Jump to content

Oldenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Oldenburg (të ulët gjermane: Ollnborg, Sater Frisian: Ooldenbuurich) është organizatë e pavarur qytetit në saksonia e ulët. Bashkia mban zyrtare emërtimin e Oldenburg (Oldb) ("Oldenburg në Oldenburg" ose "Oldenburg në Oldenburg", në kontrast me Oldenburg në Holstein).[1]

Sot është Universitetin e qytetit që dikur ishte vendbanimi qytet dhe kryeqytet i Qarkut, Duchy, Grand Duchy, të lirë të shtetit dhe të vendit të Oldenburg. Me kalimin e 160,000 banorë, sipas Hanover dhe Braunschweig , dhe në të njëjtin nivel me Osnabrück nga qytetet më të mëdha të saksonia e ulët. Oldenburg është një nga top qendrat në vend saksonia e ulët dhe ishte deri në shpërbërjen e ulët Saksone rrethe në 31. Në dhjetor të vitit 2004, në selinë e administrative e rrethit Weser-Ems. Nga viti 2005 deri në vitin 2013, u Oldenburg selia e qeverisë përfaqësimin e shtetit të saksonia e ulët, në vitin 2014 nga një regjional zyrtar për Weser-Ems rajon.

Numri i banorëve të qytetit, i miratuar në vitin 1945, në qytetin e-limit të 100.000 banorë.

Oldenburg, Gjermani, anëtar që nga viti 2005 Evropiane të rajonit Metropolitan i Bremen/Oldenburg, një nga njëmbëdhjetë Evropian Metropolitane rajonet në Gjermani.

28. Shkurt 2008 çmimin Stifterverband për Deutsche Wissenschaft Oldenburg titullin "qyteti i shkencës" të vitit 2009.

Në fillim e deri në Emsland tërhequr Leda-Jümme-moor ultësirën në Veri moslesfehn (në të djathtë të bregut të kanalit), një Eversten që i përkasin moor koloni

Oldenburg është e vendosur në pikën ku Delmenhorst Geest në Jug-Lindje në Oldenburger Geest në Veri-Perëndim, që kalon në një lartësi prej 2-19 metra. Në Perëndim të kësaj gjerë e gjerë Moors e Leda-Jümme-moor të ulëta, në Lindje të kënetave të ulët Hunte.[2] ligatinave nuk janë në Veri-Lindje të qytetit. Pjesa më e madhe e Oldenburg është e vendosur në pjesën Veri-Perëndim të lumit; qyteti është i vendosur në gojën e flokëve në Hunte.

Qendra e qytetit është Huntemündung në Elsfleth 23,5 km nga të hapur të detit të Veriut, rreth 90 km larg. Qyteti i Oldenburg është e vendosur në qendër të Oldenburger vendit, në pjesën Perëndimore të saksonia e ulët.

Tjetër qytetet e mëdha janë Bremen, rreth 45 km në Lindje, Wilhelmshaven, Gjermani, rreth 50 km në Veri, Osnabrück, përafërsisht. 100 km në Jug të Hamburgut, rreth 170 km në Veri-Lindje, Groningenit, rreth 110 kilometra në Perëndim, dhe Hanover, rreth 170 kilometra në Juglindje të Oldenburg.

Në vijim keto komuna kufizohen me qytetin sipas(akrepave të orës, duke filluar nga Lindja):

Qyteti i Elsfleth (Landkreis Wesermarsch), Hude (Oldenburg), Kishte dhe Wardenburg (të gjitha në rrethin e Oldenburg) si dhe Edewecht, Bad Zwischenahn, Wiefelstede dhe Rastede (të gjithë qarkun e Ammerland)

Pjesët e qytetit dhe bashkimi i komunave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Në qendër të qytetit, në të gjelbër rrjetëz me qëllim të essaouira (shiko drejtim të Jugut)
Në Qendër Të Qytetit (Me Shikimin Të Drejtuar: Në Veri)

Qyteti është i ndarë në nëntë rrethe, të cilat janë në ana e ndarë në pjesë të qytetit. sipas kalendarit  statistikor 2005 rrethet e qytetit janë:

 1. me pjesë të qendrës së qytetit, Dobben, Haarenesch, stacionin e rrethit dhe gjykata e rrethit
 2. me pjesët e qytetit të Ziegelhof dhe Ehnern
 3. me qytetin siguri Resch dhe Donnerschwee
 4. me pjesë të qytetit Pashkëve kalaja dhe Drielake
 5. me pjesë të qytetit Eversten, eversten, Thomas kalaja, Bloherfelde, Haarentor dhe Wechloy
 6. me pjesë të qytetit, qytetarëve të fushë, Rauh, Horst (Vahlen fole), Dietrich fushë, Alexander fushë, aeroport, Ofenerdiek dhe Nadorst
 7. me qytetin e ndarë të etzhorn, në, Ohmstede , dhe Bornhorst
 8. me pjesët e qytetit në mënyra të reja dhe manastiri i Blankenburg
 9. me pjesë të qytetit Kreyenbrück, në dhomë, Tweelbäke Perëndim, Kruse Busch dhe Drielaker Moor

Në 1920 arriti në zonën e qytetit një total prej 1152 ha. Pas kësaj, nuk ishin të ndryshme komunat ose pjesët e komunave dhe rretheve sipas Oldenburg, që të integrohen, në mënyrë që zona e qytetit sot, sipas të ndryshme të kufirit përshtatjet gjithsej 10.296 ha. Në mënyrë të veçantë, ishin një - ose të jepen:

1. Tetor 1922[3] Përfshirja e komunës së Pashkëve kështjellë. Rritja e 5.080 ha
1. Gusht, 1924[4] Përfshirja e Pjesëve të komunës Eversten Rritja e 2.407 ha
15. Mund 1933 Përfshirja e komunës së Ohmstede Rritja e 3.198 ha
1. Prill 1935 Përfshirja e Pjesëve të qen mullinj Rritja e 2,2 ha
1. Prill 1935 Spin-off i një pjese Osternburgs Finish 1.875 ha
1. Prill 1936 Përfshirja e Pjesëve Metjendorfs Rritja e 129 ha
1. Prill 1948 Përfshirja e dummy katror dhomë në Rritja e E 169.6 ha

Në ish-ushtarake të trajnimit zonë në bazën ajrore në një qytet të ri të qarkut të dalin, të kohës (2015)[deprecated] 20161026040735 është një plan i krijuar – shih Fliegerhorst Oldenburg – Re qarkut.

Themelimi dhe Mesjeta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kalaja ne Oldenburg
Përmes gërmimit, e ekspozuar një unazë në formë druri themelet e muret Heather

Sipas rezultateve të gërmimet arkeologjike, me historinë e Oldenburg filloi në 7. ose 8. Shekulli A. C., Në një Geest pornografi në unterammergau pranë një Ford mbi lumin Hunte u lind në fushën e sotme të tregut në vend, si dhe për të Veriut dhe Lindjen e një rurale vendbanimit. Në tregtinë rrugë Bremen ose Westphalia të Jever është ndërtuar këtu, një të lehtë të kalimit mbi lumë.

Në gjysmën e parë të 11. Shekulli ishte në Lindje të Oldenburg, annular murin e Heide muret e ndërtuar. Arkeologjike të hetimeve të vitit 2007 ishte ndërtimin e saj duke përdorur dru mbathje dendrochronological logjikisht të vitit 1032, dhe 1042 data.

1108 qytet është përmendur nën emrin e "Aldenburg" për herë të parë në një dokument. 12. Shekulli mori avantazhin e akuza të Oldenburg të favorshme topografike Situatën për ndërtimin e një ujit të kalasë. Ju ngriti një inç, mund në kohë të luftës, në këtë pjesë gjithashtu të bllokuar. Kalaja ishte qendra administrative e Qarkut, dhe zonën përreth, u vendosën së shpejti, shumë anëtarë të administratës.

Në 1294, për Domenikane murgeshat e Augustiniandhe Domenikane mënyrë, manastiri i Blankenburg, e themeluar,[5] Kjo tani është e vendosur në pjesën Lindore të skajit të qytetit, pranë lumit Hunte.

Kompleksin e ish-manastiri i Blankenburg

1345 marrë Archbishopric e Bremenit përshkrimi i zgjidhjes, tani e Oldenburg ishte numërimi Konrad I. Bremen qytetin e ligjit. Kjo ishte një rritje më të mirë e ndërtuar, me një shumë të gjerë moat, muri ishte i rrethuar, dhe pesë të qytetit të portave, në hyrje të qytetit të kontrolluara. Dysheme plani i ngjante një shtresë e armëve shield: Në Perëndim, kolonelë- ose Everstentor, në Veri-Perëndim të Haarentor, në Veri-Lindje të Shenjtë geisttor, në Lindje, Stautor dhe në Jug të madh Dammtor. Kjo dyfishtë porta me dy burgu kullat (1518) dhe një drawbridge mbi qytetin hendek të hedhur në Jug të rrethit kështjellën e vet moat.[6] mbrojtje nga grabitqarët përfituar qytetin e Oldenburg dhe ekonomikisht.

1448 u numërimin e Krishterë e Oldenburg , mbret i Danimarkës dhe 1450, gjithashtu, mbreti i Norvegjisë (personale Bashkimit të dy mbretëritë). 1457 ai u zgjodh edhe për mbretin e Suedisë. Në 1460 ai ishte Duka i Schleswig dhe numërimin e Holstein (që nga viti 1474 Duchy). E vogël llogarisin shtëpinë e fituar supra-rajonale, rëndësinë, të cilat kanë një ndikim të rëndësishëm pas vdekjes së fundit të numëruar Anton Günther kishte.

Historike, popullsia e 1467, emblemën e Oldenburg
"Lukuni e madhe në frontin e Eversten portës" (pluhur kullë) e 1529

Graf Anton Günther, Tridhjetë Vjet Luftë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1603 filloi të mbretërimit të Graf Anton Günther. Ai ishte një pjesë e kështjellës në stilin Barok, dhe nisi me e mbarështimit të kuajve,"Oldenburg" kuajt së shpejti do të jenë shumë të kërkuar pas mallrave. Gjithashtu mund të numërimit të qytetit, për një kohë të gjatë para efektet e tridhjetë viteve ' luftë për të ruajtur. Si në fushën e Z. Tilly me trupat e tij, në Wardenburg kampin e tyre kishte, në Oldenburg, të stalked, dhe nuk mund Graf Anton Günther nga aftësitë negociuese dhe të vlefshme, kali dhe dhuratave Tilly për të lëvizur prapa.

Në dritën e një të ashtu-quajtur plaga e procedurës ra nga gusht, 1667, plaga e çdo javë, 30 deri në 40 persona. Si një depo për ata me Plagë për një kohë shërbeu në manastirin e Blankenburg[7]pas si një manastir në Vazhdën e Reformimit të tretur, dhe fillimisht për "malt whiskey dhe Brauwerk" e Oldenburg numërimin Anton Günther ishte konvertuar.[8] në 1632 që ai u dha Edhe për një Fondacioni, kështu që nuk është një i varfërdhe jetimoren e ngritur do të jetë.[9]

1667, vdiq në Graf Anton Günther dhe ishte në Oldenburger Lamberti Kishës ai u varros. Sepse ai nuk ka martesor të vegjëlve, u Oldenburg tjetër mashkull i afërm i është dhënë mbreti i Danimarkës. Kështu, ajo ishte Oldenburg daneze.

