Jump to content

Obito Uchiha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Obito Uchiha
Personazh nga Naruto
Paraqitja e parëNaruto kapitulli 239: "Kronika 1: Misioni filloi...!!"
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaJaponisht
Wataru Takagi
Naoya Uchida (Madara)
Sosuke Komori (Kakashi Gaiden dhe 5 video lojëra)
Megumi Han (i ri) (Shippuden epizodi 343 e më tutje)
Anglisht
Michael Yurchak
Todd Haberkorn (Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Revolution)
Neil Kaplan (Madara)
Nolan North (Madara në Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2)
Vic Mignogna (i ri në të gjitha media dhe Madara në Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Impact)

Obito Uchiha (うちはオビト, Uchiha Obito) ishte anëtar i klanit Uchiha të Konohagakure. Ai besohej se kishte vdekur gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, trashëgimia e tij e vetme e mbijetuar ishte Sharingan që ai i dha shokut të tij të skuadrës, Kakashi Hatake. Në të vërtetë, Obito u shpëtua nga vdekja dhe u trajnua nga Madara Uchiha, por ngjarjet e luftës e la Obito të zhgënjyer me realitetin, dhe ai trashëgoi planin e Madara për të krijuar një botë ideale. Duke u rishfaqur nën emrat e Tobi (ト ビ, Tobi) dhe vetë Madara Uchiha, Obito me hollësi mori kontrollin e Akatsuki, duke i përdorur ato si një mjet për të çuar përpara makineritë e tij, duke dalë përfundimisht në publik dhe duke filluar Luftën e Katërt Botërore Shinobi. Sidoqoftë, drejt përfundimit të luftës, Obito kishte një ndryshim në zemër dhe, si shlyerje, sakrifikoi jetën e tij për të shpëtuar të njëjtën botë që kërkoi të zëvendësonte.

Obito u rrit duke mos ditur kush ishin prindërit e tij; në anime, ai u la në kujdesin e gjyshes së tij.[1] Duke u ndjerë i vetëm në botë, Obito ëndërroi të bëhej Hokage në mënyrë që njerëzit e fshatit të pranonin ekzistencën e tij.[2] Ai u regjistrua në Akademi për ta ndihmuar në arritjen e këtij qëllimi, ku zhvilloi një rivalitet të njëanshëm me Kakashi Hatake, talentin natyror dhe popullaritetin e të cilit ai ishte xheloz. Ai gjithashtu u bë një mik i ngushtë i Rin Nohara, të cilin ai përfundimisht ra në dashuri me të. Pasi u diplomuan përfundimisht disa vjet më vonë, Obito, Rin dhe Kakashi u vendosën në një ekip nën udhëheqjen e Minato Namikaze.[3]

Në anime, si një provë përfundimtare kualifikuese, Minato i dha ekipit një provë zile për të provuar aftësitë e tyre të bashkëpunimit. Obito nuk mund ta realizonte këtë vetë por, duke bashkuar forcat me Rin dhe Kakashi, ata patën sukses të marrin zilet, duke i mësuar Obitos vlerën e punës në ekip. Skuadra më vonë mori pjesë në provimet Chūnin, ku Obito u mund në raundin e tretë në një ndeshje një me një me Might Guy. Kakashi do të vazhdonte ta mposhtte Guy në një ndeshje pasuese, duke e promovuar atë në chūnin dhe duke i bërë përshtypje Rin. I etur për vëmendjen e Rin, Obito u stërvit pa pushim, duke u ngritur përfundimisht në gradën e chūnin vetë. Eksitimi i tij ishte jetëshkurtër pasi Kakashi shpejt më vonë u bë jōnin, duke fituar edhe një herë lavdërimet e Rin dhe pakënaqësinë e Obitos.

Gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, Kakashi u vendos në krye të ekipit për një mision për të shkatërruar Urën Kannabi, e cila do të pengonte Iwagakure të përdorte Kusagakure si një pikë lehtësimi. Para fillimit të misionit, Minato dhe Rin i dhanë dhurata Kakashi për të festuar promovimin e tij në jōnin, megjithëse Obito e kishte "harruar", duke tendosur marrëdhënien e tyre tashmë të dobët. Minato shpejt u thirr në vijat e frontit, duke e lënë ekipin të përfundonte misionin vetëm nën komandën e Kakashi. Të tre u zbuluan nga ninxhat e Iwakagures gjatë rrugës dhe Rin u kap. Kakashi zgjodhi të braktisë Rin, duke besuar se ishte më e rëndësishme të mbaronte misionin përpara se të merreshin me sigurinë e saj. Obito u tërbua nga ideja dhe këmbënguli që ata të përqendroheshin në shpëtimin e saj. Kur Kakashi refuzoi, Obito u largua vetë, duke vërejtur se Kakashi ishte më keq se plehrat për braktisjen e miqve të tij.[4]

Obito lokalizoi shpellën që ninxhave të Iwagakures po përdorte si një strehë, por u gjet nga një Taiseki i kamufluar para se të mund të niste një shpëtim. Kakashi, i prekur nga fjalët e hershme të Obitos, arriti në kohë për ta shpëtuar atë nga sulmi i Taiseki, por humbi syrin e majtë gjatë procesit. Nga dëshira e tij për të ndihmuar Kakashin, Obito zgjoi Sharinganin e tij, duke e lejuar atë të shihte maskimin e Taisekit dhe ta vriste. Obito dhe Kakashi u infiltruan në shpellë dhe lëshuan Rin nga kufizimet e saj. Rrëmbyesi i saj, Kakkō, bëri që shpella të shembet rreth tyre. Ndërsa ekipi vrapoi për në dalje, Kakashi u godit në vendin e tij të verbër dhe ra. Kur Obito vuri re se Kakashi ishte gati të goditej nga një gur që binte, Obito e shtyu atë nga rruga dhe u bllokua në vendin e tij.

Me anën e djathtë të trupit të shtypur dhe pa asnjë mënyrë për t'u liruar, Obito pranoi fatin e tij dhe bëri një ofertë: t'i jepte Kakashi Sharinganin e tij të majtë si një ndjesë që nuk i dha atij një dhuratë më parë.[5] Rin kreu transplantimin dhe, pasi të mbaronte procedura, Kakashi përdori Sharingan e tij të ri për të vrarë Kakkō. Përforcuesit e Iwakagures shpejt filluan të kompresojnë më tej rrënojat, duke i detyruar Kakashi dhe Rin të linin Obito pas. Ndërsa shkëmbinjtë shtrëngoheshin rreth tij, Obito reflektoi se ai më në fund kishte filluar të merrej vesh me Kakashin dhe se ai nuk mund t'i rrëfeu Rinit se e donte. Kakashi dhe Rin u shpëtuan nga Minato dhe, kur u kthyen në Konoha, emri i Obitos ishte gdhendur në Gurin Memorial të fshatit.

Shpëtimi nga vdekja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të vërtetë, Obito u shpëtua nga Zetsu i Bardhë nën urdhrat e një Madara të moshuar. Ai e solli Obiton në Varrezat e Maleve dhe u kujdes për dëmtimet e tij, duke hequr ato pjesë të trupit shumë të dëmtuara për t'u shëruar dhe duke i zëvendësuar ato me gjymtyrë të kultivuara nga qelizat e Hashirama Senju. Pavarësisht dëmtimeve të tij, Sharingan i djathtë i Obitos kishte mbijetuar i paprekur. Edhe pse i frikësuar nga Madara, Obito ndihej borxhli ndaj tij për shpëtimin e jetës së tij dhe ishte i gatshëm të jepte çdo ndihmë që mundte, një ofertë e bëri të qartë që Madara do të merrte. Obito filloi një proces të gjatë rehabilitimi, i etur për t'u rikuperuar aq sa ai të kthehej në Konoha dhe të ndihmonte miqtë e tij dhe fshatin me luftën ende në vazhdim. Me ndihmën e Zetsus së Bardhë dhe një Zetsu tjetër me fytyrë spirale, ai e vuri pseudonimin Guruguru, Obito u mësua me gjymtyrët e tij zëvendësuese dhe aftësitë që i dhanë. Gjatë gjithë kohës, Madara do t'i tregonte Obitos për realitetin e ashpër të botës dhe planin e tij për ta shpëtuar atë, gjë që Uchiha i ri nuk e përfilli.

Gjatë përfundimit të procesit të tij të rimëkëmbjes, Zetsu i Bardhë informoi Obiton se Kakashi dhe Rin ishin diku tjetër që do të vriteshin nga ninxhat e Kirigakures. Obito ishte këmbëngulës për t'i ndihmuar ata, gjë për të cilën Guruguru ofroi ndihmë duke mbyllur Obito me trupin e tij. Para se të largohej, Obito falënderoi Madara për të gjithë ndihmën e tij, por tha që ai nuk do të kthehej. Madara e bëri të qartë bindjen e tij se Obito do të kthehej tek ai. Guruguru drejtoi Obiton në vendndodhjen e Rin dhe Kakashi, gjatë rrugës duke e informuar atë për mungesën e Minatos. Kur mbërritën ata gjetën Rin dhe Kakashi të rrethuar nga ninxhat e Kirigakures dhe Kakashi duke goditut me Chidorin e tij në zemrën e Rin. Vdekja e Rin bëri që secili Sharingan i tyre të maturohej në Mangekyō Sharingan, një proces që gjithashtu bëri që Kakashi t'i të fikët. I zemëruar nga ajo që kishte ndodhur, Obito përdori një kombinim të Kamui të tij të Mangekyō Sharingan dhe stilit të drurit të trupit të Guruguru për të therur ninxhat e Kirigakures. Kur të gjithë kishin vdekur, Obito rrëmbeu trupin e pajetë të Rin, duke injoruar Kakashin pa ndjenja.

Obito u kthye në Varrezat e Maleve, duke u zotuar të bënte gjithçka për Madarën nëse mund ta bënte atë përsëri me Rin dhe Kakashin përsëri. Madara shpjegoi Planin e tij Syri i Hënës, i cili do të zëvendësonte botën bashkëkohore të dhunës dhe vdekjes me një ku askush nuk ka nevojë të vdesë kurrë. Obito ishte i intriguar, i vendosur për të krijuar një realitet ku ai, Rin dhe Kakashi mund të ekzistonin përkrah njëri-tjetrit. Madara ia dha të gjitha njohuritë dhe planet e tij Obitos, i mësoi atij për aftësitë që do t'i duheshin për të ecur përpara, i besoi pasuritë e tij dhe manifestoi Zetsun e Zi për të vepruar si një udhëzues. Pasi i la pothuajse të gjitha ato që i duheshin Obitos, Madara u shkëput nga Statuja Demonike e Rrugës së Jashtme që po e mbante gjallë dhe i tha Obitos që deri në ringjalljen e tij, ai do të vepronte si Madara Uchiha.

Duke përdorur emrin e Madara dhe duke fshehur identitetin e tij, Obito lëvizi në hijet e botës për të marrë pjesët e mbetura të Planit të Syrit të Hënës. Menjëherë pas vdekjes së Madara, Obito dhe Zetsu shkuan në Amegakure dhe iu afruan Akatsukit të ri me një ofertë mbështetje në krijimin e botës së paqes që ata parashikuan. Në të vërtetë, ai kishte nevojë vetëm për Nagato, tek i cili Madara kishte implantuar Rinneganin e tij disa vjet më parë dhe i cili do të ishte i nevojshëm në fazat e fundit të Planit Syri i Hënës. Ndërsa Obito ishte pothuajse në gjendje të lëkundte Nagaton, udhëheqësi i Akatsuki, Yahiko, nuk pranoi; Obito pretendon se ai përfundimisht ra dakord pa informuar anëtarët e tjerë të Akatsukit. Në anime, Obito mësoi për një komplot midis Hanzō dhe Danzō Shimura për të eleminuar Yahiko. Ai përgjoi dhe vrau anëtarët e Akatsuki që u përpoqën të shpëtonin Yahiko dhe, pasi Yahiko kishte vdekur, inkurajoi Nagato në një drejtim të ri për organizatën, një përqendruar në blerjen e kafshëve bishtore. Ndërsa Nagato u bë udhëheqësi i Akatsuki dhe rekrutoi të zhdukurit e fuqishëm për çështjen e tyre, Obito mori pseudonimin e "Tobi", dhe ndryshoi personalitetin e tij rreth anëtarëve për të fshehur identitetin e tij.

