Norderstedt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norderstedt
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Norderstedt is located in Gjermania
Norderstedt
Norderstedt

Koordinatat: 53°42′23″V 10°0′37″L / 53.70639°V 10.01028°L / 53.70639; 10.01028

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Schleswig-Holstein.svg Shlesvis-Holshtajni
Qarku
Kryetari i Bashkisë Elke Christina Roeder
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 58,1 km2
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Popullsia 78,679 banorë
Dendësia 1354 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 22844–22851
Prefiksi 040
Targa SE
Koordinatat 53° 42′ 23″ Veri

10° 0′ 37″ Lindje

Faqja Zyrtare www.norderstedt.de

Norderstedt (Gjermanishtja e ulët: Noordersteed) është qyteti i pestë më i madh në shtetin federal Shlesvis-Holshtajni, me popullsi prej 78,679 banorë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norderstedt u krijua nga bashkimi i katër fshatrave më 1 janar 1970: fshatrat e Friedrichsgabe dhe Garstedt, që të dyja i përkisnin distriktit Pinneberg, dhe fshatrat Glashütte dhe Harksheide, që të dy i përkisnin distriktit Stormarn. Qyteti i sapokrijuar u caktua në distriktin Segeberg.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1998 71.621
1999 71.056
2000 71.523
2001 72.016
2002 71.990
2003 71.695
2004 71.377
2005 71.330
2006 71.603
Viti Popullsia
2007 71.903
2008 71.929
2010 71.992
2011 72.436
2012 74.574
2013 75.394
2015 76.712
2016 79.406
2017 78.679

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The population development of the State of Schleswig-Holstein according to census results and latest official estimates". citypopulation.de. Marrë më 27 shtator 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)