Sipas administratës daneze

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrativisht arritur, në 1667, territori i Oldenburg gjermane Chancellery në Kopenhagë. Në të njëjtin vit, shpërtheu në qytetin e murtajës. Nëntë vjet më vonë, të qëlluara në 27. Korrik[10] , tre flashes në Oldenburg. Qyteti ishte në flakë dhe të ishte pothuajse tërësisht e shkatërruar. Sepse banorët e tyre nuk janë të siguruar as ndihmë nga qeveria e kanë marrë, ata kishin të Afërmit dhe miqtë e jashtë qytetit dhe Rajonit. Në këtë mënyrë, konfiskimin e depozitit të kështjellës dhe qytetit të Oldenburg. Objektet ekzistuese të artit kanë qenë në Danimarkë kaluar: danez Krone mbështetur Oldenburg dhe rindërtim ishte e mundimshme dhe u dekada. Numri i banorëve ka rënë deri në mes të shekullit të 18-të. Shekulli 3000. Si një ushtarak Outpost ishte Oldenburg në Danimarkë, me sa duket, më të madhe në një rëndësie të veçantë, sepse qyteti ishte në urdhrave të danimarkës kurorë, me kala, sistemet e sotme sisteme të mureve. Banorët e Oldenburg dhe përreth qyteteve ishin për të Ndërtuar një të detyruar të detyrimit.

E Degodehaus, një nga disa shtëpive që të madh të qytetit zjarrin e 1676 mbijetuar

Vendimi shtëpitë e Gjermania, Danimarka dhe Rusia ishin të lidhura me njëri-tjetrin, sipas përkatësisë së Oldenburg lëvizi përsëri dhe përsëri. 27. Gusht në vitin 1773, u bë e Qarkut të Delmenhorst, së bashku me Qarkun e Oldenburg, nga një vend i këmbimit do të jetë në krye të shtëpisë Schleswig-Holstein-Gottorf, e më vonë Car Pali I. Ai hyri në vendin e katër ditë më vonë, kushëriri i tij , Frederik gusht , Princi-Peshkopi e Lübeck, dhe pastaj nga Perandori Jozef II. 1774/1777 në Duka e juridiksionit u ngrit. Rezulton Duchy e Oldenburg i përkiste si një Perandorake Principatës së Shenjtë Romake. Oldenburg ishte zyrtarisht kryeqytet i Duchy, megjithatë, ishte selia e Kreu Fridrih gusht mbetur Eutin. Pas vdekjes së tij në 1785, ishte nipi i Peter Friedrich Ludwig e tokës administratori i Duchy, pasi aktuale trashëgimia e Fridrih gusht, Herzog Peter Friedrich Wilhelm, jo qeveria.

Peter Friedrich Ludwig në Spitalin – sot qendra kulturore dhe Selinë e bibliotekën e qytetit

Peter Friedrich Ludwig ngritur nga zhvendosja e qëndrimit të tij në Oldenburg të qytetit të kthehet në vendbanimin, ai gjatë mbretërimit të tij, në neo-klasike në stil. Ajo doli, ndër të tjera, classicist rreshtin e shtëpive në Huntestraße, mësues i seminarit në wall street, të këmbësorisë kazermat në kalë të tregut dhe Princi Pallati në digë. E Lamberti Kishë ishte e ndërtuar në këtë stil, e rindërtuar. Si një baba të vendit Peter Friedrich Ludwig vuri theksin në Zgjerimin e arsimit dhe shëndetësisë. Ai ishte i gjithanshëm, i shkolluar, dhe janë të angazhuar në çështjet sociale. Ndër të tjera, ai e themeluar në 1786,"Fondit të kursimeve", dhe e mundësuar me një bazë të financimit, bazë për ndërtimin e një të re spital (Peter Fridrih Ludwigs Spital), por vetëm pas vdekjes së tij u realizua. Në të njëjtin vit ishte policisë dragon trupave të Duchy e Oldenburg, të vendosur për kufijtë e vendit dhe rrugët interurbane të sigurt, si dhe të ulët autoritetet policore për të mbështetur.

Hyrja për Princin e Pallatit, vend i galerisë së Re master 19. dhe 20. Shekulli

Gjatë francez aneksimit të Duchy e Oldenburg, Gjermani nën Napoleonit I. , ishte Kreu në mërgim. Qyteti ishte ndërtuar nga 1811 të 1813, në një zonë zgjedhore të Departamentit të Weser estuaries me një nën-prefekti. Në Oldenburg, një i ri administrative dhe rregullat ligjore në kuptim të Kodit Napoléon futur. Pas çlirimit nga francezët sundimit ishin të vjetra e të drejtave të ri-futur, me përjashtim të serfdom. Në Kongresin e Vjenës në vitin 1815, u shfaq Peter Friedrich Ludwig në person, në të nuk ka dhënë titulli "Grand Duka" ai nuk i mori.[11]

Dobben qarkut

 Kohë, pasnapoleonit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1818 Oldenburg "qyteti i klasit të parë", si dhe selinë e zyrës të bëhet, në kuptimin modern, gjegjësisht, një "Qarkut të lirë të qytetit". Në 1833, ishte rivendosur përkohësisht si "qyteti i II. klasës," klasifikuar, para 1855, përsëri "të qytetit të klasës së parë".

Pas vdekjes së Henry Peter Friedrich Ludwig në vitin 1829, mori pasardhësi i tij , Pali Fridrih gusht, Duka Madh titull. Gjatë mbretërimit të tij (deri më 1853), ka pasur një numër kulturore risi. Kështu ndodhi edhe me Grand-Ducal gjykata orkestër, pararojë e Oldenburg shtetit orkestër ishte themeluar. Gjithashtu, Teatri u jepet vendndodhja e saj në faqen e pastaj-i quajtur muri seksion. E themeluar Grand-Ducal Kabineti i historisë natyrore, është sot pjesë e mbledhjes së të shtetit Muze për natyrës dhe njeriut. Në këtë kohë edhe ra për Zgjerimin e ushtarake, duke rezultuar në ndërtimin e disa kazermave ndërtesat e qytetit të dukshme, të tilla si, për shembull, në Akademinë ushtarake në kalë të tregut (tani e regjistrit të zyrës) dhe predha artilerie kazermat në Ofen rrugë (tani Fachhochschule).[12]

 qarku i GJYKATES

 Vitet e Revolucionit 1848/1849

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
E Elisabeth-Anna-Palais është tani fronin e sociale gjykata Oldenburg

E revolucionare vjet u zhvillua në Oldenburg të moderuar. Në 2. Në Mars të 1848, të këshilluar Këshillin bashkiak një adresë të devotshëm dhe shumë unappealing mbajtur, Grand Duka, në një vend me pasuri të Kushtetutës kërkon. "Oldenburg adores dhe e do me e patundur, dashurinë e tij stërgjyshore princely shtëpisë, ai e di se çfarë është një thesar ai është në frontin e Shumë të tjera më parë."[13] Në 7. Në mars të marrë e Këshillit të qytetit, përgjigja e Madh Henry nga magistrate të qytetit. Kjo në anën tjetër përmban vetëm premtime të paqarta, dhe ai shkoi me dëshirë, Kushtetuta e ekspertëve të njerëzve, për të diskutuar, jo në të gjitha. Zhgënjimi mbi zhvillimin e Madh Henry ishte mjaft i madh, dhe tashmë në 8. Në mars të mbledhur mjeshtrit, për të dhëna të mëtejshme Peticion për të diskutuar. 10. Mars Deputations nga Oldenburg dhe Jever në person të Madh Duke u afrua dhe ia dorëzoi me shkrim peticione. Kjo, megjithatë, nuk ishte e gatshme për koncesione për të bërë, çfarë Jever cal Deputation me një protestë të kërcënuar. Duka Madh relented dhe premtoi një Rezolutë për të miratuar. Në fillim të mbrëmjes ishte Duka Madh të nxjerrë një Patentë publikisht lexuar. Ai ra dakord për të, dhe burra me përvojë nga të gjithë vendin, një shtete ligj themelor si Kushtetuta projekt për të dorëzuar. Ai ishte duke shkuar në një takim nga 34 e tij për të përcaktuar njerëzit për të të sjellë përpara propozimit, këshilla duhet. Entuziazmin e Oldenburg ishte e pamasë, dhe Duka Madh dhe familja e tij ishte në të njëjtën mbrëmje në Teatrin disa herë "Up!" dhe ai kishte një shkallë bashkuar për të gëzuar për të, të cilën ai padyshim e papëlqyeshme. 11. Marsi, me anë të një dekreti, censura e shtypit largohej. Megjithatë, kjo nuk kishte ndikim të madh, sepse më parë vështirë se ndonjë kufizim të kaluar. 24. Marsi erdhi në Oldenburg të trazirave nga anëtarët e ulët klasat në qytet. Kryesisht nxënësit dhe journeymen regrouped në frontin e shtëpisë së Kolonel-së , shkatërroi një fanar dhe e hodhi një gur. Këto trazira u nga shtypi dënuar. Ajo ishte pëlqimin e Madh Henry kombëtar të armatimit dhe krijimin e një qytetarëve paramilitare, në mënyrë që edhe më tej incidente të këtij lloji. 25. Në mars të ishin armët në Oldenburg të qytetarëve të lëshuara dhe në 26. Mars filloi me një paradë tokë ushtrime. Në shkurt të 1849, Kushtetuta përbërëse Ushqimi miratuar.

Në 1867, u bashkua Oldenburg në Veri Konfederata gjermane .

Oldenburg në Oldenburg në 1906. Meyers Großes Konversations-Lexikon

Në fillim të para luftës së Parë botërore, ishte Oldenburg si një vendndodhja kryesore për Trupat shpejt për një ushtri të kampit. Përveç mijëra rezervistë ishin edhe shumë Vullnetarë për të kazermë. Më të madhe në Oldenburg-në bazë të njësisë së këmbësorisë Regiment nr. 91, e shpejtë humbje të mëdha për të ankohen pasur, dhe pas luftës, ishte tretur.

Republika e Weimarit dhe koha e Nacionalsocializmit 

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
E Oldenburgische shtetit Ministria ishte Amtsstätte e Oldenburg, Kryeministrit , dhe nga 1946 deri në fund të vitit 2004, selia e qarkut të qeverisë
Ndërtesa e kshillit ne Oldenburg

E fundit Duka Madh , Frederik gusht, i falënderoi 1918, dhe me shpalljen e Weimar Kushtetutës ishte Oldenburg në 1919, shteti kryeqyteti i Federale të lirë shtetërore, e Oldenburg në Weimar Republikës.

Si vendi i parë në Rajhun gjerman marrë NSDAP në zgjedhjet e Oldenburg të shtetit Parlamenti në vitin 1932, me mbi 48% e shumicë absolute[14] dhe Carl Röver, që në mesin e viteve 1920, Nazist Gauleiter e Weser-Ems në Oldenburg, u bë Kryeministri i emëruar. Menjëherë pas marrjes nën kontroll të pushtetit nga e kombëtare të socialistëve në të gjithë gjermane të Rajhut ishte Röver në fillim të majit 1933 "Guvernatori" për Bremen dhe Oldenburg të caktuar dhe Hanseatike qyteti i Bremen, kështu humbjen e tij politike pavarësisë. Në fillim të periudhës Naziste në vitin 1933, ishte zyra e Oldenburg, në mënyrë të konsiderueshme e zgjeruar dhe e re administrative e qarkut më vonë se në rrethin e Oldenburg .

