Jump to content

Nikolla I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Potret nga Franz Krüger

Nicholas I (Rusisht: Николай I Павлович) lindi më 25 qershor ose 6 korrik të vitit 1796 në Gatchina dhe vdiq më 18 shkurt ose 2 mars 1855 në Shën Petersburg. Ai ishte mbret i Polonisë dhe sundues i Finlandës. Ai u martua me Charlotte më 1817, prindërit e Charlottes ishin: Frederik Uilliam III i Prussies dhe Louise of Mecklenburg-Strelitz.

Nicholas I lindi në Gatchina tek Paul I dhe perandoresha Maria Fedorovona. Ai ishte vëllai i Aleksandër I i Rusisë.

Nicholas vdiq më 2 mars 1855 gjatë luftës së krimesë, ai vdiq nga pneumonias. Ka disa thashetheme se ai ka bërë vetëvrasje.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]