Nordkapp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nordkapp (kthjellim).
Nordkapp
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Nordkapp
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Honningsvåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ulf Syversen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:71°01′00″ Veri 25°47′00″ Lindje 71.016667° Veri 25.783333° Lindje71°01′00″ Veri 25°47′00″ Lindje 71.016667° Veri 25.783333° Lindje
Sipërfaqja 925 km2
Popullsia 3.468 banorë 2004
Dendësia 3,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nordkappværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0516
Vendndodhja
Nordkapp – harta_foto
www.nordkapp.kommune.no

Nordkapp është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 925 km² dhe popullsi 3468 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Nordkapp – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]