Nuiqsut, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nuiqsut, Alaska
Anglisht : Nuiqsut
qytet
noform
A row of homes in the center of Nuiqsut, Alaska
Vendndodhja
Nuiqsut, Alaska is located in SHBA Alaska
Nuiqsut, Alaska
Nuiqsut, Alaska

Koordinatat: 70°12′59″V 151°0′21″P / 70.21639°V 151.00583°P / 70.21639; -151.00583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku North Slope
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23.9 km2
 •  tokësore 23.9 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 402 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi June 24, 1975[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99789
Prefiksi 907
Koordinatat 70° 12′ 59″ Veri

151° 0′ 21″ Perëndim

Nuiqsut, Alaska (Nuiqsut) është një qytet në qarkun North Slopeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Nuiqsut, Alaska jetojnë 402 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 23.9 km2 (9.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 7 m (23 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 110. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nuiqsut, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale