Jump to content

Obelisku Mural

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Obelisku Mural

Obelisku Mural ose Obelisku në Mur (turqisht: Örme Dikilitaş ose Konstantin Dikilitaşı "Obelisku i Kostandinit") ndodhet afër Kolonës së Gjarprit në anën jugore të Hipodromit të Kostandinopojës (tani Sheshi Sulltanahmet) në Stamboll, Turqi. Data e saj fillestare e ndërtimit është e panjohur, por emërtohet sipas Kostandinit VII, i cili e riparoi atë në shekullin e dhjetë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Obelisku 32 metra u rindërtua nga gurë të prerë nga Kostandini VII. Në atë kohë, raportohej se ishte zbukuruar me pllaka bronzi të praruara që portretizonin fitoret e Vasilit I, gjyshi i Kostandinit VII. Gjithashtu ka pasur një sferë në majë të obeliskut. Sidoqoftë, thuhet se këto pllaka bronzi të praruara u vodhën dhe u shkrinë nga Kryqëzata e katërt më 1204.

Meqenëse jeniçerëve të rinj u pëlqenin ta përdorin obeliskun në Perandorinë Osmane për t'u ngjitur dhe treguar aftësinë e tyre, obelisku pësoi dëme të mëtejshme në sipërfaqen e tij.

Obelisku Mural u paraqit në rikthimin e kartëmonedhave turke 500 lira të viteve 1953-1976.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

41°00′19.43″N 28°58′29.44″E / 41.0053972°N 28.9748444°E / 41.0053972; 28.9748444