Jump to content

Nirvana (grup muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nirvana
Background information
OrigjinaAberdeen, Washington, ShBA
ZhanretAlternative rock, grunge
Vitet aktik19871994
LabeliSub Pop
DGC / Geffen Records
Antar/ëtKurt Cobain (i vdekur)
Krist Novoselic
Dave Grohl
Anëtarët e kaluarAaron Burckhard
Chad Channing
Dale Crover
Jason Everman
Dave Foster
Dan Peters
WebsiteUniversal: Nirvana
www.nirvanaclub.com
www.nirvanaclub.de

Nirvana ishin një grup muzikor rok nga ShBA-të. Grupi u themelua në Aberdeen, Washington nga vokalisti/kitaristi Kurt Cobain dhe nga basisti Krist Novoselic, në vitin 1987. Ky grup ndërroi disa bateristë deri sa Dave Grohl u fut në grup në vitin 1990 dhe ndenji deri sa grupi u shpërbë. Në fundet e viteve 1980, Nirvana u fut në skenën e muzikës grunge pas publikimit të albumit të tyre të parë Bleach, me Sub Pop ne 1989. Pasi lidhen një kontratë me DGC Records, ata gjetën sukses të papritur me single-in a parë nga albumi i tyre më i dytë Nevermind (1991). Ndersa albumi i trete i tyre In Utero, nuk e arriti numrin e shitjeve të Nevermind, por gjithsesi pati një sukses të madh komercial. Si vokalisti i Nirvana, Kurt Cobain referohej prej medias si "përfaqësues i brezit" X. Periudha e shkurtër e Nirvana përfundoi me vdekjen e Kurt Cobain, në prill të vitit 1994, por popullariteti i grupit vazhdon akoma. 8 vite më vonë, u publikua një album i quajtur Nirvana, ku ishin përmbledhur këngët e tyre më të mira dhe mes tyre një këngë e papublikuar më parë e quajtur "You Know You're Right". Që nga debutimi i tyre, grupi ka shitur mbi 25 milionë albume vetëm në ShBA dhe mbi 80 milionë albume në të gjithë botën. [1]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Nirvana dicsography

Albumet

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nirvana janë vlerësuar me këto Çmime:

 • 1992: American Music Awards – „Favorite Heavy Metal/Hard Rock New Artist“
 • 1992: Grammy Award – „Best Alternative Music Album“ (Nevermind)
 • 1992: MTV Video Music Award – „Best Alternative Music Video“ (Smells Like Teen Spirit)
 • 1992: MTV Video Music Award – „Best New Artist Video“ (Smells Like Teen Spirit)
 • 1993: Brit Awards – „Best International Act“
 • 1993: Grammy Award – „Best Rock Song (Songwriter)“ (Smells Like Teen Spirit)
 • 1993: MTV Video Music Award – „Best Alternative Video“ (In Bloom)
 • 1994: Grammy Award – „Best Alternative Music Album“ (In Utero)
 • 1994: MTV Video Music Award – „Best Cinematography“ (Heart Shaped Box)
 • 1994: MTV Video Music Award – „Video of the Year“ (Heart Shaped Box)
 • 1994: MTV Video Music Award – „Viewer's Choice“ (Heart Shaped Box)
 • 1995: American Music Award – „Favorite Artist/Heavy Metal – Hard Rock“
 • 1995: Grammy Award – „Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocal“ (All Apologies)
 • 1995: Grammy Award – „Best Rock Song“ (All Apologies)
 • 1996: Grammy Award – „Best Alternative Music“ (MTV´s Unplugged In New York)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Come as You Are: The Story of Nirvana - Michael Azerrad

Come as You Are: The Story of Nirvana