Nirvana (grup muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull është për grupin muzikor amerikan. Për konceptin, shih Nirvana. Për përdorime të tjera, shih Nirvana (kthjellim)
Nirvana
Inuteropromo.jpg
Të dhëna
PrejardhjaAberdeen, Washington, ShBA
ZhanretAlternative rock, grunge
Vitet aktive19871994
Shtëpitë diskografikeSub Pop
DGC / Geffen Records
Faqja e internetitUniversal: Nirvana
www.nirvanaclub.com
www.nirvanaclub.de
AnëtarëtKurt Cobain (i vdekur)
Krist Novoselic
Dave Grohl
Ish-anëtarëtAaron Burckhard
Chad Channing
Dale Crover
Jason Everman
Dave Foster
Dan Peters

Nirvana ishin një grup muzikor rok nga ShBA-të. Grupi u themelua në Aberdeen, Washington nga vokalisti/kitaristi Kurt Cobain dhe nga basisti Krist Novoselic, në vitin 1987. Ky grup ndërroi disa bateristë deri sa Dave Grohl u fut në grup në vitin 1990 dhe ndenji deri sa grupi u shpërbë. Në fundet e viteve 1980, Nirvana u fut në skenën e muzikës grunge pas publikimit të albumit të tyre të parë Bleach, me Sub Pop ne 1989. Pasi lidhen një kontratë me DGC Records, ata gjetën sukses të papritur me single-in a parë nga albumi i tyre më i dytë Nevermind (1991). Ndersa albumi i trete i tyre In Utero, nuk e arriti numrin e shitjeve të Nevermind, por gjithsesi pati një sukses të madh komercial. Si vokalisti i Nirvana, Kurt Cobain referohej prej medias si "përfaqësues i brezit" X. Periudha e shkurtër e Nirvana përfundoi me vdekjen e Kurt Cobain, në prill të vitit 1994, por popullariteti i grupit vazhdon akoma. 8 vite më vonë, u publikua një album i quajtur Nirvana, ku ishin përmbledhur këngët e tyre më të mira dhe mes tyre një këngë e papublikuar më parë e quajtur "You Know You're Right". Që nga debutimi i tyre, grupi ka shitur mbi 25 milionë albume vetëm në ShBA dhe mbi 80 milionë albume në të gjithë botën. [1]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Nirvana dicsography

Albumet

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nirvana janë vlerësuar me këto Çmime:

 • 1992: American Music Awards – „Favorite Heavy Metal/Hard Rock New Artist“
 • 1992: Grammy Award – „Best Alternative Music Album“ (Nevermind)
 • 1992: MTV Video Music Award – „Best Alternative Music Video“ (Smells Like Teen Spirit)
 • 1992: MTV Video Music Award – „Best New Artist Video“ (Smells Like Teen Spirit)
 • 1993: Brit Awards – „Best International Act“
 • 1993: Grammy Award – „Best Rock Song (Songwriter)“ (Smells Like Teen Spirit)
 • 1993: MTV Video Music Award – „Best Alternative Video“ (In Bloom)
 • 1994: Grammy Award – „Best Alternative Music Album“ (In Utero)
 • 1994: MTV Video Music Award – „Best Cinematography“ (Heart Shaped Box)
 • 1994: MTV Video Music Award – „Video of the Year“ (Heart Shaped Box)
 • 1994: MTV Video Music Award – „Viewer's Choice“ (Heart Shaped Box)
 • 1995: American Music Award – „Favorite Artist/Heavy Metal – Hard Rock“
 • 1995: Grammy Award – „Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocal“ (All Apologies)
 • 1995: Grammy Award – „Best Rock Song“ (All Apologies)
 • 1996: Grammy Award – „Best Alternative Music“ (MTV´s Unplugged In New York)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Come as You Are: The Story of Nirvana - Michael Azerrad

Come as You Are: The Story of Nirvana Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.