Jump to content

Noto Mamiko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Noto Mamiko

Mamiko Noto (能 登 麻美 子, Noto Mamiko, Lindur më 6 shkurt 1980) është një Seiyu pjellor (aktor i zë) që punojnë nën Zyra Osawa.[1] Ajo ka lindur në qytetin e Kanazawa, Ishikawa, dhe u diplomua Hokuriku Gakuen lartë Shkolla e Mesme.[1] Në bazë të llojit Japanese teorinë e personalitetit të gjakut ajo është një O.[1]

Ajo është referuar affectionately si "Mami-Mami" (まみ まみ) nga Seiyu shokët dhe tifozët e saj. Përveç kësaj, ajo është quajtur edhe "Noto-chan" (の と ちゃん), "Mami-chan" (まみ ちゃん), dhe "Noto-Mami" (の と まみ).

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Për shkak të zërit të saj të butë, ajo është quajtur shpesh e tërheqës: admiringly nga tifozët, dhe derisively nga kritikët.
 • Edhe pse ajo është zakonisht caktoj në një rol për të luajtur karaktere të butë, të qetë, dhe femërore, ajo ka thyer që nga jashtë në role me tipare të ndryshme. Kjo përfshin që një karakter të ftohtë dhe indiferent në Yami të Bōshi për Hon nuk Tabibito si Hazuki Azuma, një djalë në Girls Bravo si Yukinari Sasaki, një vrasës në Lupin III: Angel Taktika si Helmi Sophie, karakteret me personalitete të shumta si Rinko Jerrard në Ligji i Ueki dhe Nina Michelle / Anna Liebert në Monster, dhe karakteret me prejardhje të keq që devijojnë nga personalitet tipik i butë si Rin Asōgi nga Mnemosyne Musume no-tachi, Oichi në Sengoku Basara 2, dinak, vampiress dinak dhe joshëse Reiri Kamura në Princesha Ringjalljes dhe titullar Jigoku shoujo (Vajzë i Xhehennemit).
 • Roli i saj si Masane Amaha në Witchblade ka fituar falënderim më shumë nga tifozët për të shprehur një karakter të kundërta për tipare të lartpërmendur të caktoj në një rol të saj.
 • Gjatë një regjistrim për një program të radio featuring Witchblade, ajo këndoi këngën e fëmijëve Japanese është "Kagome Kagome". Kjo tërhoqi një përgjigje dërrmuese pozitive nga dëgjuesit, si 80% e postës në stacionin e radios të javës në vijim ishte në lidhje të kënduarit e saj. [2]
 • Ajo konsiderohet shpesh në anime në lidhje me programet e radiove të internetit në lidhje me sa e vështirë është për të replikuar zë Noto në përkthimin e punon. Deri tani, askush nuk ka qenë në gjendje për të kryer këtë detyrë me sukses. [3] Vetëm Kaori Shimizu është thënë për të bërë përpjekje më të afërt për të replikuar Noto cilësinë e zërit. [4] Kikuko Inoue u përpoq imitimin e saj në Otakon 2009, me rezultate të shquar.

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prindërit e saj në pronësi të parë një librari. Dyqan është mbyllur që atëherë.
 • DJ dhe producenti Yasutaka Nakata e kapsulë është një mik i fëmijërisë i Noto së. Të dy kanë lindur dhe rritur në Kanazawa, Ishikawa, dhe madje edhe të ndajnë të njëjtën Ditëlindja dhe vit.
 • Pasi u diplomua nga Shkolla e Lartë Hokuriku Gakuen Lartë, ajo mori pjesë në Yoyogi Animation Institutit për një vit para se të ulje rolin e saj të parë në Super B-Daman.
 • Ajo është pa dyshim jo të mirë në sport. Gjatë viteve të shkollës së saj në një raund të basketbollit në klasën e saj fizike e arsimit, ajo ishte uninvolved deri në pikën ku asnjëra palë nuk e dinte që ajo i takonte. Kur topi u miratua aksidentalisht të saj, të dyja ekipet e saj nxituan në konfuzion.
 • Në rininë e saj, ajo ishte përfshirë në grupin Motoyayukiko Gekidan teatrale. [5]
 • Ajo është anëtare e grupit Seiyu "TEPER PJESHKË VERORE BORE", së bashku me Chiwa Saito, Haruna Ikezawa dhe Ryo Hirohashi. Grupi filloi si "TEPER PJESHKË" VERORE, me Haruna, Chiwa dhe Mamiko. Të gjitha zonjat shprehura 4 karaktere në Sgt anime. Bretkocë, dhe emri i grupit është bërë nga puns mbi emrat e karaktereve të tyre përkatëse.
 • Në prill 2005, ajo u diagnostikua me një krizë në zemër dhe ishte në spital për 6 javë. Ajo u lirua dhe ka shkruar një këngë për këtë përvojë.
 • Ajo ishte një ftuari i nderit në Otakon 2007, mbajtur në Baltimore, Maryland. [6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

seri anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drejtues role me shkronja të theksuara. 1999

