Karolina e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga North Carolina)
Jump to navigation Jump to search
Karolina e Veriut
North Carolina
Ndërtesa e Parlamentit të Karolinës së Veriut
Ndërtesa e Parlamentit të Karolinës së Veriut
Flamuri i Karolina e Veriut
Stema zyrtare e Karolina e Veriut
Nicknames: 
Tar Heel State
Location of Karolina e Veriut
Popullsia
 • Total9,656,401
Faqja zyrtarewww.nc.gov

Karolina e Veriut (anglisht: North Carolina) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ndodhet në juglindje të vendit. Kryeqytet i Karolinës së Veriut është Raleigh, ndërsa qyteti më i madh është Sharlot. Karolina e Veriut kufizohet me Karolinën e Jugut dhe Xhorxhian në jug, Tenesin në perëndim dhe Virxhinian në veri. Në lindje laget nga Oqeani Atlantik. Karolina e Veriut është shteti i 28 për nga sipërfaqja dhe i 10-i për nga popullsia nga 50 shtetet e SHBA-së. Karolina e Veriut njihet si "Shteti i Thembrës Bituminoze" (Tar Heel State) dhe "Shteti i Vjetër Verior" (Old North State).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

North Carolina kufizohet nga Karolina e Jugut në jug, Xhorxhia në jugperëndim, Tenesi në perëndim, Virxhinia në veri, dhe Oqeani Atlantik në lindje.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]