Në Kirigakure, Obito në një moment mori kontrollin e Mizukage të Katërt, në fakt duke e bërë atë Mizukage de facto. Pasi Kisame Hoshigaki u zhgënjye nga gënjeshtrat e botës, Obito (si "Madara") iu zbulua Kisame dhe premtoi të ndihmonte për të bërë një botë të së vërtetës. Kisame u bë shërbëtori i tij besnik, një nga ninxhat e paktët të Kirigakures që me vetëdije punoi për të. Gjatë kësaj kohe Obito zbuloi rrethanat e vdekjes së Rin: që Kirigakure kishte vulosur Tre Bishtin në të për ta bërë atë një bombë me orë që do të shkatërronte Konoha. Me insistimin e Rin, Kakashi e vrau për të mos lejuar që kjo të ndodhte. Manipulimi i Obitos me Mizukage u zbulua përfundimisht nga Ao dhe ai u detyrua ta braktiste atë.

Dymbëdhjetë vjet para fillimit të serialit, Obito vizitoi varrin e Rin në Konoha. Kakashi ishte tashmë atje kur ai arriti dhe Obito, duke parë fshehurazi, e dëgjoi atë duke i besuar varrit të Rinit se gruaja e Minato, Kushina Uzumaki, së shpejti do të lindte. Duke ditur që Kushina ishte jinchūriki i Nëntë bishtit dhe se vula që mbante Nëntë Bishtin që përmbante brenda saj do të dobësohej gjatë lindjes, Obito e gjurmoi atë natën e 10 tetorit. Ai vrau rojet e saj Anbu dhe mamitë, të cilat përfshinin të tretën Gruaja e Hokage, dhe mori djalin e saj të porsalindur, Naruto Uzumaki, peng për të parandaluar ndërhyrjen e Minato. Minato ishte në gjendje të merrte Naruton nga ai, gjë që e shpërqendroi atë aq kohë sa Obito të shpëtonte me Kushina. Ai nxori Nëntë bishtin nga trupi i saj, e vendosi nën kontrollin e tij me Sharinganin e tij dhe e urdhëroi atë të shkatërronte fshatin.

Minato shpejt mbërriti për të ndihmuar në mbrojtjen e fshatit. Para se Minato të kontribuonte shumë ose madje t'i tregonte ndokujt se çfarë kishte ndodhur, Obito e lokalizoi atë dhe u përpoq të përdorte Kamui për ta dërguar larg dhe për të parandaluar ndërhyrjet e mëtejshme. Minato ishte në gjendje të shpëtonte me teknikën e tij të shpejtësisë, por Obito e ndoqi atë. Minato nuk e njohu Obito ndërsa luftuan, në vend që të dyshonte se ai ishte Madara Uchiha. Ai fillimisht luftoi për të goditur me sukses Obito por, pas disa sulmeve të dështuara, Minato më në fund e goditi atë me një Rasengan dhe e markoi me një vulë të Flying Thunder God, duke e lejuar atë të teleportonte në Obito sa herë që dëshironte. Ai më pas përdori një Kontratë Vule në Obito për të lëshuar Nëntë bishtin nga kontrolli i tij. I plagosur dhe i privuar nga arma e tij më e mirë, Obito iku. Minato dha jetën e tij për të shpëtuar fshatin duke vulosur Nëntë bishtin në djalin e tij, dhe kështu nuk pati kurrë mundësinë të informojë askënd për përfshirjen e Obitos. Udhëheqja e Konoha megjithatë dyshoi në përfshirjen e Uchiha-s dhe për këtë qëllim i vuri të gjithë anëtarët e klanit nën vëzhgim të rëndë.

