Jump to content

Nikolas Flamel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nicolas Flamel
Flamel siç përfaqësohet në 1402 në portalin e Sainte-Geneviève des Ardens (nga Étienne François Villain, 1761)
U lind nërr. 1330
Pontoise, Francë
Vdiq22 mars 1418 (87–88 vjeç)
Paris, Francë
Bashkëshorti/jaPerenelle Flamel (m. 1368; vd. 1397)

Nikolas Flamel ( Nicholas Flamel ) , eshte nje shkrimtar anglez , magjistar dhe alkimist. Ne serine Harry Potter , ai permendet si prodhuesi i Gurit Filozofal.