Jump to content

OGAE

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

OGAE (Frëngjisht: Organisation Générale des Amateurs de l'Eurovision, Anglisht: General Organisation of Eurovision Fans) në Shqip: (Organizata Gjenerale e Amatorëve të Eurovizionit)është një organizatë ndërkombëtare e cila u formua në vitin 1984 në Savonlinna, Finland nga Jari-Pekka Koikkalainen.[1] . Organizata është një bashkim i 42 klubeve fansash të Festivalit Europian të Këngës rreth e qark Europës dhe më tutje dhe është një organizatë jo-qeveritare, jo-politike dhe jo-fitimprurëse.Katër gara organizohen në mënyrë të pavarur çdo vit, për të promovuar muzikën  kombëtare te fansat e Eurovizionit nga e gjithë bota.[2] Organizata ndërkombëtare, bashkëpunon shpesh me European Broadcasting Union (EBU), në mënyrë që të ndihmojë në promovimin e Eurovizionit, dhe po ashtu ka krijuar një lidhje të fortë me Radio Televizionet Publike pjesmarrëse nga të gjithë vendet pjesëmarrëse.[2]

Presidenti aktual i OGAE International Network është Simon Bennett nga OGAE Mbretëria e Bashkuar, që e pasoi Maiken Mäemets të OGAE Finlandës në vitin 2015.

Ndonëse Festivali Europian i Këngës filloi në vitin 1956, Rrjeti OGAE International  u themelua nga Jari-Pekka Koikkalainen në vitin 1984 në Savonlinna, Finlandë.[1] organizata e cila është e klub fansash e pavarur, funksionon si një organizatë jo-qeveritare, jo-politike dhe jo-fitimprurëse e trupit, dhe punon shpesh në bashkëpunim me European Broadcasting Union (EBU). Rrjeti është i përhapur për vendet që marrin pjesë në Festivalin Europian të Këngës ose kanë marrë pjesë në të kaluarën. Disa vende të tjera nëpër Europë dhe më gjerë nuk kanë klubin e tyre të pavarur OGAE, duke përfshirë këtu Australinë, Kazakistanin, Monakon, San Marinon, Afrikën e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndaj marrin pjesë nën emrin "OGAE Rest of the World" (OGAE pjesa tjetër e Botës).[3]

Çdo vit organizimi i rregullon katër konkurse – OGAE Konkursi i Këngës, OGAE Konkursi Shansi i Dytë, OGAE Konkursi Videoklip dhe OGAE Konkursi i Krijimeve Amatore.[2] Qëllimi i rrjetit OGAE është që të ngritet njohja me muzikën kontemporane në të gjithë botën, në bashkëpunim me fansat e Festivalit Europian të Këngës, si dhe krijimi i një lidhje të fortë mes Radio Televizioneve Publike pjesmarrëse dhe të reklamimit të gjerë të Festivalit Europian të Këngës te fansat e tij.[2]

Në vitin 2007, Antonis Karatzikos është u zgjodh si Koordinatori i ri Ndërkombëtar për OGAE, deri në vitin 2009. Në korrik 2009, ai u ri-zgjodh për të njëjtin post.[4] Në vitin 2011, rrjeti OGAE International u bë një organizatë e regjistruar në Francë, dhe Maiken Mäemets u zgjodh presidente.[2] Ajo u ri-zgjodh për një mandat të dytë në 17 maj 2013 në Euro Fan Café (Moriska Paviljongen) në Malmö, Suedi.[5] Gjatë takimit vjetor të  kryetarëve të klubeve OGAE, mbajtur më 22 maj 2015 në Euro Fan Café në Vjenë; kryetarët e klubeve OGAE  zgjodhën bordin e ri drejtues një të ri të bordit për OGAE International Network (treguar më poshtë), të cilët do të mbajnë rolin e tyre deri në zgjedhjet e radhës, në zgjedhjet e vitit 2017.