 • Super B-Daman (Hustler Nami)

2000

 • Boogiepop Phantom (Moto Tonomura)
 • Digimon: The Golden Digimentals (Kokomon)
 • Gate Keepers (Shun Ukiya's young self)
 • Ojamajo Doremi (Nanako Okada, Sachiko Ijūin)
 • Ojamajo Doremi Sharp (Fujio, Nanako Okada)

2001

 • Angelic Layer (Asuka Kitamura)
 • Comic Party (Rena Tsuchiya)
 • Fruits Basket (Unnamed girl in Ep. 11)
 • PaRappa the Rapper (Rosa Paddle in Ep. 7)
 • InuYasha (Rin)
 • Mahoromatic (Unnamed mother in Ep. 1)
 • X (Kotori Monou)

2002

 • Aquarian Age - Sign for Evolution (Arayashiki North)
 • Digimon Frontier (Floramon in Ep. 4)
 • Full Metal Panic! (Shinji Kazama)
 • Kiddy Grade (Vendredi)
 • Naruto (Katsuyu)
 • Princess Tutu (Freya in Ep. 16)
 • Tenchi Muyo! GXP (Yoshiko Yamada, clerk in Ep. 11, Jun in Ep. 19, receptionist in Ep. 23)

2003

 • Ai Yori Aoshi: Enishi (Chizuru Aizawa)
 • Ashita no Nadja (Alex in Ep. 1-2, Phoebe in Ep. 42)
 • Dear Boys (Satomi Anzaki)
 • Full Metal Panic? Fumoffu (Shinji Kazama)
 • Godannar (Momoko "Momochie" Momozono)
 • Gunslinger Girl (Elsa de Sica)
 • The Mythical Detective Loki Ragnarok (Verdandi)
 • Pokémon: Advanced Generation (Akina)
 • Rockman.EXE Axess (Shūko Kido)
 • Shadow Star Narutaru (Akira Sakura)
 • The World of Narue (Narue Nanase)
 • Yami to Bōshi to Hon no Tabibito (Hazuki Azuma)

2004

 • Azusa Will Help! (Azusa)
 • Burn Up Scramble (Lilica Evett)
 • Cho Henshin CosPrayers (Mitsuki Ikuta)
 • Elfen Lied (Yuka)
 • Kannazuki no Miko (Reiko)
 • Kino's Journey (Tei)
 • Diamond Daydreams (Kyōko Asahina)
 • LOVE♥LOVE? (Mitsuki Ikuta)
 • Maria-sama ga Miteru (Shimako Tōdō)
 • Melody of Oblivion (The Melody of Oblivion)
 • Mezzo DSA (Aiko Hasegawa in Ep. 2)
 • Monster (Nina Fortner/Anna Liebert; Miscellaneous Roles)
 • My-HiME (Yukino Kikukawa)
 • Onmyō Taisenki (Rina Asō, Shōshi, Mikazuchi's personal secretary)
 • Paranoia Agent (Tsukiko Sagi)
 • Sgt. Frog (Angol Mois)
 • School Rumble (Yakumo Tsukamoto)
 • Tactics (Yuri in Ep. 20)
 • Yakitate!! Japan (Megumi Kimura in Ep. 34)

2005

 • Ah! My Goddess (Sayoko Mishima)
 • Canvas 2 ~Niji Iro no Sketch~ (Yurina Kimikage in Ep. 8)[7]
 • Full Metal Panic!: The Second Raid (Shinji Kazama)
 • Ginban Kaleidoscope (Ria Garnet Juitiev)
 • Hell Girl (Ai Enma)
 • Ichigo 100% (Aya Tōjō)
 • The Law of Ueki (Rinko Jerrard)
 • Loveless (Hitomi Shinonome)
 • Lupin III: Angel Tactics (Poison Sophie)
 • Mahou Sensei Negima (Nodoka Miyazaki)
 • Rockman.EXE Beast (Shūko Kido)
 • My-Otome (Yukino Chrysant)
 • Shakugan no Shana (Hecate)
 • Solty Rei (Accela)
 • Starship Operators (Sanri Wakana)
 • Strawberry Marshmallow (Ana Coppola)
 • Trinity Blood (Esther Blanchett)
 • Windy Tales (Karin in Ep. 11)

