Nico Rosberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nico Rosberg

Nico Rosberg (lind. 27 Qershor 1985) është piloti Gjerman i Formula 1. Babai i tij është piloti i njohur, një herë kampion botëror në Formula1 (1982), finlandezi Keke Rosberg[1]. Nëna është Gjermane, dhe Nico Rosberg garon për kombëtaren e Gjermanisë. Në vitin 2005 u bë kampion në GP2 dhe në 2006 startoi karrierën e tij në Formula 1. Nico në garën e tij të parë me makinën e tij Williams F1 ka arritur të marrë poen dhe gjiron më të shpejtë. Në vitin 2006 mblodhi 4 poena dhe u rendit e 17'ta. Që nga viti 2010 garon për Mercedes GP

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://tr.wikipedia.org/wiki/Nico_Rosberg