Jump to content

Ngushtica e Siçilisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ngushtica e Siçilisë
Strait of Sicily is located in Europe
Strait of Sicily
Ngushtica e Siçilisë
Hartë që tregon vendodhjen e Ngushticës së Siçilisë
Koordinatat 37°12′N 11°12′E / 37.20°N 11.20°E / 37.20; 11.20
Vendet në fjalë Italy, Tunisia
Gjërësia maksimale 145 kilometra
Thellësia maksimale 316 metra

Ngushtica e Siçilisë (e njohur edhe si Ngushtica siçiliane, Kanali siçilian, Kanali i Siçilisë, Kanali i ngushtë i Sicilisë dhe Kanali Pantelleria ; italisht: Canale di Sicilia ose Stretto di Sicilia ; Siçiliane: Canali di Sicilia ose Strittu di Sicilia , Arabisht: مضيق صقلية Maḍīq Ṣiqillīyah ose مضيق الوطن القبلي Maḍīq al-Waṭan al-Qiblī ) është ngushtica midis Siçilisë dhe Tunizisë . [1] [2] Ngushtica është rreth 145 kilometra e gjerë dhe ndan Detin Tirren dhe Detin Mesdhe perëndimor, nga Deti Mesdhe lindor . Thellësia maksimale është 316 metra .

Rrymat e thella në ngushticë rrjedhin nga lindja në perëndim, dhe rryma më afër sipërfaqes udhëton nga perëndimi në lindje. Kjo rrjedhë e pazakontë e ujit është me interes për oqeanografët . [3]

Ka tragete të rregullta midis Siçilisë dhe Tunisit përtej ngushticës së Siçilisë.

Ishulli Pantelleria shtrihet në mes të ngushticës.

Skema bazë e sistemit me dy pragje në ngushticën e Siçilisë.

Ngushtica e Siçilisë ndodhet midis, në anën lindore, Tunizisë dhe Bregut të Maltës dhe në anën veriore, Siçilisë, Itali . Brenda Detit Mesdhe Qendror është një nga rajonet topografikisht të ndërlikuara. Me një gjatësi prej 600 km lidh pellgjet e Mesdheut Lindor dhe Perëndimor. Ngushtica kufizohet nga dy sisteme; Në anën lindore lidhet me detin Jon, në jug të Bregut të Maltës me një prag 560 m të thellë, dhe në anën perëndimore dy kalime lidhin ngushticën me pellgun perëndimor të Mesdheut. Kalimi ose kanali më afër Sicilisë është i ngushtë dhe rreth 430 m i thellë, ndërsa kanali në anën e Tunizisë është më i gjerë dhe më i cekët me një thellësi maksimale prej 365 m. Për shkak të kësaj bathimetrie të veçantë me dy kanale të ndryshme, ngushtica quhet "ngushticë me dy pragje". [4] Në rajonin qendror ngushtica është rreth 50 km deri në 100 km i gjerë dhe 700 m deri në 900 m i thellë, por disa pjesë përbëhen nga llogore edhe 1800 m të thella. [5]

  1. ^ Strait of Sicily, Britannica Atlas, Encyclopædia Britannica, Chicago (U.S.A.), 1989. Page 36, Geographic coordinates 37.20N 11.20E.
  2. ^ Scott C. Truver (1980), The Strait of Gibraltar and the Mediterranean, Springer, 1st edition.
  3. ^ Allan R. Robinson, Wayne G. Leslie, Alexander Theocharis, Alex Lascaratos. "Mediterranean Sea Circulation" (PDF). robinson.seas.harvard.edu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  4. ^ Astraldi, M; Balopoulos, S; Candela, J; Font, J; Gacic, M; Gasparini, G.P; Manca, B; Theocharis, A; Tintoré, J (gusht 1999). "The role of straits and channels in understanding the characteristics of Mediterranean circulation". Progress in Oceanography. 44 (1–3): 65–108. Bibcode:1999PrOce..44...65A. doi:10.1016/s0079-6611(99)00021-x. ISSN 0079-6611. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Astraldi, M.; Gasparini, G. P.; Gervasio, L.; Salusti, E. (2001-12-01). "Dense Water Dynamics along the Strait of Sicily (Mediterranean Sea)". Journal of Physical Oceanography (në anglisht). 31 (12): 3457–3475. Bibcode:2001JPO....31.3457A. doi:10.1175/1520-0485(2001)031<3457:DWDATS>2.0.CO;2. ISSN 0022-3670.