Njësia administrative Gjerbës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°23′V 20°09′L / 40.38°V 20.15°L / 40.38; 20.15

Njësia administrative Gjerbës
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Skraparit
Bashkia Bashkia Çorovodë
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Gjerbës është një komunë që ndodhet në Rrethin e SkraparitShqipëri.[1] Kjo komunë ka gjithësej në brendësi të saj 14 fshatra. Dy prej tyre konsiderohen si të shkrirë mes njeri - tjetrit siç kemi Floq-Rehovë dhe Barç.

Fshatrat:[redakto | përpunoni burim]

Barç i poshtëm, Barç i sipërm, Floq, Rehovë, Gradec, Grëmsh, Gjerbës, Gjogovicë, Kuç, Mëlovë, Strafickë, Ujanik, Vishanj dhe Zaloshnjë.

Popullsia:[redakto | përpunoni burim]

Në të 14 fshatrat e kësaj njësie administrative banojnë sipas Blogut Corovoda Online deri ne qershor 2013 rreth 1 669 banorë thënë ndryshe plotësisht 316 familje.

Gjeografia:[redakto | përpunoni burim]

E gjithë Komuna Gjerbës ka një shtrije sipërfaqësore prej 10 750 hektarë. Nga këto vetëm 1 223 hektarë janë tokë bujqësore.

Lartësia mbi nivelin e detit në qendrën e komunës Gjerbës është 850  m, ndërsa largësia nga qëndra administrative e Bashkisë Çorovodë është 26 kilometra.

Ekonomia:[redakto | përpunoni burim]

Eshte komune  malore  me shtrirje  territoriale te gjere . Ka një sipërfaqe të madhe pyjore si edhe livadhe e kullota. Drejtimi kryesor ekonomik për zonën është blegtoria.

Burimet[redakto | përpunoni burim]

Corovoda Online Blog

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]


  1. ^ Shoqata e komunave