Nikolla V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Nikolla V
Niccolò V
papa i 208 i Kishës Katolike
C o a Nicolaus V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 6 mars 1447
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 19 mars 1447
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 24 mars 1455
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Eugjeni IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Kalisti III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Tomaso Parentucelli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Sarzana, 15 nëntor 1397
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 24 mars 1455
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Nikolla V (Tomaso Parentucelli l. 15 nëntor 1397, Sarzana - v. 24 mars 1455, Roma) ishte papa i 208 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 mars 1447 dhe deri më 24 mars 1455. Paraardhës i tij ishte papa Eugjeni IV, ndërsa pasardhësi papa Kalisti III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Eugjeni IV
Papë
6 mars 144724 mars 1455
Pasardhësi 
papa Kalisti III