Nunapitchuk, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nunapitchuk, Alaska
Anglisht : Nunapitchuk
qytet
Vendndodhja
Nunapitchuk, Alaska is located in SHBA Alaska
Nunapitchuk, Alaska
Nunapitchuk, Alaska

Koordinatat: 60°53′47″V 162°27′16″P / 60.89639°V 162.45444°P / 60.89639; -162.45444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Bethel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.1 km2
 •  tokësore 20.3 km2
 •  ujore 1.8 km2
Lartësia 3 m (m.n.d.)
Popullsia 496 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi August 26, 1969[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99641
Prefiksi 907
Koordinatat 60° 53′ 47″ Veri

162° 27′ 16″ Perëndim

Nunapitchuk, Alaska (Nunapitchuk) është një qytet në qarkun Bethelshtetit federal Alaska, SHBA. Në Nunapitchuk, Alaska jetojnë 496 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 22.1 km2 (8.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 3 m (10 ft).

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. January 1996. f. 112. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Nunapitchuk, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale