Nintendo DS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nintendo DS
Nintendo DS Logo.svg
An electric blue Nintendo DS
Zhvilluesi(t)Nintendo
ProdhuesiFoxconn
Familja e produkteveNintendo DS
TipiHandheld game console
GjenerataSeventh
Data e lëshimitStampa:Video game release
Çmimi fillestarStampa:USD[1]
NdërprerjaYes[2]
Njësi të shitura154.02 million worldwide (që prej qershor 30,  2016 (2016 -06-30))[3] (details)
MediaNintendo DS Game Card
Game Boy Advance Game Pak
CPU-ja67 MHz ARM946E-S
33 MHz ARM7TDMI
Kapaciteti i ruajtjesCartridge save
256 KB flash memory
Memoria4 MB RAM
EkraniTwo TFT LCDs, 256 × 192 pixels
LidhjaWi-Fi (802.11,[4][5] WEP)
Shërbimet onlineNintendo Wi-Fi Connection
Video loja më e shiturNew Super Mario Bros., 30.80 million (që prej shtator 30,  2016 (2016 -09-30))[6]
Përputhshmëria
mbrapsht
Game Boy Advance
ParaardhësiGame Boy Advance
PasardhësiNintendo 3DS


Nintendo DS është një tastierë lojërash e palosshme e prodhuar nga Nintendo, e lëshuar globalisht gjatë viteve 2004 dhe 2005. DS, një inicializëm për "Dual Screen" (Ekrani i Dyfishtë), prezantoi veçori të reja dalluese për lojërat e dorës: dy ekrane LCD që punonin së bashku (me një ekran me prekje në fund), një mikrofon i integruar dhe mbështetje për lidhje me valë. Të dy ekranet janë të përfshira në një dizajn gocë e ngjashëm me Game Boy Advance SP. Nintendo DS gjithashtu përmban aftësinë që shumë konzolla DS të ndërveprojnë drejtpërdrejt me njëra-tjetrën përmes Wi-Fi brenda një diapazoni të shkurtër, pa pasur nevojë të lidheni me një rrjet ekzistues. Përndryshe, ata mund të ndërveprojnë në internet duke përdorur shërbimin Nintendo Wi-Fi Connection. Konkurrenti kryesor i saj ishte PlayStation Portable i Sony gjatë gjeneratës së shtatë të konzollave të lojërave video.

Para daljes së tij, Nintendo DS u prezantua si një "shtyllë e tretë" eksperimentale në linjën e konsolave të Nintendo, me synimin për të plotësuar familjen Game Boy Advance dhe GameCube. Megjithatë, përputhshmëria e tij prapambetur me titujt e Game Boy Advance dhe shitjet e forta e vendosën atë si pasardhësin e serisë Game Boy. Më 2 mars 2006, Nintendo lëshoi Nintendo DS Lite, një ridizajn më i hollë dhe më i lehtë i Nintendo DS origjinal, me ekrane më të ndritshme dhe një bateri më të qëndrueshme.

Më 1 nëntor 2008, Nintendo lëshoi Nintendo DSi, një ridizajn tjetër me disa përmirësime harduerike dhe veçori të reja, megjithëse humbi pajtueshmërinë prapambetur për titujt e Game Boy Advance dhe disa lojëra DS që përdornin slotin GBA. Më 21 nëntor 2009, Nintendo lëshoi Nintendo DSi XL, një version më i madh i DSi. Ky seri e ndryshuar e Nintendo DS vazhdoi të kishte sukses dhe të ofronte një gamë të gjerë lojrash për përdoruesit e saj.

Të gjitha modelet e Nintendo DS së bashku janë shitur në 154.02 milion njësi, duke e bërë atë sistemin Nintendo më të shitur, konsolën më të shitur të lojërave në dorë dhe konsolën e dytë më të shitur të lojërave video të të gjitha kohërave. Për krahasim, konsola më e shitur e lojërave video, PlayStation 2 e Sony, kishte vetëm rreth një milion njësi më shumë në total. Nintendo DS u pasua nga Nintendo 3DS në shkurt të vitit 2011.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i Nintendo DS filloi rreth mesit të vitit 2002, pas një ideje origjinale nga ish-presidenti i Nintendo, Hiroshi Yamauchi, për një tastierë me ekran të dyfishtë. Më 13 nëntor 2003, Nintendo njoftoi se do të lëshonte një produkt të ri lojë në vitin 2004. Kompania nuk dha shumë detaje, por deklaroi se nuk do të kishte sukses Game Boy Advance ose GameCube. Më 20 janar 2004, konsola u njoftua me emrin e koduar "Nintendo DS". Nintendo lëshoi vetëm disa detaje në atë kohë, duke thënë se tastiera do të kishte dy panele të veçanta ekrani TFT LCD 3 inç, procesorë të veçantë dhe deri në 1 gigabit (128 MB) memorie gjysmëpërçuese. Presidenti aktual i Nintendo në atë kohë, Satoru Iwata, tha: "Ne kemi zhvilluar Nintendo DS bazuar në një koncept krejtësisht të ndryshëm nga pajisjet ekzistuese të lojës, në mënyrë që t'u ofrojmë lojtarëve një përvojë unike argëtimi për shekullin 21." Ai gjithashtu shprehu optimizëm se DS do të ndihmonte ta kthente Nintendo në krye të inovacionit dhe të largohej nga imazhi konservator që ishte përdorur për të përshkruar kompaninë në vitet e kaluara. Në mars 2004, një dokument që përmbante shumicën e specifikimeve teknike të konsolës u zbulua, duke zbuluar gjithashtu emrin e saj të brendshëm të zhvillimit, "Nitro". Në maj 2004, konsola u shfaq në formë prototipi në E3 2004, ende nën emrin "Nintendo DS", të cilin Reggie Fils-Aimé njoftoi se do të ndryshonte për lançim. Më 28 korrik 2004, Nintendo zbuloi një dizajn të ri që u përshkrua si "më i hijshëm dhe më elegant" se ai i paraqitur në E3 dhe shpalli Nintendo DS si emrin zyrtar të pajisjes. Pas shitjeve të vakëta të GameCube, Hiroshi Yamauchi theksoi rëndësinë e suksesit të Nintendo DS për të ardhmen e kompanisë, duke bërë një deklaratë e cila mund të përkthehet nga japonishtja si, "Nëse DS ka sukses, ne do të ngrihemi në parajsë, por nëse ai dështon do të fundosemi në ferr."

Nisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti Iwata iu referua Nintendo DS si "lansimi i parë i harduerit të Nintendo në mbështetje të strategjisë bazë 'Zgjerimi i Popullsisë së Lojërave' sepse pajisja e bazuar në prekje "i lejon përdoruesit të luajnë në mënyrë intuitive". Më 20 shtator 2004, Nintendo njoftoi se Nintendo DS do të dilte në Amerikën e Veriut më 21 nëntor 2004, për 149,99 dollarë amerikanë. Ishte vendosur të dilte më 2 dhjetor 2004, në Japoni për 15,000 JP¥; më 24 shkurt 2005, në Australi për 199,95 dollarë Australianë; dhe më 11 mars 2005, në Evropë për 149,99 € (99,99 £ në Mbretërinë e Bashkuar). Konsola u lëshua në Amerikën e Veriut me një ngjarje të nisjes në mesnatë në Universal CityWalk EB Games në Los Angeles, Kaliforni. Konsola u lançua në heshtje në Japoni në krahasim me lëshimin në Amerikën e Veriut; një burim përmendi motin e ftohtë si arsye.[7]

