Nicolás Maduro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikolas Maduro
Nicolás Maduro, president of Venezuela (2016) cropped.jpg
Presidenti i Venezuelës
5 mars 2013 – Në detyrë
Paraardhësi: Hugo Çavez
Zëvendës President i Venezuelës
13 tetor 20125 mars 2013
Paraardhësi: Elías Jaua
Pasardhësi: Jorge Arreaza
Ministër i Punëve të Jashtme
9 gusht 200615 janar 2013
Paraardhësi: Alí Rodríguez Araque
Pasardhësi: Elías Jaua
Të dhënat personale
Lindi më: 23 nëntor 1962
Lindi në: Karakas Venezuela
Partia politike: Partia e Bashkuar Socialiste
Bashkëshortja Cilia Flores
Fëmijë Nicolás Maduro Guerra
Feja: Kisha Katolike
Nikolas Maduro

Nikolas Maduro Moros (lindi më 23 nëntor 1962) është presidenti i 65-të i Venezuelës që nga viti 2013. Para se të bëhet president, ai ishte ministë i punëve të jashtme nga viti 2006 deri në vitin 2013 dhe zv. president i shtetit nga viti 2012 deri në vitin 2013.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i tij, Nikolas Maduro Garcia, vdiq në një aksident me motor më 22 prill 1989. Nëna e tij ishte Teresa de Jesús Moros. Nikolasi ishte rritur si katolik, por thuhet se ai ishte ndjekës i Sathya Sai Baba.

Nikolasi u martua me Cilia Flores, e cila është politikane dhe presidentja e katërt i asambles kombëtare. Ai i ka dy mbesa me emrin Paula dhe Sofía.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]