Nota Fest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elizabeth Gillies

Born Elizabeth Egan Gillies 26 korrik 1993 ( mosha 20 ) Haworth , New Jersey , SHBA [ 1 ] Emrat e të tjera Liz Gillies Profesioni Aktorja , këngëtar , balerin Vite aktiv 2007- prezent Punimet veprën jetësore ( s ) TV fitimtar veprat e animuar Winx Club Karriera muzikore Genres Rock Alternative , rock eksperimentale , rock pop Instrumente këngëtar Etiketa Columbia Records Sony Music Entertainment

Elizabeth Egan " Liz " Gillies [ 2 ] ( lindur më 26 korrik 1993 ) [ 3 ] është një aktore amerikane , këngëtare dhe balerin . Ajo është i njohur mirë për të luajtur rolin e Perëndimit Jade on fitimtar . Ajo e bëri debutimin e saj në Broadway në moshën 15 në 13 muzikor , duke luajtur karakterin e Lucy . [ 4 ] Ajo gjithashtu shpreh karakterin Daphne në seri animuar Winx Club . [ 5 ]

përmbajtje

  1 Karrierës
    1.1 ud
    1.2 Music
  2 Filmography
  3 Discography
  4 Referimet
  5 Lidhje të jashtme

Karrierës Duke vepruar

Elizabeth Gillies filloi karrierën e saj duke vepruar në moshën dymbëdhjetë , kur ajo shkoi në një thirrje lokale hedh hapur dhe filluan të shfaqen në reklama për kompani të tilla si Virgin Mobile . [ 6 ] Roli i parë i saj televiziv ishte si një karakter periodik në The Black Donnellys . Ajo u shfaq në tre episode . Ajo më vonë luajti në klikës si Shelby Wexler dhe kishte një rol mbështetës në Harold . Në verën e vitit 2008 , ajo u hedhur si Lucy në një prodhim Goodspeed e muzikore të ri Jason Robert Brown në lidhje me duke u rritur , 13 , me të ardhmen Fitimtare bashkë- yll e saj , Ariana Grande . Më vonë atë vit , 13 u transferua në Broadway , i cili bëri atë prodhimin e parë Broadway të ketë një cast dhe band bërë tërësisht nga adoleshentët . [ 7 ] Ajo mori dy numra të mëdhenj , " mundësi " dhe " Nuk mund të jetë e vërtetë " , së bashku me pjesë më të vogla në këngë të tjera , duke përfshirë këngë titullin , " Hey Kendra " , dhe " duke u përgatitur " . 13 u zhvillua me 4 janar 2009 . [ 8 ]

Gillies luajti në Nickelodeon Sitcom suksesshëm Fitimtare si Jade Perëndimit . Shfaqja premierë më 27 mars , 2010, dhe përfundoi më 2 shkurt, 2013. Një kukull e karakterin e saj u lirua në vitin 2012 . Gillies edhe aktualisht shpreh Daphne në seri animuar Winx Club , dhe regjistruar këngë zyrtare winx club -së , "Ne jemi të Believix . " Ajo ka mysafir luajti në Collar Bardhë dhe Big Koha Rush , dhe është një garë në lojë Nickelodeon tregon BrainSurge dhe të kuptoj atë . Në tetor 2013, [ 9 ] u njoftua se Gillies do të përsërisë rolin e saj si Jade Perëndimit në një një- orëshe episod speciale e ardhshëm të seri spin- off të Victorious , Sam dhe Cat , [ 10 ] planifikuar të ajrit në janar 2014.