Amerika e Veriut dhe Japonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nintendo DS u lançua në Amerikën e Veriut për 149,99 dollarë amerikanë më 21 nëntor 2004; në Japoni për 15,000 JP¥ më 2 dhjetor në ngjyrën "Titanium". Mbi tre milionë paraporosi u morën në Amerikën e Veriut dhe Japoni; porositë paraprake në dyqanet online u nisën më 3 nëntor dhe përfunduan në të njëjtën ditë pasi tregtarët kishin shitur tashmë pjesën e tyre. Fillimisht, Nintendo planifikoi të shpërndante një milion njësi të kombinuara në lançimet në Amerikën e Veriut dhe Japoninë; kur pa numrat e porosive paraprake, solli një fabrikë tjetër në internet për të rritur prodhimin. Nintendo fillimisht parashikoi 300,000 njësi për debutimin në SHBA; 550,000 u dërguan dhe pak më shumë se 500,000 prej tyre u shitën në javën e parë. Më vonë në 2005, prodhuesi sugjeroi që çmimi i shitjes me pakicë për Nintendo DS u ul në 129,99 dollarë amerikanë.

Të dyja lëshimet rezultuan të suksesshme, por Nintendo zgjodhi të lëshonte DS në Amerikën e Veriut përpara Japonisë, e para për një lëshim harduerësh nga kompania me bazë në Kioto. Kjo zgjedhje u bë për të nxjerrë DS për ditën më të madhe të blerjeve të vitit në SHBA (një ditë pas Ditës së Falënderimeve, e njohur edhe si "E Premtja e Zezë"). Ndoshta pjesërisht për shkak të datës së lëshimit, DS përmbushi kërkesën e papritur të lartë në Shtetet e Bashkuara, duke shitur 1 milion njësi deri më 21 dhjetor 2004. Deri në fund të dhjetorit, numri i përgjithshëm i dërguar në mbarë botën ishte 2.8 milion, rreth 800,000 më shumë se parashikimi fillestar i Nintendo.[8] Të paktën 1.2 miliona prej tyre u shitën në SHBA. Disa reporterë të industrisë e quajtën atë si "Tickle Me Elmo i 2004". Në qershor 2005, Nintendo informoi shtypin se gjithsej 6.65 milion njësi ishin shitur në mbarë botën.

Një Nintendo DS, me lëkurë blu

Siç është e zakonshme për elektronikën, disa njerëz raportuan probleme me pikselat e mbërthyer në secilin ekran të dyfishtë. Megjithëse politikat e kthimit për ekranet LCD ndryshojnë ndryshe midis prodhuesve dhe rajoneve, në Amerikën e Veriut, Nintendo zgjodhi të zëvendësonte një sistem me pikselë të dëmtuar vetëm nëse pronari pretendonte se ai ndikonte në përvojën e tyre të lojërave. Kishte dy programe shkëmbimi për Amerikën e Veriut. Në programin e parë, pronari i DS-së me defekt do të siguronte një numër të vlefshëm të kartës së kreditit dhe pastaj Nintendo do t'i dërgonte pronarit një sistem të ri DS me furnizime transporti për të kthyer sistemin me defekt. Në programin e dytë, pronari i DS-së me defekt do ta kishte dërguar sistemin e tyre në Nintendo për inspektim. Pas inspektimit, teknikët e Nintendo do të kishin dërguar një sistem zëvendësues ose do të rregullonin sistemin me defekt. Opsioni i parë i lejonte pronarit të kishte një DS të re brenda 3–5 ditëve të punës.

Në ditën e lëshimit të tij në Amerikën e Veriut më 21 nëntor 2004, DS u shoqërua me shumë lojëra. Në fillim, kishte një demonstrim të paketuar, përveç programit të integruar PictoChat: Metroid Prime Hunters: First Hunt (botuar nga Nintendo dhe është një demo për Metroid Prime Hunters, një lojë e lëshuar në mars 2006). Në kohën e lëshimit të versionit "Electric Blue" të DS në qershor 2005, Nintendo e bashkoi sistemin me Super Mario 64 DS.

Në Japoni, lojërat u lëshuan në të njëjtën kohë me lëshimin e parë të sistemit (2 dhjetor 2004). Në fillim, u publikuan The Prince of Tennis 2005 -Crystal Drive- (Konami) dhe Puyo Puyo Fever (Sega).

Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DS u lëshua në Evropë më 11 mars 2005, për 149 . Para kësaj, një furnizim i vogël i njësive ishte në dispozicion në një paketë me një T-shirt promovues "VIP", një demo të Metroid Prime Hunters - First Hunt, një WarioWare: Touched! dhe një version para-lëshim i Super Mario 64 DS, përmes Katalogut të Nintendo Stars; pakoja kishte një çmim prej 129,99 £ për Mbretërinë e Bashkuar dhe 189,99 për pjesën tjetër të Evropës, plus 1000 pikë besnike të "yjeve" të Nintendo (për të mbuluar tarifën postare). Më 23 janar 2006, 1 milion njësi DS ishin shitur në Evropë, duke vendosur një rekord për shitjen e një tastiere dore.

Australia dhe Zelanda e Re[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DS u lancua në Australi dhe Zelandën e Re më 24 shkurt 2005. U shiti me pakicë në Australi për 199 dollarë AU dhe në Zelandën e Re për 249 dollarë NZ. Ashtu si lëshimi në Amerikën e Veriut, ai përfshinte demonstrimin e Metroid Prime Hunters - First Hunt. Javën e parë të shitjeve për sistemin thyen rekordin e shitjeve të nisjes në Australi për një tastierë, me 19,191 njësi të shitura deri më datën 27.

Kinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"iQue DS", emri zyrtar i Nintendo DS për tregun kinez, u lëshua në Kinë më 15 qershor 2005. Çmimi i iQue DS ishte 980 RMB (rreth 130 dollarë amerikanë) që nga prilli i vitit 2006. Ky version i DS përfshinte firmware të përditësuar për të bllokuar përdorimin e pajisjes PassMe, së bashku me Red DS të ri. Lojërat e lëshuara fillimisht në Kinë ishin Zhi Gan Yi Bi (Polarium) (Nintendo/iQue) dhe Momo Waliou Zhizao (WarioWare: Touched!) (Nintendo/iQue). Emri iQue u përdor për herë të parë për një pajisje që bazohet në Nintendo 64 në vitin 2003, pasi Kina ndaloi shitjen e video-lojërave shtëpiake në atë rajon vite më parë.

Promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parullat promovuese të sistemit rrotullohen rreth fjalës "Prekje" në pothuajse të gjitha vendet, me sloganin e Amerikës së Veriut "Të prekësh është mirë".[9]

Nintendo DS u vlerësua nga shumë analistë si duke qenë në të njëjtin treg me PlayStation PortableSony, megjithëse përfaqësuesit nga të dyja kompanitë deklaruan se secili sistem synonte një audiencë të ndryshme.[10] Revista Time e vlerësoi DS-në me çmimin "Vegla e Javës".


Në kohën e lëshimit të tij në Shtetet e Bashkuara, Nintendo DS u shiste me pakicë për 149,99 dollarë amerikanë. Çmimi ra në 129,99 dollarë më 21 gusht 2005, një ditë para publikimit të Nintendogs dhe Advance Wars: Dual Strike.

Nëntë ngjyra zyrtare të Nintendo DS ishin në dispozicion përmes shitësve standardë. Njësitë me ngjyrë titani ishin të disponueshme në mbarë botën, Electric Blue ishte ekskluzive për Amerikën Veriore dhe Amerikën Latine. Kishte gjithashtu një version të kuq që u bashkua me lojën Mario Kart DS. Grafit i zi, i bardhë i pastër, blu bruz dhe rozë e ëmbël ishin në dispozicion në Japoni. Mystic Pink dhe Cosmic Blue ishin të disponueshme në Australi dhe Zelandën e Re.[11] Candy Pink i Japonisë dhe Cosmic Blue i Australisë ishin gjithashtu të disponueshme në Evropë dhe Amerikën e Veriut përmes një pakete Nintendogs, megjithëse ngjyrat referohen vetëm si rozë dhe blu; megjithatë, këto ngjyra ishin të disponueshme vetëm për Nintendo DS të stilit origjinal; një grup ngjyrash të ndryshme dhe më të kufizuara u përdorën për Nintendo DS Lite.

Shitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 31 Mars 2016, të gjitha modelet e Nintendo DS së bashku janë shitur 154.02 milion njësi, duke e bërë atë tastierën më të shitur të lojërave në dorë deri më sot, dhe konsolën e dytë më të shitur të lojërave video të të gjitha kohërave.

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesi i Nintendo DS u bazua në prezantimin e kontrolleve të ekranit me prekje dhe mundësinë për lojëra në internet pa nevojë për një lidhje të përdoruesit me tel. Sipas Damien McFerran nga Nintendo Life, "DS ishte takimi i parë që shumë njerëz patën me teknologjinë e bazuar në prekje dhe la një përshtypje të pashlyeshme."

DS krijoi një treg të madh të lojërave të rastësishme, duke tërhequr audienca të mëdha jashtë komunitetit të lojtarëve dhe duke vendosur ekranet me prekje si kontrollet standarde për pajisjet e ardhshme portative të lojërave. Sipas Jeremy Parish, duke shkruar për Polygon, Nintendo DS hodhi themelet për lojërat celulare me prekje në telefonat inteligjentë. Ai deklaroi se DS "e kishte përgatitur në thelb të gjithë botën për" iPhone, të lëshuar në vitin 2007 dhe se DS hapi rrugën për aplikacionet celulare të lojërave iPhone. Megjithatë, suksesi i iPhone "efektivisht bëri që tregu DS të shpërthejë" në fillim të viteve 2010, sipas Parish.

Hardware[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stylus për DS Lite

Dizajni i Nintendo DS ngjan me atë të lojërave me shumë ekrane nga linja Game & Watch, të tilla si Donkey Kong dhe Zelda, të cilat gjithashtu u krijuan nga Nintendo.

Ekrani i poshtëm i Nintendo DS është i mbuluar me një ekran rezistent ndaj prekjes i krijuar për të pranuar të dhëna nga gishtat e përdoruesit, majat e shkruesit të përfshirë, ose një kartë plastike e lakuar e lidhur në rripin opsional të kyçit të dorës. Ekran prekës lejon përdoruesit të ndërveprojnë drejtpërdrejt me elementët e lojës, në vend që të shtypin butonat; për shembull, në softuerin e përfshirë të bisedës, PictoChat, majat e shkruesit përdoren për të shkruar mesazhe ose për të vizatuar.

Pajisja e dorës përmban katër butona me germa (X, Y, A, B), një bllok drejtimi dhe butonat Start, Select dhe Power. Në pjesën e sipërme të pajisjes, janë dy butona të shpatullave, një vend për kartën e lojës, një mbajtëse për majën shkruese dhe një hyrje për kabllin e energjisë. Pjesa e poshtme përmban folenën e kartës së lojës Game Boy Advance. Paraqitja e përgjithshme e butonit ngjan me atë të kontrolluesit Super Nintendo Entertainment System. Kur përdorni modalitetin e përputhshmërisë së pasme në DS, butonat X dhe Y dhe ekrani me prekje nuk përdoren, pasi linja e sistemeve Game Boy Advance nuk i përmban këto kontrolle.

Ai gjithashtu ka altoparlantë stereo që ofrojnë tinguj rrethues virtual (në varësi të softuerit) të vendosur në të dyja anët e ekranit të sipërm të pajisjes. Kjo ishte e para për një pajisje dore Nintendo, pasi linja e sistemeve Game Boy kishte mbështetur vetëm tinguj stereo përmes përdorimit të kufjeve ose altoparlantëve të jashtëm. Një mikrofon i integruar gjendet nën anën e majtë të ekranit të poshtëm. Është përdorur për një sërë qëllimesh, duke përfshirë njohjen e të folurit, bisedën në internet midis lojtarëve gjatë sesioneve të lojës, si dhe mini-lojërat që kërkojnë që lojtari të fryjë ose të bërtasë në to.

meshë 275 grams (9.7 oz)
Dimensionet Kur mbyllet: 148.7 millimetres (5.85 in) x 84.7 millimetres (3.33 in) x 28.9 millimetres (1.14 in) (gjerësia x lartësi x thellësi)
Ekrani Dy ekrane TFT LCD :

