Nikolai, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikolai, Alaska
Anglisht : Nikolai
qytet
noform
Vendndodhja
Nikolai, Alaska is located in SHBA Alaska
Nikolai, Alaska
Nikolai, Alaska

Koordinatat: 63°0′39″V 154°23′2″P / 63.01083°V 154.38389°P / 63.01083; -154.38389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.6 km2
 •  tokësore 11.7 km2
 •  ujore 0.9 km2
Lartësia 130 m (m.n.d.)
Popullsia 88 banorë (2007)
Dendësia 8.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi July 9, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99691
Prefiksi 907
Koordinatat 63° 0′ 39″ Veri

154° 23′ 2″ Perëndim

Nikolai, Alaska (Nikolai) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Nikolai, Alaska jetojnë 88 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 8.5 banor/km2 (22.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 12.6 km2 (4.9 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 130 m (427 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 58. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 28 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nikolai, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale