Nurudeen Orelesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nurudeen Orelesi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëNurudeen Adegbola Orelesi
Datëlindja (1989-04-10) 10 prill 1989 (35 vjeç)
VendlindjaLagos, Nigeri
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KS Skënderbeu
Numri80
Karriera me të rinjtë
First Bank F.C.
2006–2007UD Salamanca
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2009Bonifika3(0)
2009–2010ECO Lagos FC11(1)
2010–2011Dinamo Tirana34(2)
2011–2014Skënderbeu97(4)
2014–2016Metalurh Zaporizhya32(1)
2016–Skënderbeu32(0)
Karriera ndërkombëtare
2009–2010Nigeria U204(1)
2011-2012Nigeria U231(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 4 Shkurt 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 2012

Nurudeen Orelesi (lindur më 10 prill 1989) është një futbollist nigerian i cili momentalisht luan për klubin shqiptar Skënderbeu si mesfushor. Ai më parë ka qënë pjesë e kombëtares U-20 duke regjistruar katër paraqitje dhe një Gol. Ai njihet për gjuajtjet e tij të fuqishme dhe të sakta nga distanca.