62 by 46 millimetres (2.4 in × 1.8 in), 77 millimetres (3.0 in) diagonale, 0,24 hapi me pika mm, thellësia 18-bit (262,144 ngjyra), 21 Hendeku mm ndërmjet ekraneve (≈92 rreshta)

Rezolucioni 256 × 192 piksele ( raporti i pamjes 4:3 ) për çdo ekran
Audio Stereo me 16 kanale PCM/ADPCM
CPU Dy procesorë ARM :
 • CPU kryesore 32 bit ARM946E-S ; 67 Shpejtësia e orës MHz. Përpunon mekanizmat e lojës dhe paraqitjen e videove [12]
 • bashkëprocesor 32 bit ARM7 TDMI; 33 Shpejtësia e orës MHz. Përpunon daljen e zërit, mbështetjen Wi-Fi dhe merr detyrat e procesorit të dytë në modalitetin Game Boy Advance
RAM 4 MB PSRAM (i zgjerueshëm nëpërmjet slotit Game Boy Advance, i përdorur zyrtarisht vetëm nga Shfletuesi Nintendo DS )
Input
 • Butoni i energjisë
 • Rrëshqitësi i volumit
 • Tetë butona dixhitalë (A, B, X, Y, L, R, Start, Select)
 • D-jastëk
 • Ekrani me prekje rezistente (vetëm ekrani i poshtëm)
 • Mikrofoni
Tensioni 1.65 v
Bateria Bateri litium-jon e ringarkueshme 850 mAh
Magazinimi 256 kB memorie flash serike
Lidhja me valë Lidhja e integruar e rrjetit pa tel 802.11 (vetëm mbështetja e enkriptimit WEP ) [13]

Hardueri 3D i sistemit përbëhet nga një motor renderimi dhe një motor geometrie që kryen transformimin dhe ndriçimin, renditjen automatike të transparencës, efektet e transparencës, efektet e matricës së teksturës, tabelat 2D, transmetimin e teksturave, transformimin e koordinatave të teksturës, hartimin e teksturës së drejtë nga perspektiva, Testi alfa për piksel, përzierja alfa për-primitive, përzierja e teksturave, Hijezim Gouraud, hijezim cel, z-buffering, W-buffering, 1 bit stencil Buffer, ndriçimi i drejtpërdrejt për kulm dhe ndriçimi i simuluar i pikës, Testi i thellësisë, Testi i shabllonit, Paraqitja në teksturë, Harta e dritës, Harta e mjedisit, Vëllimet e hijeve, Hartimi i hijeve, Mjegulla në distancë, Shënimi i skajeve, Fade-In/Fade-Out, Edge-AA. Efektet speciale Sprite: lëvizje, shkallëzim, rrotullim, shtrirje, prerje. Megjithatë, ai përdor filtrimin e teksturës së pikës ( fqinji më i afërt ), duke çuar në disa tituj që kanë një pamje të bllokuar. Ndryshe nga shumica e pajisjeve 3D, ai ka një kufi të caktuar në numrin e trekëndëshave që mund të përshkruajë si pjesë e një skene të vetme; shuma maksimale është rreth 6144 kulme, ose 2048 trekëndësha për kornizë. Pajisja 3D është projektuar për t'u shfaqur në një ekran të vetëm në të njëjtën kohë, kështu që paraqitja e 3D në të dy ekranet është e vështirë dhe ul ndjeshëm performancën. DS në përgjithësi është më i kufizuar nga buxheti i poligonit sesa shkalla e mbushjes së pikselëve. Ekzistojnë gjithashtu 512 kilobajt memorie teksture, dhe madhësia maksimale e teksturës është 1024 × 1024 piksela.

Softueri dhe veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhja Nintendo Wi-Fi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logoja e Nintendo Wi-Fi Connection

Nintendo Wi-Fi Connection ishte një shërbim falas online lojë i ofruar nga Nintendo. Lojtarët me një lojë të përputhshme Nintendo DS mund të lidhen me këtë shërbim nëpërmjet një rrjeti Wi-Fi duke përdorur një lidhës USB Wi-Fi Nintendo ose një ruter me valë. Shërbimi u lancua në Amerikën e Veriut, Australi, Japoni dhe Evropë gjatë nëntorit të vitit 2005. Një lojë e përputhshme në internet për Nintendo DS u lëshua në të njëjtën ditë për çdo rajon.

Data e nisjes së shërbimit Nintendo WFC për çdo rajon
Rajon Data e nisjes Titulli i nisjes i pajtueshëm Ref.
Amerika e Veriut 14 nëntor 2005 Mario Kart DS [14]
Australia 17 nëntor 2005 Mario Kart DS [15]
Japonia 23 nëntor 2005 Kalimi i kafshëve: Bota e egër [16]
Evropë 25 nëntor 2005 Mario Kart DS [17]

Shkarko Luaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Download Play, është e mundur që përdoruesit të luajnë lojëra me shumë lojtarë në sisteme të tjera Nintendo DS dhe më vonë në sisteme Nintendo 3DS, duke përdorur vetëm një kartë loje. Lojtarët duhet të kenë sistemet e tyre brenda rrezes wireless (deri në afërsisht 65 këmbët) të njëri-tjetrit që sistemi i mysafirëve të shkarkojë të dhënat e nevojshme nga sistemi pritës. Vetëm disa lojëra e mbështesnin këtë veçori dhe zakonisht luheshin me veçori shumë më të kufizuara sesa lejohej nga loja e plotë.

Luaj me shumë letra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luajtja me shumë karta, si "Shkarko Play", i lejon përdoruesit të luajnë lojëra me shumë lojtarë në sisteme të tjera Nintendo DS. Në këtë rast, çdo sistem kërkon një kartë loje. Ky modalitet aksesohet nga një meny në lojë, në vend të menysë normale të DS.

PictoChat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PictoChat lejon përdoruesit të komunikojnë me njëri-tjetrin në intervalin lokal me valë të Nintendo DS. Përdoruesit mund të futin tekst (përmes një tastiere në ekran), të shkruajnë mesazhe me dorë ose të vizatojnë fotografi (përmes majës shkrueses dhe ekranit me prekje). Ka katër dhoma bisede (A, B, C, D) në të cilat njerëzit mund të shkojnë për të biseduar. Deri në gjashtëmbëdhjetë persona mund të lidhen në çdo dhomë.

Firmware[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Firmware-i i Nintendo-s fillon sistemin. Fillimisht shfaqet një paralajmërim për shëndetin dhe sigurinë, më pas ngarkohet menyja kryesore. Menyja kryesore ofron katër opsione kryesore për lojtarin të zgjedhë: të luajë një lojë DS, të përdorë PictoChat, të inicojë DS Download Play, ose të luajë një lojë Game Boy Advance. Menyja kryesore gjithashtu ka opsione shtesë si ndezja ose fikja e dritës së pasme, cilësimet e sistemit dhe një alarm.

Firmware përmban gjithashtu një orë, disa opsione për personalizim (si përparësia e nisjes kur futen lojërat dhe preferencat e ekranit GBA), dhe aftësinë për të futur informacionin dhe preferencat e përdoruesit (si emri, ditëlindja, ngjyra e preferuar, etj.) që mund të përdoren në lojëra.

Lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përputhshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i lojës Game Boy Advance në Game Boy Advance SP (më poshtë) dhe Nintendo DS Lite (sipër)
Në drejtim të akrepave të orës nga e majta: një fishek lojërash Game Boy Color, një fishek lojërash Game Boy Advance dhe një fishek lojërash Nintendo DS. Në skajin e djathtë është një nikel i Shteteve të Bashkuara të treguar për shkallë.

Pajisja e dorës nuk ka një portë për kabllon e lidhjes Game Boy Advance, kështu që mënyrat e lidhjes me shumë lojtarë dhe GameCube–Game Boy Advance nuk janë të disponueshme në titujt e Game Boy Advance. Vetëm modaliteti me një lojtar mbështetet në Nintendo DS, siç është rasti me lojërat Game Boy Advance që luhen përmes Virtual Console në Nintendo 3DS (vetëm Ambasadorët) dhe Wii U.