2006

 • Ah! My Goddess: Flights of Fancy (Sayoko Mishima)
 • Fate/stay night (Sir Bedivere in Ep. 24)
 • Good Witch of the West Astraea Testament (Cisaria)
 • High School Girls (Ayano Sato)
 • History's Strongest Disciple Kenichi (Shigure Kōsaka)
 • Jigoku Shōjo Futakomori (Ai Enma)
 • Kagihime Monogatari Eikyū Alice Rondo (Alice User and Tōko Tōkōin in Ep. 9)
 • Kamisama Kazoku (Ai Tachibana)
 • majime ni Fumajime: Kaiketsu Zorori (Wannu)
 • Mamoru-kun ni Megami no Shukufuku o! (Shione Sudo)
 • Negima!? (Nodoka Miyazaki)
 • Rockman.EXE Beast+ (Kido Shūko)
 • School Rumble (2nd season) (Yakumo Tsukamoto)
 • Simoun (Rimone)
 • Soreike! Anpanman (Hime Hotaru (second president))
 • Tactical Roar (Hakubi, Koyomi in Ep. 10)
 • Ukkari Penelope (narration)
 • Witchblade (Masane Amaha)
 • xxxHolic (Unnamed girl in Ep. 7)
 • Yomigaeru Sora - Rescue Wings (Megumi Hasegawa)
 • Yume Tsukai (Satoka Sagawa)

2007

 • Anderson Stories: Ningyohime (Ningyohime)
 • Bakugan Battle Brawlers (Alice Gehahbich)
 • Bokurano (Takami Komoda)
 • Clannad (Kotomi Ichinose)
 • Getsumento Heiki Mina (Minamo Haibara, Mina Akiyama)
 • Idolmaster: Xenoglossia (Naze Munakata)
 • Kimikiss pure rouge (Mitsuki Shijō)
 • Moyashimon (Aoi Mutō)
 • Mushi-Uta (Chiharu Kusuriya)
 • Nodame Cantabile (Sakura Saku)
 • Pokémon: Diamond and Pearl Movie: Dialga vs. Palkia vs. Darkrai (Alicia's young self)
 • Princess Resurrection (Reiri Kamura)
 • Shakugan no Shana Second (Hecate, Fumina Konoe)
 • Shinkyoku Sōkai Polyphonica (Mailreit)
 • Sketchbook full color's (Tsukiyo Ōba)
 • Sola (Matsuri Shihō)
 • Tōka Gettan (Hazuki Azuma in Ep. 14)
 • Trauma Center: New Blood Cynthia Kazakov
 • Wangan Midnight (Eriko Asakura)
 • Zero no Tsukaima: Futatsuki no Kishi (Tiffania Westwood)

2008

 • Allison & Lillia (Fiona)
 • Blade of the Immortal (Makie Otonotachibana)
 • Clannad After Story (Kotomi Ichinose)
 • Fantastic Detective Labyrinth (Yōko)
 • Ghost Hound (Sakie Ōgura)
 • Gunslinger Girl -il Teatrino- (Patricia)
 • Jigoku Shōjo Mitsuganae (Ai Enma)
 • Kaiba (Neiro)
 • Kanokon (Kōta Oyamada)
 • Kemeko Deluxe (Hayakawa Miura)
 • Linebarrels of Iron (Emi Kizaki)
 • Mnemosyne -Mnemosyne no Musumetachi- (Rin Asōgi)
 • Nogizaka Haruka no Himitsu (Haruka Nogizaka)
 • Persona -trinity soul- (Ayane Komatsubara)
 • Toaru majutsu no Index (Aisa Himegami)
 • To Love-Ru (Oshizu)
 • Zero no Tsukaima: Princesses no Rondo (Tiffania Westwood)