1935 ishte "të Mbajtur - dhe-në institucionin e kujdesit Kloster Blankenburg" dhe të "shërbimeve ndihmëse kampin e SA-tëpunës e të shërbimeve" për të rinjtë e papunë në besim. Në shkurt 1937, kampi ishte tretur dhe në vend urban institucionin e kujdesit Gertrud në shtëpi për të Blankenburg lëvizur. Në kuadër të "euthanasia"veprime ishin banorët përsëri lëvizi.[15]

Në natën prej 9. në 10. Nëntor 1938, përfshirë Oldenburg SA-trupat në rrethin e Judenjve armiqësor ndaj nëntor pogroms. Sinagogë dhe çifutët shkollë janë djegur në tokë, disa nga dyqanet e shkatërruar. Çifutët Oldenburg ishin në kazermat e policisë në kalë të tregut, sot shteti bibliotekën e Oldenburg, së bashku shtyrë. Në Mëngjesin e 10. Nëntor familjet ishin të ndarë dhe 43 të Hebre njerëzve në rrënuar e djegur sinagogë, duke kaluar përmes mesme e në qendër të qytetit në burg, dhe i shtyrë. Një ditë më vonë, u shoqërua me Dëbimin me tren, një total prej afërsisht 1000 burrave nga Veri-Perëndim të Bremenit, në Sachsenhausen kamp përqendrimi, nga të cilat vetëm pas javëve dhe muajve të thyer u kthye. Si një kujtesë, dhe një kujtesë të iniciuar nga Oldenburg qytetarëve në vitin 1981, një ri-hyrjen në fuqi të këtij dëbim rënie si një moment të Heshtjes. Kjo kujtesës speed është që atëherë, çdo vit më 10. Në nëntor të disa Qindra deri në disa Mijë oldenbur si të kryer. Shkollave dhe të institucioneve të bërë një kornizë të gjerë të programit.[16]

Gjatë epokës Naziste ishin shumë Oldenburg Sinti, dëbohen dhe vriten. Të paktën 74 Sinti në qytetin e Oldenburg dhe zonën përreth ishin në përqendrim dhe asgjësimi i kampeve për të vrarë.

Gjatë luftës së Dytë botërore, të shkaktuara nga sulmet ajrore në Oldenburg vetëm relativisht dëme të vogla. Oldenburg kishte një total prej 1.4 % shkatërruar. Në qershor të 1941, vendosi një sulm ajror të dëmit në fushën e ngjeshur, Sophie rrugë dhe Würzburger Straße dhe e linjës hekurudhore për të Zbrazur. Në shtator 1943, ishte biblioteka në pendën nga bombardimeve të shkatërruar plotësisht, siç është gjykata e qarkut në Elizabeth rrugës 7, krejtësisht të djegur, si dhe Muzeun në pendën dhe të pasur të menaxhimit financiar në pendën këndin e moat. Në prill të vitit 1945, nuk janë ende të katër më të sulmeve ajrore të ishin të gjeorgjisë Villa, brickyard dhe e mishit, fabrika e G. E. G. shkatërruar. Dëmtuar rëndë ishin kazermat në Ofen rrugë dhe bubullima schweer rrugës, dhe të të këmbësorisë kazermat në Cloppenburger Straße. Gjithashtu në qendrat e banuara në Lindje të Cloppenburger rrugë dhe për teh malin e hapësirës përreth shkaktuar dëme serioze. 17. Prill 1945 sulmuan me avion Britanik, Donnerschwee-Kaserne. Në këtë sulm me bombë, ka humbur 13 fëmijë në jetën e saj. Në rastin e një sulm ajror në 21. Prill, 1945, ishin stacioni forecourt, port dhe zona industriale në Lindje të qytetit të vjetër shkatërruar. Kazermë objekteve në Kreyenbrück në prill/maj 1945, i shkatërruar. Gjatë sulmeve ajrore të ishin në kërkim për një shumë njerëz në 1942/43 ndërtuar të lartë rritje bunker në Moslestr (1979 në lulëzim deri dhe të hiqen) dhe në qindra, në të gjithë qytetin shpërndarë dhimbje e rëndë koke sigurt të vogël të rrumbullakët bunkers për mbrojtje. Në Oldenburg ishin në luftën e Dytë botërore, një total prej 130 shtëpi të shkatërruara plotësisht.

Villa kopsht street 5: një nga një, në selinë e NSDAP-Gauleiter, Britanike e qytetit të komandantit, dhe "ura e Kombeve"

Pas përfundimit të luftës së Dytë botërore i përkisnin Oldenburg të Gjermanisë për Britanike zonën e okupimit. Britanike e qytetit, komandanti mori përsipër në vitin 1945 si një vendbanim i Vilës në kopshtin rruga 5, e cila ishte më parë në selinë e kreut të NSDAP-Gau e Weser-Ems ishte (më vonë, nuk ishte "ura e Kombeve"). British ushtarake të administratës themeluar në Oldenburg, disa të PD-së kampet për akomodimin e deri në 5.000 ashtuquajtur të Personave të Zhvendosur . Shumica e tyre ishin ish - punëtorë të detyruar nga Polonia dhe Shtetet Baltike, por edhe jo-gjermane refugjatëve nga ushtria e Kuqe okupuara. Në kampin, "Ohmstede", "Wehnen" "balta", "Nën mal" dhe "Ammerländer Heerstraße" kaluar për themelimin e Republikës Federale të Gjermanisë , në vitin 1950.

Në vendin e ish-shtegut të vrapimit në Ohmstede ishin Latvians dhe Estonians vendosur, shumë prej të cilave janë sot në Ohmstede foljes dashuri.[17] Këto internuarve të kërkuar për të, në njërën anë, e jo në tuaj 1940 e Bashkimit Sovjetik zënë të kthehen në shtëpi, por jo në një vend Perëndimor kundërshtarët e luftës në Gjermani për të emigruar.[18] në vitin 1960, ishin shtëpitë prej druri të "Latvians camp" ishte prishur dhe apartamente të zëvendësohet,[19] , në të cilat, megjithatë, nuk është vetëm në mërgim Balts lëvizur në. Në vitet 1970, jetoi për rreth 300 Latvians në Oldenburg.[20] më të Latvians dhe Estonians, të cilët pas luftës së Dytë botërore në Ohmstede jetuar, dhe pasardhësit e tyre mbeti në vitin 1990 pas rivendosjes së sovranitetit të shtetit të Letonisë në Gjermani. Më të shquar në mërgim-Lette, Ohmsteder mërgim vdiq, ishte ish-letonisht të Përgjithshëm dhe më vonë i Përgjithshëm i Waffen-SS Rūdolfs Bangerskis. E letonisht kompozitor dhe dirigjent, Bruno Skulte, që filloi pas vitit 1945 në Oldenburg, një letonisht Opera Ansambli.

Me pranimin e disa 42,000 refugjatët pas përfundimit të luftës tejkaluar Oldenburg, numri i 100,000 banorë dhe u rrit në qytet të madh . 1946 ishte vendi i Oldenburg , një vendim nga anglisht fuqi okupuese, një pjesë e re e shtetit Federal të saksonia e ulët dhe Oldenburg, selia e "administrative e qarkut të Oldenburg", një nga tetë administrative rrethe të vendit.

Në ish-manastiri i Blankenburg ishte në vitin 1949, një komunale shtëpinë e pleqve,[21] dhe në vitin 1957, kryesisht afatgjatë psikiatrik "klinika Blankenburg".[22] zgjidhjen 1987/88 konsiderohet si një mbarëkombëtar modeli të projektit për të ndarë të Ambulator, kujdesin psikiatrik.[23][22][24]

Kohëve Të Fundit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga më të ndryshme të rrethit të reformave të viteve 1970, ishte e qarkut të Oldenburg ndryshuar. Nga administrative e qarkut të Oldenburg me qeverinë rrethet e Aurich dhe Osnabrück, Gjermani , e formuar në vitin 1978, qeveria e qarkut të Weser-Ems , me kryeqytetin e saj Oldenburg, Gjermani. Në dritën e të gjitha administrative dhe territoriale e reformave ka mbetur Oldenburg është një e qarkut të lirë të qytetit. Në vitin 1988, administratës së qarkut, të qarkut të Oldenburg, në qytetin e Oldenburg, gjenden, të pasur, me vendim të distriktit ditë për të Wildeshausen lëvizur.

Shikoni në Altfeld e Pashkëve Burger Utkieks: duke ecur shtegut, Pjergull dhe zemra-formë, ngjitja element mes dy kodrave

Në vitin 1954, Weser-Ems u hap në sallë dhe në vitin 1967 filloi me transformimin e qytetit të vjetër, Oldenburg ishte ndër të parat qytete në Gjermani me një këmbësore. Oldenburg u bë bankar qendra e Rajonit, ndër të tjera, me zyra kryesore të vendit e Bankës Qendrore dhe të një dege të Deutsche Bundesbank. Në vitin 1973, pas heqjes së shkollave të arsimit në saksonia e ulët, në Gjermani Carl von Ossietzky Universiteti u themelua.

Nga viti 1990 deri në fund të qershorit të vitit 2011 ishte në Vendin e saksonia e ulët në "Kloster Blankenburg" për një instalimeve marrëse për azilkërkuesit,[25] gjatë viteve të 1990-ta, një bashkësi e pronës (në pajtim me nenin 53 të azilit procedura akti (sot e njohur si: azilit)) dhe një dalje të objektit (në përputhje me § 61 Abs. 2 e qëndrimit të vepruar) të lidhur.[26]

Në vitin 2009, mbart Oldenburg titullin e qytetit të shkencës me deklaratën e misionit , një ditë pas nesër të qytetit. 2009 ka filluar me transformimin e ish-deponia komunale site, e Pashkëve, kështjellë në një Park. Në pikën më të lartë të ish-sterile grumbull është e vendosur në Pashkëve Burger Utkiek.

Historinë ushtarake

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesjetë Të Hershme Të Kohëve Moderne

Mbetet të gatehouse të kështjellës, në Oldenburg
Uniforma e Duka i Oldenburg, Rini, Federale e kuotave, 1808-1810

Nuk është e qartë se është funksioni i 1032 e bëra për Heath muret. A është e mundshme që ai ishte rezervë e një Ford të Hunte shërbyer. Ndoshta që në 11. Shekulli-shkallë kalaja ishte nga rreth 1530 për një kala të vjetra, -italiane stil , rindërtuar.

Në 1576, ishte i pari Armaturë të ndërtimit. Deri më 1600, ajo ishte e ashtuquajtura qytetar gardës themeluar. Rreth 1615, Zgjerimi i kala filloi. Në të ashtu-quajtur Danes e kohës ishte Oldenburg nga 1700 në 1765 Mbretërore daneze kala.

Sipas sondazhit të Duchy e Oldenburg, qyteti u bë Ducal garnizoni. Në vitin 1775, ishte Ducal të trupave të këmbësorisë . Këto trupa shkoi në 1808/09 në të ashtu-quajtur Rini Federata ekuotave.

Gjermane Konfederatë, në Veri të gjermanisë, Konfederata gjermane Perandorisë deri në 1919

Në 1813, i miratuar Duka Peter Friedrich Ludwig, një pozicionimi komandën për një Ducal Oldenburg të këmbësorisë Regiment. 1831 ishte një Shoqatë me kontingjentet nga Bremen, Hamburg dhe Lübeck të Oldenburg, Gjermani-Hanseatike të Brigadës.

