Nusret Fatih Ali Han

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paraqitje artistike e Nusret Fatih Ali Hanit.

Nusret Fatih Ali Han (panxhabisht dhe urdisht: نصرت فتح علی خان‎; 13 tetor 1948 – 16 gusht 1997) ishte muzikant pakistanez, kryesisht këndues i këngëve të llojit kavvali, pjesë e muzikës spirituale‎ sufiste.[1]

Konsiderohet si një nga zërat më të mëdhenj të regjistruar ndonjëherë, ai zotëronte një gamë të jashtëzakonshme të aftësive vokale[2][3][4][5] dhe mund të performonte me intensitet të lartë për disa orë të tëra. Duke vazhduar traditën 600 vjeçare të familjes së tij, të kënduarit e këngëve kavvali, ai njihet si përhapësi i muzikës kavvali në audienca ndërkombëtare.[6] Ai është i njohur gjerësisht si "Mbreti i Mbretërve të Kavvalit".[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Active Interest Media, Inc. (1997-05 - 1997-06).
  2. ^ "World Music Legends Nusrat Fateh Ali Khan". Globalrhythm.net. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2019. Marrë më 16 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Nusrat Fateh Ali Khan: National Geographic World Music". Worldmusic.nationalgeographic.com. 17 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2013. Marrë më 7 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ghulam Haider Khan (6 janar 2006). "A Tribute By Ustad Ghulam Haider Khan, Friday Times". Thefridaytimes.com. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2018. Marrë më 5 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Guru of Peace:An Introduction to Nusrat Fateh Ali Khan". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Nusrat Fateh Ali Khan". Worldmusic.nationalgeographic.com. 17 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 16 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hommage à Nusrat Fateh Ali Khan Arkivuar 11 mars 2016 tek Wayback Machine (liner notes by Pierre-Alain Baud), 1999, Network, Germany.