Normandia e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Normandia e Epërme
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Rouen
Departamente 2 departamente
Qarqe 6 qarqe (Arrondissement)
Kantone 112 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12 317 km2
Popullsia 1 839 393 banorë
Dendësia 149 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 49.8 bilion
PBB për frymë € 26,984
Faqja Zyrtare region-haute-normandie.com


Normandia e Epërme (frën:Haute-Normandie ) është një rajon administrativ i Francës i krijuar në vitin 1956. Rajoni përbëhet nga dy departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Rouen. Egzistojnë dy Normandi Normandia e Epërme dhe Normandia e Poshtme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. REDIRECT Stampa:En