Në Veri Konfederata gjermane, ishte njësia në 1867 si Oldenburg të këmbësorisë Regiment nr. 91 në Prussian ushtria e përfshirë. 1849, ishte një Reiter-Regiment, e themeluar në vitin 1859 dhe në të Pashkëve kalaja ishte vendosur, dhe nga 1867 si Oldenburg Dragoner-Regiment jo 19 pjesë e Prussian ushtrisë.

 Perandoria Gjermane 1919 deri në vitin 1945

Pas 1919, Oldenburg garnizoni u reduktuar në masë të madhe. Pasardhësi i 91 regiment ishte këmbësorisë Regiment 110, 1921, në 16. Të këmbësorisë-Regiment (Reichswehr) është transformuar. Pas 1935, ai ishte edhe garnizoni Oldenburg zgjeruar masivisht.

Që nga viti 1945

Në fillim të majit 1945 në Oldenburg nga kanadeze njësitë e 4 Kanadez të Blinduara Ndarjen e pushtuar. Kanadez okupatore në 1946/47, nga Britanik njësive të zëvendësohet. British njësi janë në fund të 1940 nga danez ushtarake të zëvendësohet. Në vitin 1954, Britanike tërheqja ishte bërë.

Nga vitet 1960 deri në vitet 1980, Oldenburg është e dytë më e madhe garnizoni i qytetit në Republikën Federale të Gjermanisë. Ajo ishte vendi i disa ushtrisë dhe të forcave ajrore të organizatave dhe njësive. Në bazë të ushtrisë strukturën e reformës që nga viti 1993, vetëm Henning-von-Tresckow-Kaserne në dhomë në vend të stafit të ajrore të brigadës 31 dhe dy kompanitë e ajrore mbështetje të batalionit 272, dhe një mjekësor squadron dhe forca lëvizëse qendra e trajnimit.

E Brigadës ishte në vitin 2014 një paratrooper regiment në vendin Seedorf ristrukturohet. Në Hennig-von-Tresckow-kazermat do të jetë duke filluar në vitin 2015, stafi i 1. Panzer divizionit të lëvizur. Në të Pashkëve, kalaja është e vendosur në vend të ish-Dragoon kazermat, catering zyra gjermane e forcave të armatosura.

E Mëparshme Awards

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih: urdhra, dekorata dhe medalje (Oldenburg)

Zhvillimi i popullsisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Banor I Oldenburg 1502-2014

Në vitin 1898, Oldenburg, Gjermania kishte 25,000 banorë, nga vitit 1925, ky numër mund të dyfishohet për 50,000. Në vitin 1946, qytetarët kishin të qytetit të refugjatëve kufirin prej 100,000 emigracionit shpejt. 2015 jetuar këtu, sipas banorëve të file qytetin e Oldenburg 25.672 të mitur dhe 139.424 të rriturit,[27] së bashku 165.096 njerëzit; historike të lartë. Oldenburg është një prej ende në rritje të qyteteve të mëdha në Republikën Federale të Gjermanisë. Që nga viti 2011, Oldenburg është qyteti i tretë, në niedersachsen, Osnabrück (e regjistrimit dhe të ekstrapolimit). Në një popullsi paraprakisht llogaritja e niedersachsen zyra shtetërore për statistika për Oldenburg dhe 2021, rreth 171.000 banorët e parashikon.

Me Vështrim të përgjithshëm të numrit të banorëve pas fushën përkatëse të juridiksionit është deri në 1833 kryesisht vlerësimet, rezultatet e regjistrimit (1) ose më të reja zyrtare përkatëse Zyrat Statistikore ose administratën e qytetit. Të dhënat i referohen nga 1843 "të popullatës lokale", nga vitit 1925 në popullsinë rezidente dhe që nga viti 1987 për të "popullsisë në vendin e rezidenca kryesore".

Jahr Einwohner
1502 2.300
1667 4.300
1702 5.000
1769 6.959
1816 6.278
1828 6.800
3. Dezember 1837 ¹ 9.280
3. Dezember 1855 ¹ 11.370
3. Dezember 1861 ¹ 14.200
3. Dezember 1864 ¹ 12.600
3. Dezember 1867 ¹ 13.100
1. Dezember 1871 ¹ 14.928
1. Dezember 1875 ¹ 15.701
1. Dezember 1880 ¹ 18.400
Jahr Einwohner
1. Dezember 1885 ¹ 19.900
1. Dezember 1890 ¹ 21.310
2. Dezember 1895 ¹ 23.036
1. Dezember 1900 ¹ 26.797
1. Dezember 1905 ¹ 28.565
1. Dezember 1910 ¹ 30.242
1. Dezember 1916 ¹ 27.352
5. Dezember 1917 ¹ 26.791
8. Oktober 1919 ¹ 32.540
16. Juni 1925 ¹ 52.785
16. Juni 1933 ¹ 66.951
17. Mai 1939 ¹ 78.967
31. Dezember 1945 94.392
29. Oktober 1946 ¹ 107.473
Jahr Einwohner
13. September 1950 ¹ 122.809
25. September 1956 ¹ 119.644
6. Juni 1961 ¹ 125.198
31. Dezember 1965 134.971
27. Mai 1970 ¹ 130.852
31. Dezember 1975 134.706
31. Dezember 1980 136.764
31. Dezember 1985 138.773
25. Mai 1987 ¹ 140.149
31. Dezember 1990 143.131
31. Dezember 1995 151.382
31. Dezember 2000 154.832
31. Dezember 2005 158.564
Jahr Einwohner
31. Dezember 2010 162.173
31. Dezember 2011 ¹ 157.706
31. Dezember 2012 159.329
31. Dezember 2013 159.610
31. Dezember 2014 161.438
31. Dezember 2015 163.830

 rezultatet e regjistrimit

31. Dhjetor 2011 jetuar në Oldenburg 74.370 (47.3 %) ishin meshkuj dhe 82.890 (52,7 %) femra banorëve, numri i të huajve ishte 5.4 %.

Feja dhe pamje e Botes se komuniteteve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përqindja e Ungjillore-Luterane të Krishterët për banorët e Oldenburg mori nga 2007 deri në vitin 2014 me 47 % 42.4 % dhe Katolikë nga 14.8 % 14.2 %; shkalla e reformuar Ungjillore të Krishterët e mbeti në 0.8 %. Proporcioni i njerëzve me të tjera ose jo feja u ngrit nga 37.4 % 42.6 %.[28] Ne vitin 2015 nga banorët e Oldenburg 41,1 % Krishtërimit, dhe 13.9 % Katolike, 0.8% të Reformuar Ungjillore. Si 2015, 44.2% në çdo emërtimi i Krishterë i përkiste, ka qenë në këtë vit në Oldenburg, vetëm rreth dhjetë për qind më shumë njerëz, si të Krishterë, i regjistruar si i paregjistruar.[29]

Fetë

E Gertrud kishëz në varrezat Gertrud
Gure me kalaja gardës dhe Lamberti Kishës në Sfond

Oldenburg i takonte fillimisht në zonën e Archbishopric e Bremenit, ose të Archidiakonat Shën Willehadi, Shën Gjoni i kishës, i përkisnin dioqezës të Osnabrück. Në Reformim të vazhdueshëm nga 1526, dhe që nga viti 1529 qytetit ishte e përhershme për të reformuar, por ajo u shfaq në 1573 të Lutheranism (për të futur një Luterane qëllim). Pasi që ishte Oldenburg për shumë shekuj, kryesisht Protestante. Si kryeqytet i Duchy të ose Grand Duchy e Oldenburg, qyteti ishte edhe selia e administratës së Evangjeliste Luterane në Oldenburg. Këtu është sot, Consistory ose të sipërme të Këshillit të kishave të këtij vendi Kishës. Oldenburg është shumë herët selinë e Kishës së qarkut të Oldenburg qytetit, dhe sot, të gjitha parishes e qytetit i përkasin, në qoftë se ajo nuk është e kishave të lira .

Në të fundit, që nga fundi i shekullit të 18-të. Shekulli është ajo në Oldenburg, edhe Katolikë. Këto kanë qenë përdorur që nga viti 1785 nga ligjet e brendshme të mirëmbahen. E Kreu i Oldenburg ishte në 1807, pas përfshirjen e pjesëve të ulët-pin Münster në Grand Duchy, me shpenzimet e veta, Kisha Katolike e Shën Pjetrit për të ndërtuar. Më vonë doli të tjera Katolike kishat. 1831 ishte Oldenburg pjesë e Offizialats Oldenburg, i peshkopëve të Münster, pas formimit të veçantë Katolike e dioqezës për vendin e Oldenburg dështuar. Selia e Offizialats, megjithatë, ishte qyteti i Vechta. Në Oldenburg, ishte një dekanatet ngritur koha për tërë pjesën Veriore të vendit të Oldenburg, ishte përgjegjës. Më vonë ajo u bë e zyrës së Dekanit të Oldenburg tij kulture të ndryshuar, por sot, të gjitha parishes të qytetit të Oldenburg (Oldb) për këtë dekanati brenda dioqeza e Münster.

Sinagogë (dikur. Pagëzori kishëz)

Më e vjetra të Kishës është Ungjillore të lirë Kishës famullitare (Baptists), e cila sot është në lisin e rrugës qendër të komunitetit. Ajo u themelua në vitin 1837. E kishes pastorët e themelimit fazën ishin gusht Friedrich Wilhelm Haese dhe Johann Ludwig Hinrichs. Bashkia kishte në fillim subjekt i persekutimit nga shteti dhe autoriteteve kishtare për të vuajnë: fëmijët e komunitetit ishin pagëzuar me forcë, dhe të takimeve nga ana e policisë është tretur dhe Mbajtja e shërbimet e adhurimit me të ndjeshme, para - dhe dënuar me burg të caktuar.

Përveç Baptists nuk janë në Oldenburg për më të lirë kisha: Evangjeliste-Metodiste të Kishës, të Pavarur Ungjillore-Luterane (SELK), komunitetin e shtatë-ditore Adventists (STA), Freie evangelische Gemeinde (FeG), të Lirë e bashkësisë së Krishterë dhe të lirë në bashkësitë e Krishtera.

Që nga viti 1992, në Oldenburg, edhe një komunitetit Hebre (JGO). Për këtë qëllim, ia dorëzoi qytetin e Oldenburg në 5. Në Mars të vitit 1995, komunitetit Hebre është një qendër kulturore me sinagogën. Ajo është ish - Baptiste kishëz në William rrugë, 17, për qëllime të komunitetit Hebre ishte rindërtuar dhe në afërsi të gjatë nëntorit pogroms të 1938 shkatërruar sinagogë. 25. Qershor të vitit 1995, mund të komunës së tyre të re sinagogë në lak. 1. Gusht 1995 30. Prill 2004, ai vetë nga Zvicerane Bea Wyler si e para femër Mësues në Gjermani pas Holokaustit, në Oldenburg (përkohësisht edhe në Braunschweig dhe Delmenhorst). Nga shtatori i vitit 2006 deri në vitin 2008, ai vetë me Danielin të ndryshojë , një nga tre të parët në Gjermaninë pas vitit 1945 shugurohet një Mësues në Oldenburg. Ai është diplomuar në Potsdam e Abrahamit Geiger të Kolegjit, si dhe Alina Treiger, që nga viti 2010, përveç JGO, të komunitetit Hebre në Delmenhorst të marrë kujdesin e.[30]

Më tej komuniteteve fetare në Oldenburg janë Kishës së Jezu Krishtit të shenjtorëve të ditëve të mëvonshme, dëshmitarët e Jehovait, të ri Apostolik të Kishës, të Krishterë Shkencës (Christian science Association), të bashkësisë së Krishterë, Baha bahá'í , dhe Musliman të komuniteteve dhe një jesidische komunitetit.

