Ngjistri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:21 (CEST)

Angjistër ose Ngjistër/Ngjistri, (Greqisht: Αγκίστρι/Agkístri) është një nga ishujt Saronik, e vendosur ngjitur me ishullin e Egjinës në Gjirin Saronik. Është rreth 35 kilometra në jugperëndim të portit e Pireut dhe 6 km në jugperëndim të ishullit e Egjinës. Ishulli Pecë me disa ishuj dhe shkëmbinj të vegjël fqinje, bën një komunë të veçantë në kuadër të qarkut Ishujt të Atikës.