Nilla Pizzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nilla Pizzi, emri i vërtetë Adionilla Pizzi ( Italisht: [(adjo)ˈnilla ˈpittsi] ; 16 Prill 1919 – 12 Mars 2011), ishte një këngëtare dhe aktore italiane.

E lindur në Sant'Agata Bolognese, ajo ishte shumë e famshme në Itali gjatë viteve 1950 dhe 1960. Ajo fitoi edicionin e parë të Festivalit të San Remos në vitin 1951, duke kënduar "Grazie dei fiori", si dhe edicionin e dytë (1952), me këngën "Vola colomba". Hitet e saj përfshijnë " Papaveri e papere ", versioni origjinal i "Poppa Piccolino".