Vite më vonë në anime, Obito sulmoi karvanin e Daimyō të Zjarrit gjatë rrugës për në Konoha, duke i vendosur të gjithë në një teknikë iluzioni dhe duke vrarë Tenma Izumo, por me shpejtësi tërhiqet pasi ndjeu se Kakashi po afrohej. Vite më vonë, Uchiha, si rezultat i keqtrajtimit të tyre, filluan të kurdisnin një grusht shteti. Obito u kthye në fshat me synimin për të përkeqësuar konfliktin, por u zbulua nga Itachi Uchiha. Duke besuar se Obito ishte Madara, Itachi kërkoi ndihmën e tij për të zhdukur fiset e tyre, duke u ofruar hakmarrje kundër tyre për trajtimin e tyre të Madara dekada më parë në këmbim të marrëveshjes së Obitos për të kursyer fshatin. Obito pranoi dhe i ofroi Itachit një pozicion në Akatsuki. Në anime, gjatë natës së masakrës, ai theri Forcën e Policisë Ushtarake Konoha dhe vrau Izumi Uchiha. Më pas, ai mblodhi disa kufoma Uchiha në mënyrë që të nxirrte Sharingan e tyre për përdorimin e tij. Ai gjithashtu u takua me Danzō rreth kësaj kohe, për arsye të panjohura. Pas sulmit, ai preu flokët dhe e futi Itachi në organizatën e tij.

Si një genin, aftësitë e Obitos ishin mesatare në rastin më të mirë, duke u përpjekur të përputheshin me shokët e tij të klasës nga Akademia. I vendosur për të përmirësuar veten, ai stërvitej për disa muaj në të njëjtën kohë për t'u bërë përfundimisht një chūnin. Madara pa një potencial të madh në Obito dhe kështu e zgjodhi atë si dishepullin e tij. Shpresat e Madara u vërtetuan të sakta, pasi nën tutelën e tij, Obito përmirësoi në mënyrë dramatike aftësitë e tij si një lulëzues i vonë, me aftësitë e tij që çuan në pyetjen e të tjerëve nëse ai ishte Madara. Si një adoleshent Obito paraqiste një kërcënim për Pesë Vendet e Mëdha Shinobi, pasi kishte marrë kontrollin e Mizukage të Katërt dhe në mënyrë efektive Kirigakure, si dhe duke paraqitur një sfidë për Hokage të Katërt dhe gati shkatërrimin e Konoha. Si i rritur, ai mposhti ninxhën më të aftë të Rrënjës, dhe njëkohësisht mbajti veten kundër shinobi të lartë të Konoha dhe Killer B. Ndërsa jinchūriki i Dhjetë Bishtit, fuqia e Obitos tejkaloi atë të madje edhe të Hashirama Senju, ai ishte në gjendje të luftonte pa mundim tre Hokage të fuqishëm me lehtësi, mbingarkoi Naruto dhe Sasuke Uchiha disa herë, dhe kishte aftësinë për të shkatërruar të gjithë Forcat Aleate Shinobi.

Rezervat e çakrës së Obitos u rritën nga lënda e Zetsu të Bardhë e pajisur në trupin e tij, duke e bërë të mundur që të kryente disa teknika të taksimit të çakrës pa lodhje të dukshme. Ai tregoi aftësinë për të thithur çakra, si dhe transferimin e tij tek një person tjetër. Obito ishte i aftë në taijutsu pasi ai luftoi i barabartë me Kakashi në disa raste, ndërsa kontrollonte rezultatin e luftës së tyre të fundit. Fuqia dhe shpejtësia e tij fizike ishin mjaft të mëdha për ta ngritur Konan nga fyti me njërën dorë ndërsa ishte e dëmtuar rëndë, dhe për të vazhduar me Naruto në formën e tij Nine Tails Chakra Mode.

Modifikimi i trupit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana e djathtë e trupit të Obitos ishte dëmtuar rëndë gjatë misionit në Kusagakure, dhe ai madje humbi krahun e djathtë. Për të shëruar trupin e tij dhe për të zëvendësuar gjymtyrën, Madara veshi Obito me të njëjtën substancë nga e cila janë bërë Zetsu të Bardhë, duke rritur rezervat e tij të çakrës dhe përfundimisht duke e lejuar atë të kryejë stilin e drurit. Ai gjithashtu fiton shtime të caktuara fizike të ADN-së së Hashirama Senju, të tilla si qëndrueshmëri e madhe ndaj sulmeve, shërim i shpejtë dhe aftësia për të mbijetuar pa ushqim ose ujë. Gjymtyra e tij artificiale është shumë e fortë, e aftë të përballojë një sulm nga Kubikiribōchō dhe të shpojë me gurë. Nëse kjo ose një gjymtyrë tjetër dëmtohet përtej riparimit, ato hiqen lehtësisht dhe zëvendësohen me të njëjtin material.