Pikëpamjet e botës

Njerëzit të cilët nuk kanë besim fetar i përkasim në Humanist i Shoqatës së saksonia e ulët të përfaqësuar. Shoqata është një filozofike të komunitetit jo-fetare të njerëzve, dhe mban një human center në Oldenburg.[31]

Historike Bashkisë; Multi-View Lejon Rrugë E Gjatë

Në krye të qytetit që prej shekullit të 14-të. Të shekullit të Këshillit, 1345 e 18 anëtarëve. Duke përfshirë, aty ishin tre kryetarit të komunës. Ajo vendosi të, megjithatë, vetëm një kryetar komune me pesë Ratsmännern. Këshilli lëvizur në vit në 6. Janar. Nga 1676 ishte numri i kryetarit të reduktuar për të dy. Nga 1773 vetëm një juridike dijetar, kryetari i komunës, në krye të Këshillit dhe të qytetit. E qytetit mënyrë që të 1833, të udhëhequr një qytet Drejtori si zyrtarët e lartë. Kjo më vonë i është dhënë titulli i bashkisë ose Zoti kryetar.

Gjatë kohës së nacional socializmit ishte kryetari i Oldenburg e NSDAP përdorur.

Në vitin 1946, e udhëhoqi ushtarake të qeverisë së Britanik profesion zonale e lokale Kushtetutës pas Britanik model. Pas kësaj, ka pasur një kombëtare të zgjedhur të Këshillit. Këtë e zgjodhi nga mesi i anëtarëve të vet, e Zoti kryetar , si Kryetar dhe përfaqësues të qytetit, që veprojnë në baza vullnetare. Përveç kësaj, nuk qe në vitin 1946, një Këshill i zgjedhur me kohë të plotë shefi Drejtori komunal si kreu i administratës komunale. 1996 ishte braktisur në Oldenburg (Oldb) për të dyfishtë-të lartë në administratën e qytetit. Që atëherë, nuk është vetëm me kohë të plotë të kryetarit të komunës. Kjo është kreu i administratës komunale dhe përfaqësues të qytetit. Ai ka qenë i zgjedhur drejtpërdrejt nga populli. Megjithatë, nuk është akoma një Kryetar i Këshillit pas çdo zgjedhore komunale , në mbledhjen inauguruese të Këshillit të qendrës është zgjedhur.

Në mbi 20. Janar 2013 direkt të zgjedhur të Oldenburg anëtarët e Parlamentit të saksonia e ulët është SPD-politikan Ulf Prange (rrethi 62 Oldenburg Mitte/Sud) dhe Jürgen Krogmann (elektoratin 63 Oldenburg Veri/Perëndim). Në vendin listën e partive të tyre gjithashtu tërhoqi Gjelbër-politikan Suzana sasia në dietë. 22. Shtator 2013 ishte SPD politikani Dennis Rohde direkt si përfaqësues i një zone zgjedhore, 28 (Oldenburg-Ammerland) në Bundestagut gjerman zgjedhur. E CDU politikan Stephan Albani lëvizur në të gjithë vendin listën e saksonia e ulët e CDU në e Bundestagut.

Këshilli i qytetit të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2006, Këshilli i Oldenburg ka 50 anëtarë. Që nga zgjedhjet e fundit lokale në 11. Shtator 2016 janë dhjetë partive në Këshillin e qytetit të Oldenburg, SPD , grupi më i madh (16 deputetë), të ndjekur nga CDU (11 ulëse) dhe Aleanca 90/të Gjelbërit (10 vende). E La pesë anëtarë të FDP dhe AfD dy. FW-BFO, pirat partisë, WFO dhe ALFA të ketë një vend.[32]

Votimi i ndan aktualisht në Këshillin e qytetit të Oldenburg partive të përfaqësuara në zgjedhjet e fundit lokale, në përqindje

Viti SPD E gjelbër CDU Majtë FW/FW-BFO FDP Piratët NPD ALFA AfD
2001 40,1 13,6 30,5 3,9 2,8 8,2
2006 32,7 21,2 26,0 7,2 5,4 6,3
2011 33,9 27,3 20,7 6,1 3,2 3,0 2,8 1,1
Në vitin 2016 32,68 19,13 22,21 9,88 1,53 4,84 1,17 0,62 1,19 4,76
Viti SPD E gjelbër CDU Majtë FW WFO FDP Piratët NPD Gjithsej
2001 21 7 15 2 1 4 50
2006 16 11 13 4 3 3 50
2011 17 14 10 3 2 1 1 1 1 50

Kryetari i komunës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet e fundit të kryetarit të kishte asnjë kandidat absolute shumicën e nevojshme për zgjedhje. Në rastin e nevojshme balotazhin e zgjedhjeve më 12 maj. Tetor 2014 ishte Jürgen Krogmann (SPD) me 69,21 % e votave të CDU-mbështetur, jo partiak pala Christoph Baak me 30,79 % të mbizotërojë. E pjesëmarrja në balotazh ishte 33,18 për qind për një historikisht të nivelit të ulët. Krogmann mori përsipër detyrën e kryetarit të bashkisë nga paraardhësi i tij, Gerd Schwandner zyrtarisht në 1. Në nëntor të vitit 2014. Të mandatit të përfundon në fund të tetorit 2021.[33]

Të gjithë kryetari i bashkisë së qytetit të Oldenburg, Gjermani që nga viti 1363 janë në listën e qytetit kokën nga Oldenburg (Oldb) .

Top qytetit Drejtorëve 1945-1996

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Vjet Emri
1945-1946 Fritz Koch
1946-1947 Wilhelm Oltmann
1948-1950 Hans Klüber
1950-1963 Jan Eilers, FDP
1963-1972 Heinz Rathert
1972-1996 Heiko mur qethje, SPD

Sipas kryesore të Statutit të qytetit është Emri juaj Oldenburg (Oldb). E enti Federal i Statistikave ju merr nën emrin e Oldenburg (Oldenburg). Stema e qytetit të përdorura në përcaktimin e Oldenburg unë. O.

Shtresë e armëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blazon: "Në një Ari i kuq kallaj mur kurorëzuar me tre ari beknauften blu roofed vuri kullat, mes një më të gjerë dhe më e lartë; në blu-rimmed zi portës një supine Artë shield me dy të kuqe bare."

 ngjyrat e qytetit Oldenburg janë të Verdha, të Kuqe.

Për vendbanimin e numërimit shtëpi, ndërtuar në 13-të të shekullit. Shekulli qyteti ishte, që nga viti 1307, e parë vulën e kaluar poshtë, edhe në fund të shekullit të 13-të. Shekulli vjen nga. Sa më e vogël të nënshkruar që prej 1366 ajo tregon një dreitürmige kështjellën e pa vend të bukur bar shield. Në pjesën e dytë kryesore të nënshkruar nga mesi e 14. Shekulli është Ortspatron Shën Lambert në mes të portës, numërimin e shtresë e armëve në dy mburojat e ardhshme për shenjtorët, dhe të dy kulla parulla. Në të katërt të nënshkruar nga shekulli i 15-të. Xx, në archway e bar pjatë e Oldenburger në vëmendje të tij "fiev copa", përmban, të bazuar në para 1622 heraldically thjeshtuar shtresë e armëve, në vitin 1927 mori Formën e saj të sotme.

E Oldenburger numërimin shtresë e armëve është e thënë të ketë qenë rezultat i një luan luftën, Pas luani u vra, u shfaq Perandori Henri IV, Gishtin e tij në gjak e luanëve dhe të vijë pastaj mbi të Artë mburojë e fituesit.

Flamuri i qytetit të Oldenburg është i verdhë – kuq – verdhë – kuq – verdhë (1:1:1:1:1) shirita.

Qytetet e partneriteteve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Stema e qytetit

Oldenburg mban partneriteteve në mes të qyteteve me këto qytete dhe qarqe:

Ekonomia dhe infrastruktura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oldenburg është ekonomia karakterizohet nga një dinamik të NVM-ve , dhe një të fortë sektorin e shërbimeve, p.sh. në fushën e bankave dhe kompanive të sigurimit. Përveç kësaj, kompanitë e mëdha në industrinë e prodhimit të vendosura këtu, të tilla si automobilave furnizuesit, kompanitë nga industria ushqimore, foto përpunimi dhe Shtypja e industrive. E dele me gjithë të është një nga më të madhe të energjisë kompanitë në Gjermani bazuar në Oldenburg të Gjermanisë. Qyteti ka gjithashtu një planifikimi gjithëpërfshirës aftësitë në një shumë të madhe inxhinierike zyrat e tyre Në vend dhe jashtë vendit.

Oldenburg është konsideruar si një qendër e teknologjisë së informacionit. Këtë fushë, pikërisht të tilla si energjive të reja ose të kujdesit shëndetësor industrinë një prioritet në punën e urbane të zhvillimit ekonomik . Start-UPS dhe të reja Spin-offe gjenden në, e cila u hap në vitin 2003, dhe në vitin 2010, më e përparuar e teknologjisë dhe themeluesit e ' qendra Oldenburg (TGO) për rreth 10,000 metra katror i përshtatshëm për zyrë, laboratorike dhe punëtori fusha. Përmes pjesëmarrjes në BE projektit "Creative City Sfidë" synon në zhvillimin ekonomik të qytetit të Oldenburg, industritë kreative për të promovuar një të fortë rrjeteve Krijuese dhe tradicionale të ekonomisë.

Që nga kohra të lashta, të shitjes me pakicë në Oldenburg është e një rëndësie të madhe për Rajonin si një të tërë. Kjo është e bazuar në strukturën urbane e në qendër të qytetit, mundësia e një raundi fuçi. Rreth 1,250 me pakicë, ndërmarrjet e zënë lartë funksion të këtij qyteti. Me vjetore të shitjes per m2 e shitjes zonën në shumën e 3.275 Euro dhe 2.38 m2 e shitjes zonën për banor, i cili është Oldenburg, në mënyrë të konsiderueshme mbi të krahasueshme qytete.

E Oldenburg Marina është një nga të rëndësishme portet e saksonia e ulët. 2014 këtu e 1.04 milion ton në familje trafikut të trajtohen (2013: 990.686 t, 2012: 1,027 milion ton). E seaborne ngarkesë trafiku u 96.164 t në Oldenburg të portit të trajtohen[35] (2013 109.897 t[36]). Kryesore të trajtimit të mallrave janë të ushqimit të kafshëve, të grurit, të plehrave , të ndryshme dhe të materialeve të ndërtimit (gurit, zhavorrit, Rërës).

Rreth 70 për qind e të anketuarve sipërmarrësit e parë të vitit 2009 Oldenburg në një Gjermani-studim të gjerë nga DO të Konsultohet dhe do të Universitetit të Bonit si një biznes-friendly. Asnjë qytet tjetër ka arritur një vlerë më të lartë.

