Nora Astorga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nora Astorga
Nora Astorga (1982).jpg
Lindi më 1948
Vendlindja Managua, Nicaragua
Vdiq më 14 shkurt, 1988
Vendvdekja Managua, Nicaragua
Profesioni politikane, avokate, gjykatëse
Posti politik Ambasadore e Nikaraguas në Kombet e Bashkuara
Partia politike FSLN (Fronti Nacionalçlirimtar i Sandinistës)

Nora Astorga Gadea de Jenkins (1948 – 14 shkurt, 1988) ishte një luftëtare nikaraguane guerile në Revolucionin e Nikaraguas, juriste, politikane, gjyqtare dhe ambasadore e Nikaraguas në Kombet e Bashkuara, prej vitit 1986 në vitin 1988.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Astorga ka lindur në një familje fetare e klasës së mesme në Managua. Ajo ishte fëmija i parë i një eksportuesi të lëndës së drurit dhe fermerit që kishte lidhje me familjen e fuqishme Somoza.[1] Në rininë e saj ajo ishte një katolike e devotshme, shpesh duke bërë punë bamirëse në lagjet e varfra të Managua

Në vitin 1967, ajo e njoftoi me ankth familjen e saj se ajo mbështeti Fernando Agüero, jo kundërshtarin e tij Anastasio Somoza Debayle, në zgjedhjet presidenciale. Për sigurinë e saj personale dhe për ta "nxjerrë jashtë", familja e saj e dërgoi atë për të studiuar mjekësi në Shtetet e Bashkuara, ku ajo mbeti nga 1967 deri më 1969.  Megjithatë, autopsia e kafshëve e shqetësonte atë dhe ajo duhej të braktiste studimet e saj. Për vitet që ajo i kaloi në Uashington, tha "Ajo që më bëri përshtypje më shumë për Shtetet e Bashkuara ishin kontrastet sociale dhe mbi të gjitha racizmi. Nuk e kisha parë kurrë racizëm të tillë në Nikaragua ... vetëdija ime politike lindi atëherë."[2]

Astorga u martua me Jorge Jenkins kur ajo ishte 22. Astorga kishte katër fëmijë, dy me burrin e saj, dhe dy me Jose Maria Alvarado, një anëtar i Sandinistatës.

Një revolucionare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Astorga më vonë u kthye në Nikaragua dhe studioi drejtësinë në Universidad Centroamericana në Managua. Bashkëpunimi i saj me revolucionarët e Sandinistës së Nikaraguas filloi gjatë viteve të saj si studentw universitarw.[3] Nga viti 1969 deri në 1973, ajo ishte përgjegjëse për të gjetur shtëpi të sigurta dhe transportin për liderin revolucionar Oscar Turcios.

Në moshën 22-vjeçare, ajo u martua me Jorge Jenkins, një aktivist studentor. Çifti i ri kaloi vitin e ardhshëm në Itali, ku ai studioi antropologji dhe ajo studioi ligjin bankar dhe programimin kompjuterik. Ata kishin dy fëmijë dhe u ndanë pas pesë vjet martese. Gjatë kësaj kohe, Astorga udhëhoqi një jetë të dyfishtë si një nënë e dy fëmijëve dhe si një avokate i korporatës për një nga kompanitë më të mëdha të ndërtimit të Nikaraguas, ndërsa ndihmoi klandestinisht sandinistët.

Vdekja në moshën 39 vjeçare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 shkurt, të vitit 1988, "La Norita" vdiq prej kancerit të qafës së mitrësManagua, të moshës 39 vjeçare. Ajo u shpërblye me titullin "Hero i Atdheut dhe Revolucionit" dhe me Urdhri Carlos Fonseca në vitin 1987, që ishte urdhri më i lartë i rendit të Nikaraguas në atë kohë.

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Patricia Daniel (1998) No Other Reality, the Life and Times of Nora Astorga (CAM: Bangor [UK]).
  • Margaret Randall and Lynda Yanz (1995) Sandino's Daughters: Testimonies of Nicaraguan Women in Struggle (Rutgers University Press).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Saxon, Wolfgang (15 shkurt 1988). "Nora Astorga, a Sandinista Hero And Delegate to U.N., Dies at 39". New York Times. Marrë më 2007-10-15.
  2. ^ "Nora Astorga In Her Own Words". Envío. Central American University (UCA). prill 1988. Marrë më 2007-10-15.
  3. ^ Houghton Mifflin Company (2003). The Houghton Mifflin Dictionary of Biography. Houghton Mifflin. f. 76.  0-618-25210-X.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]