران‎ Najrān
Qytet
Kalaja në Nexhren
Kalaja në Nexhren
Popullsia
 • Gjithsej329.112
{{{postal_code_type}}}
(61441)
Faqja zyrtarewww.najran.gob.sa

Nexhren (Arabisht: نجران‎ Najrān) është një qytet në jugperëndim të Arabisë Saudite afër kufirit me Jemenin. Nexhreni ka tre peizashe gjeografike; oazë, male dhe shkretëtirë në anën e saj lindore.

Nexhren ishte qendra jemeni e bërjes së rrobave dhe fillimisht, kisve ose mbulesa e Qabes u bë atje (veshja e Qabës filloi së pari nga mbretërit jemenas të Saba). Dikur ishte një komunitet hebre, i njohur për rrobat që prodhonin. Sipas traditës jemenite hebreje, hebrenjtë e Nexhrenit e gjurmuan origjinën e tyre tek Dhjetë Fiset. Nexhren ishte gjithashtu një vend i rëndësishëm ndalimi në rrugën e temjanit.

Klima për Nexhrenin është një lloj klimë i nxehtë shkretëtirës, tipik i Gadishullit Arabik.