Nintendo DS përdor vetëm një ekran kur luan lojëra të Game Boy Advance. Përdoruesi mund të konfigurojë sistemin për të përdorur ekranin e sipërm ose të poshtëm si parazgjedhje. Lojërat shfaqen brenda një kufiri të zi në ekran, për shkak të rezolucionit të ndryshëm të ekranit midis dy sistemeve (256 × 192 piksela për Nintendo DS dhe 240 × 160 piksela për Game Boy Advance).

Hakerimi dhe prodhimi i shtëpisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Korenë e Jugut, shumë konsumatorë të lojërave video shfrytëzojnë kopje të paligjshme të lojërave video, duke përfshirë lojërat DS. Në vitin 2007, u shitën mbi 500,000 kopje të paligjshme të lojërave DS, ndërsa shitjet e njësive të harduerit DS ishin 800,000.[18]

Një pajisje tjetër modifikuese e quajtur Action Replay, e prodhuar nga kompania Datel, është një pajisje që lejon përdoruesin të fusë kodet e mashtrimit që e lejojnë atë të hakojë lojëra, duke i dhënë lojtarit shëndet të pafund, fuqizime, akses në çdo pjesë të lojës, pafundësi në monedhën e lojës, aftësia për të ecur nëpër mure dhe aftësi të tjera të ndryshme në varësi të lojës dhe kodit të përdorur.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Real Cost of Gaming: Inflation, Time, and Purchasing Power". 15 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 28 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "ニンテンドーDS:DSシリーズ本体" (në japonisht). Nintendo. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2017. Marrë më 20 shkurt 2022.
 3. ^ a b "Consolidated Sales Transition by Region" (PDF). Nintendo. prill 27, 2016. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 27 prill 2016. Marrë më 27 prill 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ "BKENTR001 Exhibits". Federal Communications Commission. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2022. Marrë më 7 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Nintendo DS Specifications". Nintendo UK & Ireland. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2023. Marrë më 7 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Sales Data — Top Selling Software Sales Units — Nintendo DS Software". Nintendo. 31 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2016. Marrë më 24 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gantayat, Anoop (1 dhjetor 2004). "NDS Launches in Japan". Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2007. Marrë më 16 korrik 2007.
 8. ^ "Nintendo News, Previews, Reviews, Editorials and Interaction". Nintendojo.com. 7 janar 2005. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2011. Marrë më 11 tetor 2012.
 9. ^ "Nintendo DS targets teens, young adults". NBC News. 15 nëntor 2004. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2020. Marrë më 24 maj 2016.
 10. ^ "Nintendo DS targets teens, young adults". NBC News (në anglisht). 15 nëntor 2004. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 18 prill 2021.
 11. ^ "Nintendo colours in DS". CNET. 2008-08-14. Arkivuar nga origjinali më 2023-02-16.
 12. ^ Furber, Steve (2000). ARM System-on-Chip Architecture. Addison-Wesley. fq. 344. ISBN 0-201-67519-6.
 13. ^ "Nintendo DS and Nintendo DS Lite – Wireless Router Information". Nintendo – Customer Service. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2007.
 14. ^ "Mario Kart, Nintendo Wi-Fi Launch". IGN.com. 15 nëntor 2005. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2014. Marrë më 19 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Aussie Nintendo Wifi Connection launch details, hotspots and more!". Vooks (në anglishte australiane). 2005-11-09. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2022. Marrë më 2022-01-22.
 16. ^ Gantayat, Anoop (2005-10-05). "Nintendo Finalizes WiFi Plans in Japan". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2022. Marrë më 2022-01-22.
 17. ^ "The Game Is On As Nintendo Wi-Fi Storms The Globe". GamesIndustry.biz (në anglisht). 9 shkurt 2006. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2022. Marrë më 2022-01-22.
 18. ^ "ニンテンドーDSの違法コピーにご注意!" (në japonisht). The Chosun Ilbo. 11 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2010. Marrë më 10 shtator 2008.