Nuri Mazari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nuri Mazari (5 Maj 197911 Korrik 2005)
i njohur si Komandant Struga, ishte një ushtar dhe luftëtar shqiptar i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK-së), i cili mori pjesë në Luftën e Kosovës dhe në Luftën e Maqedonisë (2001). Lindi më 5 Maj 1979 në fshatin Dollogozhdë të Komunës së Strugës dhe u vra më 11 Korrik 2005 në të njëjtin fshat në rrethana misterioze.

Nuri Mazari
5 Maj 197911 Korrik 2005
Nuri Mazari ne Tanush- 2014-02-25 22-08.jpg
Nuri Mazari në fshatin Tanushë gjatë Luftës 2001
Nofka "Komandant Struga"
Vendi i lindjes Dollogozhdë, Komuna e Strugës, IRJ Maqedoni
Vendi i vdekjes Dollogozhdë, Strugë
Pala Coat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Uck Nla logo.svg Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Vitet e shërbimit 1998 – 2005
Grada Komandant
Betejat/luftërat Lufta e Kosovës (1998 – 1999)

Lufta në Maqedoni (2001)

Nuri Mazari lindi në fshatin Dollogozhdë të Strugës, më 5 maj 1979, në një familje fisnike dhe bujare shqipëtare. I rritur në frymën e patriotizmit shqipëtar nga të parët e tij, ai që në moshë të vogël kishte shumë dashuri për atdheun dhe popullin e tij. Ai e kreu shkollën fillore në fshat, e pastaj shkollën e mesme trevjeçare në Strugë. Pas mbarimit të shkollës ai gjithnjë e më shumë u përkushtohej vizioneve që kishte për ardhmërinë e popullit shqipëtar.

Pasi filloi lufta në Kosovë në vitin 1998, edhe pse ishte në moshë të re, 19 vjeç, Nuri Mazari ofroi ndihmë për vëllezërit shqiptar, për të luftuar forcat serbe. Me uniformën e UÇK-së, iu bashkua brigadës së Ramush Haradinajt. Në luftë u plagos disa herë, por arriti të dalë i gjallë dhe pas mbarimit të luftës, ai u kthye në vendlindje.

Pas 3 vitesh, në vitin 2001, në konfliktin e armatosur në Maqedoni tashmë me uniformën e UÇK-së, u emërua Komandant i formacionit të parë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Më 16 mars të vitit 2001, gjatë luftimeve në Tanushë, Nuri Mazari u plagos rëndë dhe u dërgua në Spitalin e Prishtinës.

Pasi kishte kryer obligimet që kishte ndaj atdheut të tij, ai u kthye në vendlindje, në Strugë.

Nuri Mazari tashmë për Strugën dhe jo vetëm, ishte një figurë mjaft e dashur, i cili gjithmonë ishte i përgatitur për të dhënë kontributin e tij për kombin. Në vitin 2005, pas zgjedhjeve lokale, ai u zgjodh këshilltar në komunën e Strugës.

Më 11 korrik të vitit 2005, me një akt antinjerëzor, Nuri Mazari u vra në fshatin e tij, Dollogozhdë, në moshën 26 vjeçare. Vdekja e tij la shumë dhimbje si për familjarët ashtu edhe për bashkëkombasit e tij. Vrasja e tij edhe në ditët e sotme mbetet mister.

Kontributi i Nuri Mazarit për atdheun është një vepër që duhet kujtuar gjithmonë, ai është një figurë që duhet të qëndrojë në mesin tonë përgjithmonë.