Njësia administrative Potom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°17′V 20°13′L / 40.29°V 20.22°L / 40.29; 20.22

Njësia administrative Potom
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Skraparit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Potom është një komunëRrethin e SkraparitShqipëri. Konsiderohet një prej komunave të largëta të Skraparit.[1]

Në përbërje të kësaj komune janë gjithësej 10 fshatra.

Kjo Komunë pas vitit 2015 besohet se nuk do të jetë më në emertimin Komunë. Shumë funksione administrative pritet të t'i bashkëngjiten Bashkisë Çorovodë.

Një prioritet në jetën ekonomiko - sociale që do të përfshij këtë zonë do të jetë projekti Trans - Adriatic - Pipeline (TAP) që do të kaloj në disa hapësira të shtrirjes gjeografike të kësaj zone.

Popullsia:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në mes qershor të vitit 2013 sipas blogut Corovoda Online kjo komunë ka një popullsi prej 1 160  banorë. Gjithësej numërohen 207 familje.

Gjeografi:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e gjithë Komunës Potom shkon në gjithësej 11 659 hektarë. Nga kjo sipërfaqe Tokë bujqësore është vetëm 1 255 hektarë.

Lartësia  mbi nivelin e detit në qëndrën e komunës (e cila lokalizohet në fshatin Potom) është 900 metër mbi nivel deti.

Largësia nga qendra e rrethit në këtë rast Çorovoda (që pas 2015 do ta përfshij Komunën Potom nën juridiksionin e saj) është 25 km.

Ekonomia:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Potom është një komunë malore dhe ekonomia është e bazuar kryesisht në veprimtari apo produkte në përputhje me terrenin dhe klimën. Ka sipërfaqe të madhe pyjore si edhe livadhe e kullota. Megjithatë drejtimi kryesor ekonomik është blegtoria.

Fshatrat:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corovoda Online Blog

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)