2009

 • Akikan! (Yell)
 • Maria-sama ga Miteru 4th (Shimako Tōdō)
 • Sengoku Basara (Oichi)
 • Queen's Blade (Tomoe)
 • Nogizaka Haruka no Himitsu ~Purezza~ (Haruka Nogizaka)
 • Kimi ni Todoke (Sawako Kuronuma)
 • Kämpfer (Norainu Chissoku)
 • Taishō Baseball Girls (Yuki Souya)
 • Valkyria Chronicles (Cordelia gi Randgriz)
 • Canaan (Hakkou)
 • Aoi Hana (Shinako Sugimoto)
 • Seitokai no Ichizon: Hekiyou Gakuen Seitokai Gijiroku (Enma Ai & Lilicia Toudou in Ep. 3, 8, 11)
 • InuYasha: The Final Act (Rin)

2010

 • B Gata H Kei (Kazuki Kosuda)
 • Mayoi Neko Overrun! (Shimako Murasame)

OVAs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • AIKa R-16: Virgin Mission (Karen Minamino)
 • Bokusatsu Tenshi Dokuro-chan (Chieri Ono)
 • Dai Mahō Tōge (Elise von Barbaroque)
 • Dogs: Bullets & Carnage (Nill)
 • Gate Keepers 21 (Ghost girl)
 • Kaitō Tenshi Twin Angels (Aoi Kannazuki)
 • Kikoushi-Enma (Nanami Namita)
 • Kita e 〜Diamond Dust Drops〜 OVA (Kyōko Asahina)
 • Kyo no Gononi (Kazumi Aihara)
 • Le Portrait de Petit Cossette (Yu Saiga)
 • Maria-sama ga Miteru OVA (Shimako Tōdō)
 • My-Otome Zwei (Yukino Chrysant)
 • Negima!? OVA: Haru, Natsu (Nodoka Miyazaki)
 • Ojamajo Doremi Na-i-sho (Sachiko Ijūin)
 • School Rumble OVA - First Term Extra (Yakumo Tsukamoto)
 • Ichigo Mashimaro OVA (Ana Coppola)
 • Tales of Phantasia: The Animation (Unnamed girl)

Filma anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Digimon: The Golden Digimentals (Kokomon)
 • InuYasha the Movie: Swords of an Honorable Ruler (Rin)
 • InuYasha the Movie: Fire on the Mystic Island (Rin)
 • Kara no Kyōkai - Tsūkaku Zanryū (Fujino Asagami)
 • Pokémon: The Rise of Darkrai (Alicia's young self)
 • Rockman.EXE Hikari to Yami no Isan (Shūko Kido)
 • Sgt. Frog the Super Movie (Angol Mois)
 • Sgt. Frog the Super Movie 2: The Deep Sea Princess (Angol Mois)
 • Tokyo Godfathers (Kiyoko)

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003

 • Dear Boys: Fast Break (Satomi Anzaki)
 • Galaxy Angel (Kuromie Quark)
 • Kita e 〜Diamond Dust〜 (Kyōko Asahina)

2004

 • Akai Ito (Yōko Nara)
 • Katakamuna ~Ushinawareta Ingaritsu~ (Izanami)
 • Kikō Haiten J-Phoenix 2 (Izumi Woodbridge)
 • Ojamajo Doremi Adventure "Naisho no Maho" (majo Rhythm/Rhythm Makihatayama)
 • Sgt. Frog: Meromero Battle Royale (Angol Mois)

2005

 • Baldr Force EXE (Ryan)
 • Counter Strike Neo: White Memories (Maki)
 • DEKARON (Inkaru Magician)
 • Duel Savior Destiny (Imuniti)
 • Ichigo 100% Strawberry Diary (Aya Tōjō)
 • Lucky ☆ Star Moe Drill (Hinata Miyakawa)
 • Mahou Sensei Negima! 1-Jikanme ~Okochama Sensei wa Mahoutsukai!~ (Nodoka Miyazaki)
 • Mahou Sensei Negima! 2-Jikanme ~Tatakau Otometachi! Mahora Daiundokai SP~ (Nodoka Miyazaki)
 • Makai Kingdom: Chronicles Of The Sacred Tome (Trenia)
 • Ichigo Mashimaro (Ana Coppola)
 • Sgt. Frog: Meromero Battle Royale Z (Angol Mois)
 • Summon Night Craft Sword Monogatari: Hajimari no Ishi (Rufeel)
 • Twelve ~Sengoku Hōshinten~ (Minori)
 • ¥120 Stories (Hatsuki)

