Jump to content

Nikolla V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Nikolla V
Niccolò V
papa i 208 i Kishës Katolike
Zgjedhja 6 mars 1447
Shugurimi peshkopal 19 mars 1447
Fundi papatit 24 mars 1455
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Eugjeni IV
Pasardhësi papa Kalisti III
Emri Tomaso Parentucelli
Lindja Sarzana, 15 nëntor 1397
Vdekja Roma, 24 mars 1455
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Nikolla V (Tomaso Parentucelli l. 15 nëntor 1397, Sarzana - v. 24 mars 1455, Roma) ishte papa i 208 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 mars 1447 dhe deri më 24 mars 1455. Paraardhës i tij ishte papa Eugjeni IV, ndërsa pasardhësi papa Kalisti III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Eugjeni IV
Papë
6 mars 144724 mars 1455
Pasardhësi 
papa Kalisti III