Pozita Emri Klubi OGAE
Presidenti Simon Bennett  United Kingdom
Sekretari Alexandros Liapis  Greece
Financat Mathieu Kroon Gutiérrez  France
Anëtarët e bordit  Klaus Woryna  Germany
Erik Bolks  Netherlands
Zëvendës anëtarë Marcus Davey Pjesa tjetër e Botës (Australi)
Ben Robertson  Sweden
Europe:
  OGAE participating countries
  OGAE Rest of the World

OGAE International ka për momentin 42 degë, përfshi këtu dy klube në Gjermani.[1][6] Ato janë:

OGAE Pjesa Tjetër e Botës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pjesa tjetër e Botës:

Vendet që nuk janë pjesë e Rrjetit OGAE,  por janë antarë aktive ose anëtarët të asociuar të EBU dhe janë të unifikuar nën emrin "pjesa Tjetër e Botës". Vendet, të cilat përbëjnë këtë OGAE Rrjetit janë:

Shënime
1.^ Australia, Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia, Hungaria, Monako, Maroku dhe San Marino të gjithë kanë marrë pjesë në Eurovision Song Contest, edhe pse ata nuk e kanë të plotë antarësim të plotë në OGAE duke qenë kështu pjesë e "OGAE pjesa Tjetër të Botës."[7][8]

Konkurset e zhvilluara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

OGAE Sondazhi për Festivalin Europian të Këngës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cmimi i fansave Marcel Bezençon është dhënë  në vitin 2002 dhe 2003, sipas votimit nga anëtarët e OGAE, klubi ndërkombëtar i fansave të Eurovizionit. Ai çmim u ndërpre dhe u zëvendësua nga çmimi për kompozitorët në vitin 2004.

Viti Fitues Kënga Interpretues Renditja Pikë
2002 Flag of Finlanda Finlanda "Addicted to You" Laura Voutilainen 20th 24
2003 Flag of Spanja Spanja "Dime" Beth 8th 81

Çdo vit që nga viti 2007, OGAE ka bërë një para-Eurovision Konkursin e anketës në të cilat çdo kombëtar klubit plus OGAE pjesën Tjetër të Botës votuar të gjitha shënimet, duke përdorur të njëjtën shënuar sistemit si në Festivalin Europian:  Këngët më të votuara në çdo klub marrin 1 deri në 8 pikë, dhe pastaj 10 dhe 12 pikë dhe vendet  nuk mund të votojnë për veten e tyre. Fituesit e këtij sondazhi janë:

Viti Fitues Kënga Interpretues Renditja Pikët Vendi i dytë Vendi i tretë
2007 Flag of Serbia Serbia "Molitva" (Молитва) Marija Šerifović 1 268 Flag of Zvicra Zvicra Flag of Bjellorusia Bjellorusia
2008 Flag of Suedia Suedia

Suedia

"Hero" Charlotte Perrelli 18 47 Flag of Zvicra Zvicra Flag of Serbia Serbia
2009 Flag of Norvegjia Norvegjia "Fairytale" Alexander Rybak 1 387 Flag of Franca Franca Flag of Suedia Suedia
2010 Flag of Danimarka Danimarka "In a Moment Like This" Chanée and N'evergreen 4 149 Flag of Izraeli Izraeli Flag of Gjermania Gjermania
2011 Flag of Hungaria Hungaria "What About My Dreams?" Kati Wolf 22 53 Flag of Franca Franca Flag of the United Kingdom Britania e Madhe
2012 Flag of Suedia Suedia "Euphoria" Loreen 1 372 Flag of Italia Italia Flag of Islanda Islanda
2013 Flag of Danimarka Danimarka "Only Teardrops" Emmelie de Forest 1 281 Flag of San Marino San Marino Flag of Norvegjia Norvegjia
2014 Flag of Suedia Suedia "Undo" Sanna Nielsen 3 218 Flag of Hungaria Hungaria Flag of Izraeli Izraeli
2015 Flag of Italia Italia "Grande amore" Il Volo 3 292 Flag of Suedia Suedia Flag of Estonia Estonia
Shpjegimi i ngjyrave
Fitoi finalen Nuk arriti në finale
Vendi i dytë në finale Vendi i tretë në finale

OGAE Konkursi Shansi i Dytë 

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

OGAE Konkursi Shansi i Dytë është një konkurs vizual, themeluar në vitin 1987 dhe i organizuar nga degët e klubit OGAE International të Festivali Evropian i Këngës.[9] Katër kombe konkuruan në konkursin e parë që u zhvillua në vitin 1987. Konkursi ishte më parë një ngjarje jo-televizive, por që e cila ka evoluar gjatë këtyre viteve në përdorimin i videokasetave dhe në ditët e sotme nëpërmjet DVD dhe YouTube.[10]

Çdo verë pas Festivalit Europian të Këngës, çdo degë mund të marrë pjesë me një këngë, që nuk arriti të fitojë të drejtën e përfaqësimit në Festivalin Europian. Anëtarët e sejcilit klub të zgjedhin në mesin e këngëve që nuk fituan dhe zgjedhin një për prej tyre për të përfaqësuar klubin në këtë konkurs. Votimi bëhet nga anëtarët e klubeve OGAE dhe më pasi kthehen klubit OGAE që organizon eventin e vitit përkatës. Juritë mike janë përdorur gjithashtu për votim që nga viti 1993.[11]

OGAE Konkursi Videoklip

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkursi i Videoklipit është një event vizual i cili, njësoj si OGAE Konkursi Shansi i Dytë.

