Octave Mirbeau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Octave Mirbeau
Octave Mirbeau
Ditëlindja:16 shkurt 1848
Vendlindja:Trévières (Franca)
Ditëvdekja:16 shkurt 1917
Vendvdekja:Paris, Franca
Kombësia:Francez
Zhanri:Roman, Komedi
Web-faqja:http://mirbeau.asso.fr/

Octave Mirbeau lindi në Trévières, ne Francën Perendimore, më 16 shkurt të vitit 1848, dhe vdiq më 16 shkurt vitit 1917, në Paris, ishte shkrimtar, gazetar, publicist, romansier dhe dramaturg francez.

Mirbeau ishte një nga penat më të fuqishme letrare të fundit të shekullit të XIX dhe fillimit të shekullit të XX, autor i veprav : L’Abbé Jules (1888), Le Jardin des supplices (1899), Le Journal d’une femme de chambre (1900), Les affaires sont les affaires (1903), La 628-E8 (1907), etj.

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean Launois, Le Journal d'une femme de chambre, 1935
 • Le Calvaire (1886).
 • L'Abbé Jules (1888).
 • Sébastien Roch (1890).
 • Dans le ciel (1892-1893)
 • Le Jardin des supplices (1899).
 • Le Journal d'une femme de chambre (1900).
 • Les 21 jours d'un neurasthénique (1901).
 • La 628-E8 (1907).
 • Dingo (1913).
 • Un gentilhomme (1920).

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Les Mauvais bergers (1897).
 • Les affaires sont les affaires (1903).
 • Farces et moralités (1904).
 • Le Foyer (1908).

Të pafiksuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lettres de l'Inde (1991).
 • L'Affaire Dreyfus (1991).
 • Combats esthétiques (1993).
 • Combats littéraires (2006).
 • Correspondance générale (2003-2006-2009).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]