2006

 • Asobi ni Iku yo! ~Chikyū Pinchi no Konyaku Sengen~ (Aoi Futaba)
 • Clannad (Kotomi Ichinose)
 • Jeanne d'Arc (Liane)
 • Kimikiss (Mitsuki Shijō)
 • Mahou Sensei Negima! Kagai Jugyō ~Otome no Dokidoki Beachside~ (Nodoka Miyazaki)
 • Mobile Suit Gundam: Climax U.C. (Shirley Ramsey)
 • Negima!? 3-Jikanme ~Koi to Mahō to Sekaiju Densetsu~ (Nodoka Miyazaki)
 • Negima!?: Chō Mahora Taisen Kattoiin, Keiyaku Shikkō Dechai Masū (Nodoka Miyazaki)
 • Phantasy Star Universe (Remlia Norphe)
 • Sengoku Basara 2 (Oichi)
 • Shin Megami Tensei: Persona 3 (Fūka Yamagishi)
 • Ueki no Hōsoku Shinki Sakuretsu! Nōryokumono Battle (Rinko Jerrard)

2007

 • Granado Espada (Catherine)
 • Growlanser VI: Precarious World (Anita)
 • Muv-Luv Alternative Total Eclipse (Inia Jestina)
 • Narcissu -side 2nd- (girl)
 • Negima!? Chō Mahora Taisen Chū: Checkiin Zenin Shūgō! Yappari Onsen Kichaimashitaa (Nodoka Miyazaki)
 • Negima!? Dream Tactic Yumemiru Otome Princess (Nodoka Miyazaki)
 • Odin Sphere (Mercedes)
 • Professor Layton and the Curious Village (Mystery girl)
 • Professor Layton and Pandora's Box (Aroma)
 • Sengoku Basara 2 Heroes (Oichi)
 • Shin Lucky ☆ Star Moe Drill: Tabidachi (Hinata Miyakawa)
 • Shin Megami Tensei: Persona 3 Fes (Fūka Yamagishi)
 • Simoun Ibara Sensō ~Fūin no Ri Mājon~ (Rimone)
 • Tenchu Z (Female protagonist/Female partner)

2008

 • Rune Factory 2 (Dorothy)
 • Mugen no Frontier: Super Robot Wars OG Saga (Suzuka-hime)
 • Valkyrie of the Battlefield: Gallian Chronicles (Cordelia gi Randgriz)
 • Fatal Frame IV (Ruka Minazuki)
 • Sigma Harmonics (Christie)
 • Tales of Hearts (Paraiba Marine de Rais)

2009

 • Sonic and the Black Knight (Merlina)
 • Dengeki Gakuen RPG: Cross of Venus (Haruka Nogizaka, Hecate)
 • majo ni Naru (Bitte)
 • Daemon Bride (Michael/Fallen Angel Michael & Kureha Yamisaka)

2010

 • No More Heroes: Heroes' Paradise (Jeane)
 • Sengoku Basara 3 (Oichi)

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ichigo 100% Sweet Cafe (April 3, 2005 - October 2, 2005)
 • PONY CANYON STYLE Marunabi? (September 28, 2004 - January 11, 2005)
 • PONY CANYON STYLE Marunabi!? (January 18, 2005 - September 25, 2007)
 • Sukuran ☆ Ochakai! (School Rumble Tea Meeting) (January 2006)

Tregimit te TV komerciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Animate
 • Ikspiari
 • Purina One
 • Schick Intuition
 • Sumitomo Mitsui Banking Corporation
 • Takanofoods Co., Ltd. (2003)
 • Johnson & Johnson (2004)
 • Kodansha's Weekly Shonen Magazine (2004, 2005)
 • Man on Fire (2004)
 • Morinaga Milk Industry (2004)
 • Tobu Railway (2006, 2007)
 • Toyota Motor Corporation (2004)
 • Q.P. Corporation (2005)
 • Cosmo Oil Company (2006)
 • McDonald's (2006)
 • Mitsubishi Electric (2006)
 • Mitsui Fudosan Residential (2007)
 • Japan Ad Council (2007)