Deri tani 39 vende janë  përfaqësuar në këtë garë të paktën një herë. Vendet janë të listuara këtu në krah, sipas  vitit në të cilin ata kanë bërë debutimin e tyre:

Viti Vendi i cili debutoi me pjesmarrje
2003  Albania,  Armenia,  Bosnia and Herzegovina,  Finland,  France,  Germany,  Greece,  Iceland,  Israel,  Italy,  Macedonia,  Malta,  Netherlands,  Norway,  Portugal,  Russia,  Slovenia,  Spain,  Turkey,  United Kingdom
2004  Bulgaria,  Croatia,  Luxembourg, Serbia and Montenegro
2005  Ireland,  Kazakhstan (as Rest of The World),  Poland,  Ukraine
2006  Moldova,  Serbia, South Africa (as Rest of The World)
2007  Andorra  Austria Estonia Latvia Namibia (as Rest of The World)
2010  Australia(as Rest of The World)
2012  Belgium  United States (as Rest of The World)
2013  Belarus
2014  Azerbaijan  Montenegro  Slovakia

OGAE "Rest of the World" (në shqip: OGAE "Pjesa Tjetër e Botës" ) përfaqëson vendet të cilat nuk kanë degën e tyre. Përfaqësimi i parë i tyre ishte në vitin 2005, ku ata morën pjesë me Kazakistanin.

Gjashtë shtete kanë fituar këtë konkurs që nga filimi në vitin 2003. Vendet më të suksesshme janë Rusia dhe Franca, të cilat e kanë fituar këtë konkurs nga tre herë sejcila.

Viti Vendi Videoklipi Interpretuesi Pikë Vendi mikpritës
2003  France "Fan" Pascal Obispo 122 Turqia Istanbul
2004  Portugal "Cavaleiro Monge" Mariza 133 Franca Fontainebleau
2005  Ukraine "I Will Forget You" Svetlana Loboda 171 Portugalia Lisbon
2006  Italy "Contromano" Nek 106 Turqia Izmir
2007  Russia "LML" Via Gra 198 Italia Florence
2008  Russia "Potselui" Via Gra 140 Rusia Moscow
2009  Russia "Karma" Yin-Yang 142 Rusia Saint Petersburg
2010  Poland "Kim tu jestem" Justyna Steczkowska 85 Rusia Volgograd
2011  France "Lonely Lisa" Mylène Farmer 96 Polonia Wrocław
2012  Italy "E´ l´amore che conta" Giorgia 135 Franca Paris
2013  Belgium "Papaoutai" Stromae 144 Italia Turin
2014  France "Tourner dans le vide" Indila 141 Belgjika Brussels
 1. ^ a b c "Eurovision Fanclub Network". OGAE. Marrë më 15 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "OGAE Clubs" defined multiple times with different content
 2. ^ a b c d e "Company Overview". Facebook. OGAE International Network. Marrë më 1 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Mikheev, Andy. "About OGAE Rest of the World". ESCKaz (në anglisht dhe rusisht). OGAE RoW. Marrë më 1 qershor 2013.
 4. ^ Viniker, Barry (2 korrik 2007). "OGAE elects new International Co-ordinator". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2007. Marrë më 2 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 5. ^ Jiandani, Sanjay (22 maj 2013). "OGAE International Board members elected". ESCToday. Marrë më 1 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Members
 7. ^ "Belarus: Candidate Member". List of OGAE Clubs. OGAE. Marrë më 10 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "OGAE Rest of the World Members". OGAE Rest of the World. Marrë më 10 qershor 2013. At this moment, the countries without clubs and therefore part of Ogae rest of the world are Bosnia & Herzegovina, Ukraine, Hungary, Czech republic, Monaco, San Marino, and Georgia. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "About us". OGAE Second Chance Contest. OGAE. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2013. Marrë më 9 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Speirs, Gary. "Contest Background". OGAE Second Chance Contest. sechuk.com. Marrë më 9 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Speirs, Gary. "Statistics and other Useless Information". OGAE Second Chance Contest. sechuk.com. Marrë më 9 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)