 • Ashampoo GmbH & co. KG
 • BÄKO WESER-EMS-MITTE KE
 • Bremer Landesbank
 • Brille24 GmbH
 • BÜFA GmbH & co. KG
 • CEWE Stiftung & co. KGaA
 • Deutsche Post AG (letër qendrës)
 • Një dele me gjithë të Aktiengesellschaft me filialet e saj (një dele me gjithë të blerjeje vertrieb GmbH një dele me gjithë të Tregtimit GmbH një dele me gjithë të TEL GmbH, një dele me gjithë të Netz GmbH, BTC AG , dhe tjera)
 • FAMO GmbH & co. KG
 • Floragard Vertriebs GmbH për hortikulturës (dherat dhe substrate)
 • Gina Laura GmbH & co. KG
 • GSG Oldenburg
 • IFE Eriksen AG
 • Klinikum Oldenburg gGmbH
 • Kombëtare të Bankës së kursimeve për të Oldenburg
 • Megatech Software GmbH
 • Nanu-Nana Einkaufs - und të menaxhimit të Gesellschaft mbH
 • Publike Versicherungen Oldenburg
 • Oldenburgische Landesbank AG
 • RELIUS grup

2013 në Oldenburg 23 strehim institucionet me më shumë se dhjetë shtretër. Numri i shtretërve të këtyre Institucioneve është dhënë, arrin në 2078. Për herë të parë që nga viti 1991, do të mund të këtë kapacitet në vitin 2013, për më shumë se dyzet përqind të kapacitetit të tyre.[37]

Pikat më kryesore e tërheqëse për të ditës dhe të natës janë mysafirët e muzeve dhe zona e pazarit, ekspozita e ndërtesave, arkitektura, jeta e natës, koncerte dhe ngjarje të mëdha. Përveç gastronomik përfitimet e shitjes me pakicë në masë të madhe nga turistët.

Pazar galeria, oborret, hyrje të post-rrugë, nga essaouira e parë

Oldenburg ofron si një qendra rajonale në Veri-Perëndimor niedersachsen[38] një gamë të gjerë të blerjeve mundësitë në qendra tregtare dhe specialist tregjet në periferinë (Famila Pazar Oldenburg-Wechloy, IKEA , etj.) si dhe në qendër të qytetit dhe zonës këmbësore, më e vjetra në mbarë vendin në Gjermani.[39] Në vend të ish shtëpie pishinë direkt në Pallatin sheshin ishte më 16. Në Mars të vitit 2011, pazar galeri, kala , me rreth 90 specialist dyqanet, Kafenetë dhe Restorantet e hapur.

Autostradë rrjetit në Pasqyrë
Ura e Një 29, në Hunte

Në qendër të qytetit është një freeway unazë përreth tij. Kjo përfshin Federale të autostradave

 • Një 28, në drejtim të Perëndimit në Lindje Frisia (Vëngër / Emden), dhe në drejtim të Lindjes, përballë një të lartë të rrugëve të Delmenhorst dhe Bremen ,
 • Një 29, në drejtim të Veriut të Wilhelmshaven dhe në drejtim të Jugut të autostradës kryqëzim Ahlhorner Heide ,
 • Një 293, lidhja mes Një 28 në të shkëmbejnë Oldenburg-Perëndim të Një 29 në të shkëmbejnë Oldenburg-Nord prodhon,

si dhe katër korsi të rrugës në Veri tangjent (K 347/L 865n), unaze Oldenburg mbyllet. Ajo lidh Një 29 dhe Një 293 dhe kalon nëpër rrethet e Ohmstede dhe Nadorst.

Autostrada Një 28 dhe Një 293 si dhe Veri tangjent tipike e qytetit, autostrada, dhe Oldenburg zonë urbane me anë të prerjes dhe një pjesë e rëndësishme e transportit urban. Ju keni një dendësi të lartë të Mbi - dhe jashtë ramps për të dhe e kishte të gjerë zhurma e masave të mbrojtjes.

Në fund të Veriut tangjent (L 865n) në Një 29

Të tjera të rëndësishme autostrada janë në Oldenburg të hershme Federale të rrugës B 401, Oldenburg dhe Emsland lidh, dhe B 211, në Wesermarsch të Frenave dhe të Weser tunelit .

E Oldenburgische dhoma e Tregtisë dhe industrisë kërkon të shpejtë mbylljen e hendekut mes kryqëzim Oldenburg-Ohmstede e Një 29 dhe L 865 lindur në Horst në Veri të Huntewiesen.[40] Kundër këtij Plani inkurajon në të lindur Horst rezistencë.[41]

E vetëm rëndësi historike e ish-Federale autostrada B 69 dhe B - 75nga autostrada Një - 29 dhe Një - 28 janë zëvendësuar, dhe pas përfundimit të rrugës së tyre të drejtpërdrejtë të asaj zona janë shfuqizuar. Këto dy rrugë shtetërore kaloi në qytetin Veri-Jug drejtim (B 69) dhe Lindje-Perëndim, drejtimi (B 75), dhe ishin në kohën e tyre rrugëve kryesore në Oldenburg.

Transporti hekurudhor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Oldenburg Stacionin Qendror (Prill 2006)
E hapur hekurudhore bascule urë mbi Hunte me hekurudhore ujë kulla

E parë hekurudhore në atë që ishte atëherë Grand Duchy e Oldenburg, kapitali, të Bremen, ishte më 15. Korrik 1867 e trafikut për të kaluar. Kjo pjesë është një nga më të vjetra të luajtshme ura hekurudhore në Evropë, bascule urë mbi Hunte. Menjëherë pranë tij qëndron ish-hekurudhor e ujit të kalasë, me avull locomotives me ujit të furnizuar.

Në Mbretërinë e Hanover kishte një lidhje të Oldenburg të gjermanisë rrjetin hekurudhor deri më 1866. Në Mbretërinë e Prusia , Mbretëria e Hanover në 1866 në shtojcat e kishte, ishte një port i Oldenburg të gjermanisë rrjeti hekurudhor nuk është në rrugë të drejtë.[42]

Hekurudhave në transportin e udhëtarëve në dhe rreth Oldenburg

Sot është vend është në qytetin e Oldenburg në linja hekurudhore Bremen–Oldenburg, në linja hekurudhore Oldenburg–Vëngër, tren në rrugën e Wilhelmshaven–Oldenburg, në linja hekurudhore Emden–Oldenburg dhe e linjës hekurudhore Oldenburg–Osnabrück. Për hekurudhor-në distancë të gjatë transportit në Oldenburg nga të gjitha dy orë e trafikut në fund të IC-line (Norddeich–)Oldenburg–Bremen–Hanover–Leipzig - lidhur. Vazhdojnë të ekzistojnë në një të vetme ICE-Lidhjet në Drezden dhe Mynih. Më herët kuptimin e Oldenburg si një hekurudhor kryqëzim pas demolimit dhe prishjen e marshalling oborr dhe riparimin e punës , si dhe prishjen e Braker hekurudhore nëpërmjet Ipweger Moor ("Gome fletë").

Që nga mesi i dhjetorit të vitit 2010, Oldenburg në rrjetin e S-Bahn Bremen është i lidhur. Në rrethin e Wechloy ka ekzistuar që në mes të muajit qershor 2015 në S-Bahn linjë S3.

Barka dhe anije të trafikut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
E Vjetra Të Qytetit Port
Anije në Mühlenhunte

portin e qytetit të Oldenburg është në bregun e kanalit si një Brendësi lumë i lundrueshëm gjermane në brendësi lumë i lundrueshëm i rrjetit është i lidhur. Ende ka Oldenburg në Hunte dhe Weser edhe një seaward qasje. E Hunte, nga goja e Weser në Oldenburg në një rrugë Detare , për të Oldenburg më të vogla anijet është e kalueshme. 2011 në Oldenburg portin 143.631 ton mallra më të madhe, dhe në vitin 2012 kjo shifër ishte 127.627 t[43], 2015 ajo ishte vetëm 82.100 t.[44]

Përveç kësaj, ekziston një qytet të vogël port. Më lart Oldenburg nuk është i lundrueshëm Hunte ofron bukur rrugëve për shëtitje me varkë, si dhe Mühlenhunte në buzë të kështjellës kopsht.

Rreth dhjetë kilometra larg nga Oldenburg është aeroport të Oldenburg-Kishte. Nga këtu ju mund të fluturimeve në Rajon dhe fluturimet në Lindje të Ishujve Frisian që do të ndërmerren. Pika më e afërt e mëdha të aeroportit është vendosur në Bremen. Oldenburg vetë nuk kanë të vet aeroport, pasi në Alexander street vend, një aeroport ushtarak ishte e mbyllur. Ish-pistës është tani një energjisë diellore fabrikë e ndërtuar gjatë, në mënyrë që edhe më tej të përdorin si një aeroporti është përjashtuar. Nga 1964 deri në vitin 1993, ishte në airbase dhe luftëtar-bomber squadron 43 (FBW 43) të forcave ajrore, të vendosur nga viti 1993 deri në vitin 2006, ajër të mbrojtjes raketore në grup 24 e mbrojtjes ajrore të raketave squadron 2.

Qendrore stacionin e autobusëve (ZOB) në Oldenburg

TRANSPORTI publik

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 1933 deri në vitin 1985, ishte publik të transportit të udhëtarëve (ÖPNV) në Oldenburg nga kompania Oldenburger periferi të Hekurudhave Pekol GmbH kryer mes 1936 dhe 1957, disa dilema linjë të autobusëve të linjave operativ. Që nga viti 1985, TRANSPORTIT publik të transportit dhe ujit GmbH me rreth 90 (dhe në pjesë me gaz natyror dhe biogazit teknologjinë e pajisur) , të ulët-kat autobusë operuar, ku një pjesë të kurseve të subjektit të ri Nordbus dhe nën-kontraktorët (udhëtim shërbimi Wissgott, Gerdes, udhëtimi, Wolters-linja e trafikut, Michael Büsing, autobus operacioneve, Pfeiffer, që udhëtojnë, dhe Islanda). E GPF autobusët e hapur deri në gjithë zonën e qytetit 17 të qytetit autobusë, ku shumica e ndalon në 15-minutëshe intervale. Të gjithë autobusët e GPF drejtuar nga Oldenburg në qendër të qytetit.

Në netët e premte/e shtunë dhe të shtunën dhe të dielën me makinë nga historik të popullsisë së pesë natën e autobusëve në rrugë, Nordbus-ngarje personelit rreziqet, dhe nata strucit-Komponimet sipas Alexander fushë/Donnerschwee (N36), Ofenerdiek/furrë kuti (N37), Universitetin dhe Bloherfelde, përveç Petersfehn (N38), dhoma/Kreyenbrück (N39), si dhe Kruse Bush/Bremer Heerstraße (N40). Të tjera rajonale linja autobusi nga dhe për në Oldenburg në Weser-Ems-Autobus GmbH. Në qytet është e përbashkët fare e Verkehrsverbund Bremen/Niedersachsen (VBN). Bashkësia lokale Shoqata është anëtare e zweckverband Verkehrsverbund Bremen/Niedersachsen.

Autobus privat operatorët të ofrojnë edhe 3 - 4-herë udhëtimet e përditshme në holandez Groningenit (publike të Shprehur), si dhe në rrëshirë, në Berlin, dhe në Teutoburg pyjeve (fuçi të udhëtuar).