Obito mësoi nga Madara se si të kryente një larmi të llojeve të ndryshme të teknikave të ninxhës (ninjutsu): ai mund të krijonte pengesë, duke përdorur Formacionin e Flakës Uchiha për të mbrojtur Statujën Demonike; ai mund të ndjente çakra, duke e lejuar atë të parashikonte sulmet dhe të lokalizonte të tjerët nga distanca, madje edhe në dimensione të ndryshme dhe ai mund të kryejë teknika të vulosjes (fūinjutsu) aq të fuqishëm sa të vulosë Dhjetë Bishtin.

Transformimi i natyrës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Obito mund të shfrytëzojë të pesë transformimet themelore të natyrës së bashku me stilin e dritës dhe errësirës. Si Uchiha, ai kishte një prirje natyrore për teknikat e stilit të zjarrit dhe mund të kryente Teknikën e Topit të Madh të Zjarrit në moshë të hershme. Madhësia dhe forca e flakëve të tij u rritën në moshën e pjekurisë së tij dhe përmes një kombinimi me Mangekyō Sharinganin e tij. Ai gjithashtu u pa duke kryer teknika të stilit të tokës me raste, megjithëse e bëri atë ekskluzivisht në mënyrë që të zhytej dhe të zhvendosej nën tokë, duke e lënë të shtonte fushën e betejës nga poshtë ose të vjedhte kundërshtarët.

Me lëndën e Zetsu të Bardhë të përdorur si gjymtyrët e tij zëvendësuese, Obito mund të kryente Lëshimin e Drurit, një kombinim të çakrës me bazë dheu. Instinktivisht, ai ishte në gjendje të formonte degë dhe rrënjë për të lidhur, shtypur, ose kundërshtarë me hell. Për shkak se materiali White Zetsu rrjedh pjesërisht nga ADN-ja e Hashirama Senju, Obito mund të kontrollojë Dhjetë Bishtin kur ai ishte i lidhur me trupin e tij.

Ashtu si shumë Uchiha, Obito ishte trajnuar në teknika të shurikenit (shurikenjutsu), duke e lejuar atë të gjuante shuriken me saktësi për sulm dhe mbrojtje. Kur Madara vdiq, një numër armësh iu la Obito të cilat ai i ka përdorur në kohë të ndryshme gjatë viteve. Disa prej këtyre armëve që ai i mban të ruajtura brenda dimensionit të Kamui, në mënyrë që ai të mund t'i përdorë ato kudo dhe t'i gjuajë kundër kundërshtarëve; ai është parë duke përdorur shkop të çakrës dhe shuriken gjigant. Kur ai luftoi Minaton gjatë sulmit ndaj Konoha, ai përdori një zinxhir të gjatë të lidhur me kllapa në kyçet e tij që, kur përdorej së bashku me paprekshmëria e tij, i mundësoi atij që të kalonte në mënyrë të padëmshme përmes kundërshtarit të tij përpara se të forcohej për ta frenuar atë me zinxhirin zvarritës. Rreth kohës së masakrës së Uchiha, Obito mbante një shpatë në bel. Gjatë Luftës së Katërt Botërore Shinobi ai përdor armën ikonike të Madara, duke e përdorur atë si mburojë dhe si një lloj kapaku për sulm. Gunbai mund të gjenerojë erë për të pasqyruar sulmet.

Nga Madara, Obito mësoi shumë për botën, njerëzit individualë në të dhe aftësi të ndryshme nga e gjithë historia. Si i tillë, është e vështirë ta befasosh atë në luftime sepse ai tashmë di taktikat që ninxhat përdorin, cilat dobësi mund të përfitojnë nga kundërshtarët e ndryshëm dhe si t'i kundërvihet shumicës së teknikave. Në ato raste të rralla kur has diçka të re, ai me qetësi mban distancën dhe vëzhgon me kujdes derisa të bëjë qasjen më të mirë për ta neutralizuar atë. Vështrimi i tij i mundëson atij që të planifikojë vite më parë, duke parashikuar saktë rrjedhën e kombeve dhe duke ditur se si t'i manipulojë ato në avantazhin e tij. Nëse ndonjë plan i tij mund të dështojë për çfarëdo arsye, ai mund të formulojë një plan rezervë shpejt dhe pa u bezdisshëm, duke provuar zgjuarsi të jashtëzakonshme strategjike dhe taktike. Në të vërtetë, Obito shpesh mbante plane të shumta rezervë, rrallëherë mbështetur shpresat e tij në një rezultat të vetëm. Obito gjithashtu demonstron aftësi të larta në manipulim, i aftë të shohë errësirën tek të tjerët dhe t'i drejtojë ato drejt qëllimeve të tij me një përzierje të zgjuar të së vërtetës dhe gënjeshtrës.

Kur Obito vulosi Dhjetë Bishtin, të gjitha lëndimet që morri ai u shëruan dhe u bë më i fortë dhe më i shpejtë dhe gati i papërshkueshëm nga dëmtimi.[6] Ai fillimisht i mungon kontrolli i mendjes së tij pas vulosjes, duke bërë që ai të fryhet fjalë për fjalë me çakrën e Dhjetë Bishtit dhe të reagojë pa pushim ndaj të gjitha kërcënimeve derisa të mund të tërhiqet së bashku.[7] Sapo ta bëjë këtë, Obito bëhet më i fortë se Dhjetë Bishti origjinal sepse ai është në gjendje të përqendrojë fuqinë e tij të pamatshme, duke lënë të ashtuquajturin Zot i Shinobi të paaftë të konkurrojë me të. Si jinchūriki i Dhjetë Bishtit, Obito mund të fluturojë dhe të krijojë krahë çakre. Ai mund të prodhojë pemë përmes të cilave ai mund të shkrepë Topa të Bishave me Bisht dhe më vonë të krijojë dhe kontrollojë formën e pemës së Dhjetë Bishtit në përgatitje për kryerjen e Tsukuyomi të Pafund. Sidoqoftë, ai nuk është në gjendje të përdorë paprekshmërinë e Kamui ndërsa është jinchūriki.

Si jinchūriki i Dhjetë Bishtit, Obito është në gjendje të përdorë Truth-Seeking Ball, dhjetë topa të vogla të zinj të përbërë nga të pesë transformimet elementare të natyrës, dhe stilin e dritës dhe errësirës. Topat janë armët e tij kryesore dhe përgjithësisht notojnë pas tij në një formacion si aureolë. Çakra e zezë është shumë e lakueshme, e aftë të formohet në forma të ndryshme për përdorime të ndryshme, të tilla si predha me shpejtësi të lartë, barriera mbrojtëse, eksplozivë dhe armë të ndryshme, përfshirë një shakujō që të kujton Hermitin e Gjashtë Shtigjeve. Ai madje mund të rikrijojë Shpatën e Hermitit të Nunoboko, me të cilën Obito pretendon se mund t'i hedhë mbeturinat botës. Me kontrollin e tij të plotë mbi fuqinë e Dhjetë Bishtave, Obito mund të aplikojë Yin – Yang Release për të anuluar të gjitha ninjutsu topat me të cilët vijnë në kontakt. Unik për Obito, ai është në gjendje të rrisë madhësinë e Topit të tij që Kërkon të Vërtetën duke i kaluar nëpër vrima në dorën e tij.

  1. ^ Naruto: Shippūden epizodi 415
  2. ^ Naruto kapitulli 653, faqja 2
  3. ^ Naruto kapitulli 599
  4. ^ Naruto kapitulli 241, faqja 19
  5. ^ Naruto kapitulli 243, faqet 15-16
  6. ^ Naruto kapitulli 639
  7. ^ Naruto kapitulli 638