Nikolaj Davidenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikolay Davydenko
Николай Давыденко Kjo është biografia e një tenisti
Nikolay Davydenko Николай Давыденко
Kombësia Rusia Rusia
Datëlindja 2 qershor 1981
Vendlindja Moskë, Bashkimi Sovjetik (tani Rusi)
Rezidenca Moskë, Rusi
Gjatësia 1.78 m (5 ft 10 in)
Pesha
Fillimi i karrierës 1999
Vlera në para $16,186,480
I vetëm
Fitore/humbje 482–329
Tituj {{{Tituj_vetëm}}}
Renditja më e lartë {{{Renditja_vetëm}}}
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open {{{australian_resultat}}}
French Open {{{french_resultat}}}
Wimbledon {{{wimbledon_resultat}}}
US Open {{{usopen_resultat}}}
Në çift
Fitore/humbje {{{Fitore/humbje_çift}}}
Tituj {{{Tituj_çift}}}
Renditja më e lartë {{{Renditja_çift}}}
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open {{{australian_resultat_çift}}}
French Open {{{french_resultat_çift}}}
Wimbledon {{{wimbledon_resultat_çift}}}
US Open {{{usopen_resultat_çift}}}

Freskimi i fundit: 1 tetor 2014.

Nikolay Davydenko (ka lindur në vitin 1981) - tenist i famshëm rus, Mjeshtër i Merituar i Sportit i Rusisë. Mbajtës i Davis Cup të vitit 2006 si pjesë e ekipit kombëtar të Rusisë. Fituesi i finales së Kupës Botërore të tenisit të vitit 2009 në lojë individuale, gjysmë-finalist i kampionatit French Open në vitet 2005 dhe 2007, gjysmë-finalist i turneut US Open i viteve 2006 dhe 2007, çerekfinalist i Australian Open në vitet 2005, 2007, 2010. Gjatë karrierës së tij sportive ka fituar 21 turne ATP në lojë individuale, duke përfshirë edhe tre turne të serisë "Masters" si dhe finalen e World Tour. Ka fituar të paktën në një nga turnetë për 9 sezone rresht (nga viti 2003-2011). Përkatësisht numrit të fitoreve të korrura në turnetë ATP në lojë teke (individuale) midis rusëve i lë vendin e parë vetëm Yevgeny Kafelnikov (26 fitore në periudhën e viteve 1994-2002).

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]