CDs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cafe Kichijoji de (Mitaka Reina)
 • Futari wa Wasurechau (School Rumble Nigakki third ending theme, as Yakumo Tsukamoto, duet with Ami Koshimizu)
 • Gunslinger Girl: poca felicità - "Io mi chiamo..." (Elsa)
 • Jigoku Shōjo - "Karinui"
 • Jigoku Shōjo Futakomori - "Aizome"
 • Jigoku Shōjo Mitsuganae - "Ichinuke"
 • Jigoku Shōjo OST II - "Sakura Song" (Ai Enma)
 • The Law of Ueki - MORE (Rinko Jerrard)
 • Mahou Sensei Negima: Character Single Vol.3 - The Library Exploration Club -Yue Ayase, Haruna Saotome, Nodoka Miyazaki
 • Mahou Sensei Negima: Happy ☆ Material ver. 6 - Early Summer Version
 • Mahou Sensei Negima: To The Shining You
 • Onmyō Taisenki OST
 • School Rumble: Yakumo Tsukamoto
 • Sound Horizon 5th Story CD Roman (tracks 1, 3, 5, 7, 9, 11)
 • Witchblade - "Ashita no Te"

Drama CDs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Asobi ni Iku yo! (Aoi Futaba)
 • Ballad of a Shinigami (Momo)
 • Checkmate (Kurumi Asahi)
 • Chitose Getchu!! (Misaki-chan)
 • Chrome Breaker (No. 4)
 • Dogs: Bullets & Carnage (Nill)
 • Drug-On (Alice)
 • Five Drama CD act.2 (Kana Komoro)
 • Godannar (Momoko "Momochie" Momozono)
 • Haru Natsu Aki Fuyu Drama CD Gyakushū no Akazukin-chan (Fuyuka Takashima)
 • Hayate X Blade (Isuzu Inugami)
 • Ichigo 100% (Aya Tōjō)
 • Ichigo Mashimaro Drama CD (Ana Coppola)
 • Kamisama no Iu Tōri! (Namu Ōjō)
 • Kanokon (Kōta Oyamada)
 • Kiss to Do-jin! ~Ōjisama wa Karisuma Ōte!?~ (Nanami Suzuki)
 • Kotonoha no Miko to Kotodama no majo to (Tsumugi)
 • majin Tantei Nōgami Neuro (Manami Isomea)
 • Maria-sama ga Miteru Drama CD (Shimako Tōdō)
 • Mushi to Medama to Teddy Bear (Eguriko Gankyū)
 • My-HiME Drama CD V.1 (Yukino Kikukawa)
 • My-HiME Drama CD V.2 (Yukino Kikukawa)
 • My-Otome Drama CD V.2 (Yukino Chrysant)
 • Pinky: Show Time #001 (PK004 "Moe")
 • Pinky: Show Time #002 (PK004 "Moe")
 • Princess Resurrection (Reiri Kamura)
 • Rozen Maiden Manga Drama CD (Suigintou)
 • Rune Factory 2 The Complete Soundtrack (Dorothy)
 • Sengoku Basara 2 (Oichi)
 • Sgt. Frog (Angol Mois)
 • Simoun Drama CD Aa Uruwashi no Haken OL, Nazenanda Simoun Kabushiki Gaisha (Rimone)
 • Soul Eater Vol. 1: Tokubetsu Shakaika Kengaku (Tsubaki Nakatsukasa)
 • Queen's Blade (Musha Miko Tomoe)
 • V.B. Rose (Tsuyu Ichihashi)
 • The World of Narue (Narue Nanase)
 • Yubisaki Milk Tea (Hidari Morii)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Doi, Hitoshi. "Noto Mamiko". Seiyuu Database. June 11, 2010. Archived by WebCite July 10, 2010.
 2. ^ <音泉> ウィッチブレイディオ リターンズ
 3. ^ アニメ『ネギま!?』のインターネットラジオ『麻帆良学園中等部3-A・ヒミツの放課後』で石毛佐和・桑谷夏子が挑戦して曰く、「あの儚さが出ない」とのこと
 4. ^ サントラ『スクールランブル Sound School』特典CDや、ラジオ『スクラン☆お茶会!』第22回などで聴くことができる。
 5. ^ 劇団、本谷有希子WEBSITE
 6. ^ "Otakon News/Updates". Otakon. 2007. http://www.otakon.com/news.asp Arkivuar 27 shtator 2010 tek Wayback Machine. Retrieved 2007-04-30.
 7. ^ Taniguchi, Hiroshi et al. "The Official Art of Canvas2 ~Nijiiro no Sketch~". (November 2006) Newtype USA. pp. 101–107

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]