Biçikletë është më i popullarizuar në mjetet e transportit në Oldenburg. Sipas një studimi të trafikut club Austria (VCÖ) në vitin 2016 është pjesë e Oldenburg më Biçikletën-miqësore qytetet në Evropë, e ajo është pjesa e Biçikletave në përditshme të trafikut. Rreth 43 përqind e banorëve janë këtu me rrota, vetëm në të Sigurt (44 %) dhe më shumë Biçikleta. Në Oldenburg të ndjekin në hetim, Eindhoven dhe Groningenit , me 40 %, Oss , 39 % dhe Münster me 38 %.[45] Me një mesatare prej 9.1 nxënësve për 10.000 banorë, të mbajtur në Oldenburg, më aktive Masë Kritike në Gjermani.[46] Shumë nga rrugët janë aktualisht për Biçikleta trafikun në rrugë të hapur. Përveç kësaj, ka dekada të tëra të një rrjet të gjerë shtesë biçikletë shtigjet. Pjesët e qytetit dhe të zonave të banuara nga shumë të jetë vetëm për biçikletat dhe këmbësorët autorizuar mënyra. Në qendër janë dy stacionet e Biçikletave (ZOB, dhe në anën Jugore). Ju gjithashtu mund biçikleta me qira dhe për të blerë. Për më tepër, Oldenburg dhe zonën përreth, një trafikut të rrjetit të shtigjeve për biçikleta, përgjatë lumit Hunte dhe Hunteniederungen (një ujë të asaj zone të lartë të ujit) udhëtim opsionet, sidomos për çiklistët.

Nga Oldenburg, të drejtuar dy shtigje të wiehe malet Shoqata e Weser-Ems:

E 130 km të gjata të Ecja në gjurmët Jadeweg çon nga Wilhelmshaven të Wildeshausen. Nga një e bardhë "J" në një sfond të zezë buzë të rrugës është lënda e rrugëve të dukshme.[47]

Në Oldenburg fillim ose në fund të 87 - km të gjata të Ecja në gjurmët Ems-Hunte mënyrë, e cila është e përfaqësuar nga një kanal urë në holandez stil në një sfond i zi. Rruga shpie ose që vjen nga Vëngër (Ostfriesland).[48]

 • Radio dhe televizioni
  • FFN City Studio Oldenburg në ndërtimin e NordWest-Zeitung (NWZ)
  • Norddeutscher Rundfunk – Studio Oldenburg
  • Radio Oldenburg – radio stacioni lokal (FM transmetimit të fillojnë gjatë rrjedhës së në vitin 2016, deri më tani vetëm në web)
  • Oldenburg eins, lokale stacione televizive dhe radio (ish Hapur channel Oldenburg)
  • Radio 21 – Rajonale Studio Në Oldenburg
  • E asaj zonën e Veriut gjermane DVB-Ttë rrjetit (Digital Video Broadcasting – Tokësore)
 • Online
  • Oldenburg lajme lokale të Pavarur në Internet-revista për Oldenburg
 • Mediat e shkruara
  • Të ndryshme ad-mbështetur Gazeta javore (Hunte Raport, Oldenburg të dielën gazeta, e Reja të gazetës, Oldenburg, Diabolo) , dhe të qytetit të revistave (MoX, qytetin e lajmeve, Oldenburg-Live)
  • Shtesë fletë Uni/Gastro, gastronomisë, udhëzues për zonën e Oldenburg
  • Restorant udhëzues për të Shkuar – e ushqimit dhe Pijeve në Veri-Perëndim
  • Veri-Perëndim-gazeta – e përditshmja për Oldenburg dhe Oldenburg Vendin

Filma dhe TV tregon

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Oldenburg këto filma apo shfaqje TELEVIZIVE kanë qenë të filmuar:

 • Luftës civile në Rusi, Gjermani në vitin 1967, pesë pjesë, të drejtuar nga: Wolfgang rëndë, me Peter Friedrich Ludwig në Spitalin si Tauride Pallati në Petrograd
 • Asnjë këngë për dashurinë
 • Më mirë së bashku se sa vetëm (të punës titulli: Ana dhe Sophie)
 • Mynih 72 – Vrasjes
 • Pa gjumë në Oldenburg (duke punuar titulli: fol me mua)
 • Në vendin e Krimit 2
 • Katër Minuta

Sherbimet Publike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është shtëpi për objektet e mëposhtme dhe institucionet apo organet e të Drejtës publike:

Gjykata E Qarkut Në Oldenburg
Vendi Gjykatës Oldenburg
Re burg në rrugë Cloppenburger
 • Nga Instituti Federal për kulturën dhe historinë e Gjermanëve në Evropën Lindore (BKGE)
 • Deutsche Rentenversicherung Oldenburg-Bremen: një pasardhëse e Landesversicherungsanstalt Oldenburg-Bremen
 • Evangjeliste Luterane në Oldenburg
 • Oda e zejtare degën Oldenburg dhoma e qarkut: kreisfreie städte Oldenburg (Oldb), Delmenhorst dhe Wilhelmshaven dhe rrethet e Ammerland, Cloppenburg, Friesland, Oldenburg, Vechta dhe Wesermarsch
 • Hauptzollamt Oldenburg[49]
 • Tregtisë Sporti Sëmundje Të Fondit Të Weser-Ems
 • Lodh Universitetin E Shkencave Të Aplikuara
 • Shteti Bibliotekën E Oldenburg
 • Dhoma E Bujqësisë Të Niedersachsen
 • Oldenburgische dhoma e Tregtisë dhe industrisë – dhoma e qarkut: kreisfreie städte Oldenburg (Oldb), Delmenhorst dhe Wilhelmshaven dhe rrethet e Ammerland, Cloppenburg, Friesland, Oldenburg, Vechta dhe Wesermarsch
 • Oldenburgische Landschaft
 • Oldenburg Shtetit Teatër
 • Edhe Arkiva E Shtetit Të Oldenburg
 • Qyteti bibliotekën e Oldenburg (doli nga "ura e Kombeve")
 • Gatimi i zyrës gjermane e forcave të armatosura
 • Zweckverband Kommunale datenverarbeitung Oldenburg (KDO)
 • Gjykata E Qarkut Në Oldenburg
 • E Punës Gjykata E Oldenburg
 • Familja Gjykata E Oldenburg
 • Burg Oldenburg, Gjykata E Rrugëve
 • Vendi Gjykatës Oldenburg
 • Re Burg Oldenburg, Cloppenburger Straße
 • Gjykata E Lartë Rajonale Të Oldenburg
 • Sociale Gjykata Oldenburg
 • Gjykata Administrative E Oldenburg

Oldenburg është vendbanimi i strukturës është karakterizuar nga një numër i madh i një - dhe dy-familjes shtëpi me një kopsht. Më të kërkuar pas adresat janë të vendosur në një rrip rreth qendrës së qytetit: gjykata e qarkut, dobben e katërta, Haarenesch, Ziegelhof, Ehnern, garant Resch. Ata janë karakterizuar nga një qëndrueshme Përzierje e ndërtesave historike dhe moderne shtesat. Një shembull modern Oldenburg janë të katërtat të tilla si "Bloherfelder Zemërimit" të reja ose qarkut në lagjen e Alexander shtëpi, në një 30 - acre, një kohë të gjatë bujqësore terrenit, që jetojnë dhe fizik të hapësirës janë të lidhura ngushtë e ndërlidhur. Për më tepër, të formuara në Hunte, një qytet të ri të qarkut quhet e vjetër e qytetit port industriale dhe brownfield, objekte të banimit lagjet e transformuar. Në të dy anët e Hunte shkaktuar qindra apartamente. Në anën Veriore ose në anën e industrisë vendosur në Hunteseite nuk është një e re Shëtitore dhe restorante.[50]

Universiteti, Shkollat E Mesme, Akademi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Protestante Mësuesit Seminar Oldenburg 1846-1927
Qendrore ndërtimin e Karl von Ossietzky Universitetin e Oldenburg
Auditory xhennet, Karl von Ossietzky Universitetin e Oldenburg
Gjimnazi i vjeter Oldenburg
 Gjimnazi i Herbartit Oldenburg

Nga 1793 deri në vitin 1927, ishte trajnimi i shkollës fillore mësimdhënës në Protestante mësues në Seminar në Oldenburg , ose ndërtimin e shkollës në vend. Nga 1947 1965 u trajnimin e mësimdhënësve në Akademinë Pedagogjike dhe Pedagogjik të Universitetit (PH), në 5. Dhjetor, 1973, Karl von Ossietzky Universitetin e Oldenburg, Gjermania është shndërruar që prej 13-të të shekullit. Tetor 1991, emrin e saj aktuale. Studimi këtu aktualisht, rreth 14,000 njerëz (si të semestrit dimëror 2014/15). Universiteti është një kopsht Botanik[51][52] si një mësim kopsht operuar, Philosophenweg është e vendosur. Kjo është Publik dhe i arritshëm pa pagesë, të tilla si auditory kopsht,[53] përveç për në "shtëpinë e dëgjimit" në Marie-Curie-Straße. Si një Institut i Universitetit të Oldenburg ofron OFFIS – Oldenburg hulumtim dhe zhvillim i Institutit për shkenca kompjuterike mjete dhe sisteme – që nga themelimi i saj në vitin 1991, shkencore dhe teknologjike Know-how në fushën e shkencave kompjuterike kërkime në fushat e energjisë, shëndetësisë dhe transportit.

2012 ishte Evropian Shkolla e mesme e mjekësisë Oldenburg-Groningenit (EMS) është themeluar. Ajo është një gjerman-holandez bashkëpunim projekt me Universitetin e Groningenit. Ju duhet në vit 40 nxënësit të jenë Mjekët dhe Mjekët për Rajonin Veri-Perëndimor të trenit. EMS punon me tre Oldenburger spitalet dhe bashkëpunon me Karl-Jaspers-klinikë në fushën e psikiatrisë.

2000, nga shkrirja e ndryshme paraardhësit e institucioneve, Universitetin e Shkencave të aplikuara Oldenburg/Ostfriesland/Wilhelmshaven (FH OOW) dhe me vendet e Elsfleth, Emden, (selia e Universitetin e Shkencave të aplikuara), Vëngër, Oldenburg dhe Wilhelmshaven është themeluar. Kjo Universitetin e Shkencave të aplikuara, me rreth 10,000 studentë, deri në shkatërrimin e saj më 1. Në shtator të vitit 2009, më e madhe Universitetin e Shkencave të aplikuara në saksonia e ulët. Nga tuaja shkoi në Universitetin e Shkencave të aplikuara Wilhelmshaven/Oldenburg/Elsfleth (sot: Lodh Universitetin e Shkencave të aplikuara) dhe Universitetin e Shkencave të aplikuara Emden/Vëngër (sot: në hochshule Emden/Vëngër). Një kohë të shkurtër pas kësaj, i dha dy kolegje emër të ri. Më tej, në Oldenburg nuk është një degë e Private, Universitetin e Shkencave të aplikuara për biznes dhe teknologji Vechta/Diepholz/Oldenburg me studimin fushat e inxhinierisë elektrike dhe mechatronics është në shtëpi.

E profesionale në Akademinë për ATË dhe industrisë Oldenburg kompleton arsimore ofrojnë dy Dyfishtë Bachelor-programet e studimit administrim biznesi (Bachelor of Arts) dhe Informatika e biznesit (Bachelor of Science).

Në Akademinë policore e niedersachsen , në rrethin e Bloherfelde të jetë rreth 700 praktikant oficerëve të policisë në një 3-vjeçare, diplomë bachelor programi i formuar.

E Zweckverband Kommunale datenverarbeitung Oldenburg (KDO) u themelua në vitin 1971, si një e përbashkët e institucionit të autoriteteve lokale nga fusha e Weser-Ems. E KDO (2012), e më të mëdha komunale Zona e qendra e të dhënave në saksonia e ulët.

Akademinë për trajnimin E stenographers Shoqata Oldenburg (Oldb) e. V. ofron një shumëllojshmëri oferta edukative në fushën e saj, me gjuhët dhe arsimit profesional.