Gillies do të shfaqet në filmin horror të Kafshëve , e cila ishte filmuar në Mançester , Connecticut dhe aktualisht është në postin e prodhimit . Prodhuar nga Drew Barrymore , film bashkë- yjet Keke Palmer dhe është planifikuar për një lirim të kufizuar në vitin 2014 . [ 11 ] Në dhjetor 2013, [ 12 ] Gillies është në proces të punuar në një film me titull " Vrasja e babë " . [ 13 ] muzikë

Gillies është shfaqur në disa këngë në Soundtracks Fitimtare ( fonogram ) dhe Victorious 2.0 , duke përfshirë Give It Up ( këngë fitimtare ) ( Një duet me Ariana Grande ) , dhe të marrë një aluzion ( Një duet me Victoria Drejtësisë ) . Ajo gjithashtu ka shkruar dhe regjistruar këngë Ti nuk e di mua për një episod të Victorious , [ 14 ] dhe u shfaqën më vonë në Fitimtare 3.0 . [ 15 ] [ 16 ]

Gillies ka një llogari të quajtur YouTube LizGilliesOfficial , ku ajo ngarkimet kopertinat e këngëve popullore duke përfshirë : " Kuajt Wild " nga Rolling Stones , " Ti dhe unë " nga Lady Gaga , " sepse askush " nga The Beatles , " xheloz Guy " nga Gjoni Lennon , " Ati dhe Biri " nga Cat Stevens dhe "Një dhe të Vetëm " nga Adele . [ 17 ] Ajo ka mbuluar edhe këngë me Max Schneider ( Diku Vetëm Ne di ) dhe Ariana Grande (Christmas Song ) .

Në korrik 2012, është raportuar se Gillies ishte duke punuar në një album me muzikë alternative rok . [ 18 ] [ 19 ]

Më 10 dhjetor, 2013, Gillies regjistroi një duet me Ariana Grande quajtur Santa Krishtlindjeve Foshnja për të PE Krishtlindjeve puthje Grande -së . [ 20 ] Filmography Film Viti Titulli Roli Shënime 2008 Harold Evelyn Taylor 2008 Clique Shelby Wexler 2011 Vdekja dhe Kthimi i Folks Superman Eradicator Film i shkurter 2014 Kafshëve Mandy Post -prodhim 2014 Vrasja Daddy Callie Post -prodhim Televizioni Viti Titulli Roli Shënime 2007 Black Donnellys Rinj Jenny 3 episode 2010-13 Victorious Roli Jade West Main Roli 2011- Të pranishëm Winx Club Princess / Nimfa Daphne Voice 2011 Big Time Rush Heather Fox " Big Time Secret " ( Season 2 : Episode 27 ) 2011 BrainSurge veten 1 episod , garë 2012 White Collar Chloe Woods " Upper West Side Story " ( Season 3 : Episode 12 ) 2012 Figura It Out veten e saj 7 episode , panelist 2013 shpenzim Tracy Cooper " Prelude To A Kiss " ( Season 3 : Episode 8 ) 2014 Sam & Cat Jade West " # Great Tuna Jump: Reunion Speciale " ( Season 1 : Episode 23 ) Broadway Viti Titulli Roli Shënime 2008-2009 13 Lucy Original Broadway hedhur 2013 JawbreakerZbavitje Courtney Video Muzikore artist Viti Main Song Notes 2010 Victoria Drejtësisë " FreakFreak Out " Cameo 2011 Victoria Drejtësisë " Beggin ' në gjunjë " Cameo 2011 Victoria Drejtësisë " All I Want është gjithçka " Cameo 2011 Mickey Deleasa " Koha në Ditën " Cameo 2012 Big Time Rush " Koha e jetës tonë " Cameo 2012 Victoria Drejtësisë " Bëni atë në Amerikë " Cameo 2012 veten " Ne jemi Believix " Këngëtarja Lead 2012 vetë " Ju nuk e dini mua " Këngëtarja Lead 2013 Ariana Grande " E drejta Ka " Cameo Discography Artikulli kryesor : Elizabeth Gillies Discography Viti Song Album Notes 2011 " Give It Up " ( me Ariana Grande ) këngëtar fitimtar LEAD " I Want You Back " ( me të hedhura Fitimtare ) vokal mbështetur / vokal shtesë " Të gjitha I Want është gjithçka " ( me të hedhura Fitimtare ) vokal mbështetur " Lini It All To Shine " ( me të hedhura Fitimtare dhe icarly hedhura ) vokal mbështetur / vokal shtesë 2012 " Mos Ju ( Forget About Me ) " ( me të hedhura Fitimtare ) fitimtare vokal 2.0 mbështetur " Merrni një Hint " ( me Victoria Drejtësisë ) këngëtar të çojë " Shut Up ' N Dance " ( me të hedhura Fitimtare ) vokal mbështetur / vokal shtesë " Pesë Fingaz në fytyrë " ( me të hedhura Fitimtare ) vokal shtesë " Ne jemi Believix " [ 21 ] Winx Club Deluxe Version ( të vetëm ) Lead këngëtar " Ju nuk e dini mua " [ 15 ] fitimtar 3.0 këngëtar të çojë 2013 artist " Santa Baby" ( me Ariana Grande ) e Krishtlindjeve puthje zgjedhura referencat

  " Biografia Elizabeth Gillies -së " . HairBoutique.com . Marrë 15 shtator 2011 .
  Brantley , Ben (6 tetor 2008) . " Stranger në Strange Land : The fytyre Years " . New York Times . Marrë 15 shtator 2011 .
  Gillies , Elizabeth ( 25 korrik 2011 ) . " Twitter : Elizabeth Gillies ( llogari e verifikuar) " . Marrë 29 gusht 2011 . " Duke shijuar orët e fundit të fëmijërisë sime ! Nesër unë jam një i rritur ligjor ! "
  " 13 Cast " .
  Rohan , Virginia (7 qershor 2011) . " TV Mean Girl : Haworth Elizabeth Gillies flet iParty me fitimtar " . ( 201 ) revistë . Nxjerrur më 28 korrik 2011. " Elizabeth Gillies nuk është diva . Ajo vetëm luan një në TV .Haworth teen është tjetër vetëm simpatik si ajo biseda në telefon për Jade , karakterit talentuar me qëndrimin që ajo luan në Nickelodeon -së fitimtar .... Edhe pse shoots fitimtar në Hollywood , kur është e mundur , ajo është kthyer në shtëpi në Haworth . "Ne nuk pranojnë të lëvizur . unë jam një person i East Coast ", thotë Gillies , që kryen studimet e saj në internet . " tani për tani , unë jam duke marrë disa kohë , unë jam duke përfunduar up shkollë , chilling me familjen time . " "
  Rohan , Virginia . " TV Mean Girl : Bisedimet Haworth Elizabeth Gillies " iParty me fitimtar " " . Bergen.com . Marrë 6 shtator 2012 .
  " 13 , A New Musical njofton Cast saj adoleshente dhe Band " . Broadway Botërore . 14 gusht 2008 . Marrë 2013/12/06 .
  " 13Musical " . Marrë 2012/10/13 .
  " Liz Gillies po vjen në " Sam & Cat ! ' " . Fanlala.com . Marrë 2013/12/06 .
  Sam dhe Cat veçantë një orë episod preview
  Ng , Philiana ( 25 korrik 2013 ) . " ' Kafshëve ' Drew Barrymore e vë Cast Ansambli ( Exclusive ) " . Reporter Hollywood . Marrë 7 gusht 2013 .
  Gillies , Elizabeth . " Liz Gillies Tweet " . Twitter ( Llogaria Verified ) . Marrë 2013/12/06 .
  Gillies , Elizabeth . " Liz Gillies Tweet " . Twitter ( Llogaria Verified ) . Marrë 2013/12/06 .
  Mulvaney , Nicole . " J - 14 Exclusive : Liz Gillies bisedimet Fundi i " fitimtar " dhe Muzikës së Re " . J - 14.com . Marrë 2013/12/06 .
  " Victorious 3.0 Track Lista " .
  Gillies , Liz . " Liz Gillies Tweet " . Twitter ( Llogaria Verified ) . Marrë 2012/10/16 .
  " LizGillies YouTube Zyrtare " .
  " Twitter / LizGillies : @ LizGOnline " . Marrë 27 korrik 2012 .
  " Liz Gillies Intervistë " .
  " Ariana Grande A ' Santa Baby Me Liz Gill " . Huffington Post . Marrë 18 dhjetor 2013 .
  " Winx Club - Kids Music - Online Songs " . Marrë 27 korrik 2012 .