Nuoro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Nuoro
Qytet
Vendndodhja
 Nuoro is located in Itali
 Nuoro
 Nuoro
40°19′12″V 9°19′41″L / 40.320°V 9.328°L / 40.320; 9.328Koordinatat: 40°19′12″V 9°19′41″L / 40.320°V 9.328°L / 40.320; 9.328
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Nuoros
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 192.06 km2
Lartësia 549 m (m.n.d.)
Popullsia 36.925 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08100
Prefiksi   0784
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Nuoro (Nùgoro) është një komunë në Italiprovincën Nuoros, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 192.06 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 549 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 36.925 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nuoro – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale