Ogyst Kont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Francë, ka studiuar shkencat ekzakte. Ka qenë mësues në shkollën Politeknike të Parisit. Ishte nxënës dhe sekretar i Sen Simonit. Konti ka qen një person që kishte reputacion të lartë për shtyrtimet mbi gjendjen e mjerueshme të Francës pas revolucionit borgjez francez.

Konti sociologjinë e quan kurorë e të gjitha shkencave dhe thotë se pa sociologji shoqëria nuk mund të përparoj sipas tij sociologjia nëpërmes rrugës shkencore do ta ndihmoj njerëzimin që ta kuptoj dhe ta parashikoj sjelljen e njeriut.