North Carolina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Karolina e Veriut
North Carolina
Shtet i SHBA-së
Emblema_figura Flag of North Carolina.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Karolinës së Veriut
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Tar Heel State
Moto e shtetit Esse quam videri
Kryeqyteti Raleigh
Qyteti më i madh Charlotte
Qeverisja
Guvernator Pat McCrory
Senatorë Richard Burr
Kay Hagan
Sipërfaqja
Sipërfaqja 139.390 km2
Renditja në SHBA: i 28-ti
Popullsia
Popullsia 9.656.401 banorë
Renditja në SHBA: i 10-ti
Dendësia 76.5 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Mali Mitchell 2.037 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 21 nëntor 1789
Renditja në SHBA: i 12-ti
Të dhëna të tjera
Shkurtimisht NC
Faqja Zyrtare www.nc.gov

North Carolina (shqip Karolina e Veriut) është një Shtet Federal në bregun jugor të SHBA-së, që kufizohet me Karolinën e Jugut dhe Xhorxhian në jug, Tenesin në perëndim dhe Virginian në veri. Në lindje laget nga Oqeani Atlantik. Kryeqytet i Karolinës së Veriut është Raleigh, ndërsa qyteti më i madh është Charlotte.


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]