I vetmi student është e D. Shën V. Chamavia të Oldenburg. Ajo ekziston që nga viti 1925, dhe lidh nxënësit në Lodh Universitetin e Oldenburg dhe Universiteti i Oldenburg.

 • Bibliotekën e qytetit të Oldenburg Fort ofron në qytetin tuaj-bibliotekë të gjerë të rrjetit aktuale të mediave, për në shkollë dhe të trajnimit. Varg i tyre përfshin librat, revistat, digital media, si dhe qasje në Internet. Që nga viti 1992, dhe ka selinë në qendrën kulturore Peter Fridrih Ludwigs Spital në Pjetri rrugë.[54] degës së bibliotekën e qytetit, fëmijët e bibliotekës në PFL, si dhe të qarkut bibliotekat Eversten, të flautit, pellg, Kreyenbrück dhe Ofenerdiek.[55]
 • E shtetit bibliotekën si një rajonale bibliotekën e Veri-Perëndim është i vendosur që nga viti 1987 në një besim të këmbësorisë kazermat në kalë të tregut.[56]
 • Në Oldenburg të bibliotekës Universitare ka selinë e saj në spanjisht kampus në Uhlhornsweg.[57]

 Shkollat Urbane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

; Shkollat e mesme

 • Të vjetër të gjimnazit Oldenburg, Gjermani (më PARË), Shën Cecilia shkollë, Gjimnaz Eversten (GJEO), herbart gjimnazit (HGO), Re të Gjimnazit të Oldenburg (OJQ-ve)

; Ndërtuar Në Shkollat Gjithëpërfshirëse

 • Integruar gjithëpërfshirëse shkollave (IGS) , Helene-e Panjohur-shkollë, IGS, të flautit, pellg, IGS, Kreyenbrück, të gjithë me arsim të mesëm nivelin e sipërm.

; Shkollat e mesme

 • Vërtetë shkollat, Alexander rrugë, Eversten, Kreyenbrück, Ofenerdiek, lartë-Heider mënyrë , dhe Haupt - und Realschule Osternburg.

; Shkollat Fillore, Shkollat E Veçanta

 • 29 shkollat fillore në të gjitha pjesët e qytetit
 • Dy shkollat speciale: Comenius shkollës Oldenburg në rrethin Eversten dhe fröbel shkollës në Oldenburg, në rrethin e Nadorst.

Më Tej Shkollës Zgarë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Free Carrier

 • E Lirë Waldorf school në Oldenburg (më të ulët, të mesëm dhe të sipërm nivelet e 1. 13. Klasa), Blumenhof 9, do të përballohen nga klubi për një arsim Falas.
 • Në Formimin E Shtëpisë Në Hapësirë, Burmesterstr. 5-7, të përbërë nga fillor hapësirë dhe shkollë të mesme në hapësirë, si një reformë të pedagogjik të shkollës që nga viti 2010, nga Shoqata e lirë hapësirë në Oldenburg e. V. është operuar.

Publik ; Agjencitë (Qarku)

 • Të Graf-Anton-Günther-Schule (GAG), sluice rrugën 4, është përdorur si një Gjimnazi nga Qarku i Oldenburg veshur.

; Të Krishterë Zgarë

 • E zoja e shkollës (AFP), gusht rrugë 31, është një 1888 themeloi gramatikën shkollore në trusteeship të Kishës Katolike.
 • E Pali shkollës është një shkollë të mesme të Kishës Katolike.

Qyteti i shkencës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Germa . e Oldenburg, qytetin e shkencës në vitin 2009, në historike popullsisë

Në vitin 2004, aplikohet për Oldenburg për herë të parë nga donatorët ' Shoqata gjermane e shkencës dhënë titullin qyteti i shkencës. Çmim prej € 250,000, çmimi ishte Bremen dhe Bremerhaven dha. Sipas një vendimi të Këshillit të qytetit shkoi në Oldenburg të vitit 2009, sërish në garë. Kjo kohë mund të Oldenburg kundër konkurrentëve të tilla si Heidelberg, Konstanz dhe Lübeck të mbizotërojë. Motoja e ditës pas nesër, qyteti duhet ta bëjnë të qartë se shkenca për qytetin e tyre vendimtare forcë shtytëse e zhvillimit të tyre dhe të ardhmen e tyre për përshtatshmërinë. Vendimi, që të Oldenburg, qyteti i shkencës 2009, ra në 28. Shkurt 2008, 14:25 PM në Jena.[58]

Konkursi ka për qëllim për të motivuar kandidati qytetet ekzistuese e sinergjisë në mes të shkencës, ekonomisë, kulturës dhe qytetarët për të zhvilluar dhe për të krijuar rrjete të reja. Posaçërisht emëruar zyra për Fushatën trajtuar, pra, një shumëllojshmëri të ideve të popullsisë dhe e bëri atë në 16 projekte kyçe. Ata formuan kornizën themelore për një Maratone me disa qindra ngjarje, ndihma duhet të Oldenburg "qyteti i shkencës" në mendjet e banorëve të saj dhe vizitorët.

Aplikimi fushatë e zhvilluar dhe multi-çmim-fituese Logo, pas përfundimit të vitit, si qyteti i shkencës për të hyrë në Korporatave Dizajn të qytetit të Oldenburg. Edhe Kërkesa ditë pas qyteti u ruajt dhe u bë titulli i një fushate, me Oldenburg si një qytet me të ardhme të madhe e perspektivave për të tashmen e varësisë.

Kujdesi shëndetësor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Puna E Shërbimit Mjekësor Oldenburg
 • Mjekët Shtëpinë E Oldenburg
 • Sy klinikë
 • Evangelisches Krankenhaus Oldenburg
 • Fachklinik Oldenburger Vendin
 • Hörzentrum Oldenburg
 • Fëmijë dhe adoleshent psikiatri Oldenburg
 • Klinikum Oldenburg gGmbH
 • Piu Spital Oldenburg
 • Reha-Zentrum Oldenburg

Natyra dhe rekreative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqenet dhe pellgjet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjëherë në Lindje të autostradës 29 rreshtave të katër liqene, pjesërisht, për tu larë dhe për sportet e ujit të përshtatshme janë: e Vogël, e lindur Horster liqenit, i Madh e lindur Horster liqenit, lindi Burger liqenit dhe Tweelbäker liqenit (ky është kufiri i qytetit të Oldenburg; saj brigjet Lindore i takon komunës së Hude, në rrethin e Oldenburg). Përveç kësaj, të vendosura në territorin e qytetit, një shumëllojshmëri të vogël në liqenet dhe pellgjet, dhe më të vogla lumenj.

 gjelbërimet me bimë dhe pyjet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pranë kalasë kopsht dhe peizazhin e Parkut Mühlenhunte janë edhe kopshtin Botanik, Eversten Holz, të Mëdha dhe të Vogla të qytetarëve, Shkurre dhe bimë rreth Pashkëve Burger Utkiek për shëtitje në fshat. Veprimtari argëtuese, janë dhënë në muret e bimëve, të cilit rrip të gjelbër nëpër qendër të qytetit, në një masë të madhe të ruajtura. Park-si karakter e dy komunale varrezave në Kreyenbrück dhe në patentë për Busch. Përveç kësaj, nuk janë në zonën urbane janë më të vogla Parqet, të tilla si Cecilia Parku në afërsi të shtetit të teatrit.[59]

Nga maji deri në gusht, që nga viti 2005, çdo vit, sidomos në qendër të qytetit, të përkohshme xhennete, nën emrin e "qytetit të xhennetit".[60] për Shkak të përkohshme kopshte "Oldenburg është e madhe prirje për Parqe dhe kopshte" do të shfaqet dhe shpjegohet.

Ruajtjen e zonave të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qytetin e fushë ka tre rezervat e natyrës: i lindur Horster Huntewiesen, eversten moor dhe hekurudhor embankment për shkak të Kruse Bush.

NSG lindur Horster Huntewiesen

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lindur Horster Huntewiesen (pas Një 29 , në të majtë Hunteufer)

"E lindur Horster Huntewiesen" përfshin 350 ha dhe janë themeluar në vitin 1991 nën mbrojtje. Ajo është një zog mbrojtjen e zonës në bazë të Evropian zog mbrojtjen Direktiva e rëndësisë kombëtare. Ata i përkasin të Natura 2000 rrjetit. Zona e mbrojtur është me anë të gjerë livadhe, me një hendek të gjerë të sistemit të geliedet janë shënuar. E Madhe Curlew, zi-pjesësh Godwit dhe të përbashkët snipe të kolonizuar e të gjerë, pemë të lirë, dhe në Dimër, shpesh überstaute nivel. Migratore të shpendëve të tilla si ujë dhe notimi zogjtë përparuar çdo vit në livadhe në numër të madh. Të rralla specieve bimore të tilla si Mjellmë-lule, marsh bari mjegull apo moçal-Trident janë brenda qytetit, këtu vetëm për të gjetur.

Për të gjithë rezervë natyra është absolute shikimin nuk është e lejuar. Ajo është në dispozicion në dy zona të mbrojtjes të ndryshme me kufizime në përdorim. Në Zonën 2, është, për shembull, në kultivimin e tokës gjatë sezonit të mbarështimit të livadh zogjtë dhe plehut aplikimit është e ndaluar dhe varri skajet janë të lejuara vetëm në pjesën e dytë grassland prerë mowed. Sipërfaqet janë në dispozicion për vizitorët e interesuar të dikes apo të strehimit, në Kuhweg të dukshme.[61]

NSG eversten moor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 105 - ari "eversten moor" ishte nën mbrojtje në vitin 1990. Ajo është e fundit uncultured më të mëdha moorland të mbetur në territorin e qytetit të Oldenburg. Të lartë moorland specialitete të tilla si sundew, pambuku bari, të Bardhë Sqep-sedge, bog bretkocë, kryq, vidër , të rralla dhe të dragonfly dhe flutura speciet janë të përfaqësuar këtu. Nga ri-waterlogging masat, të rregullt të largimit në rritje thupër (Entkusselung) dhe kullotja e moorland zonat me Heidschnucken është tentuar, strukturore, pasurinë dhe të lartë moor, tipike jetën e komuniteteve. E Freesenweg dhe rërë furter larg janë të shënjuara Hiking, në të cilën Moor zbuluar.[62]

NSG hekurudhor embankment terreni Kruse Busch

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Natyra rezervë "hekurudhore embankment terreni Kruse Bush" ka një madhësi prej 53 ha dhe është themeluar në vitin 1998 nën mbrojtje. Ajo është e vendosur në juglindje të qytetit të Oldenburg. Ajo është një nga viti 1976, disused lëvizin ose shunting stacioni i trenit. Në fushë, në vend të vonuar Rërës dhe zhavorrit, dhe shllaku, mbetje të rralla dhe të rrezikuara të kafshëve dhe bimëve. Zona është një qarkore Ecja në gjurmët e rreth 1.5 kilometra në gjatësi, e hapur për vizitorët.[63]

Kultura dhe tërheqjet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pamje e teatrit te qytetit Oldenburg

Më të vjetër të teatrit është Oldenburgische Staatstheater. E parë në 1833, nga marangoz Muck si druri strukturën e ndërtuar në teatër, në afërsi të sotme të teatrit, ajo ishte 1881 nga italo-Rilindjes-stili i ndërtimit të zëvendësohet. Në hapësirën midis teatrit mur dhe e moat e përsosur e gjykatës arkitekt Gerhard Schnitger, Grand-Ducal Residenz teatër. Nga një zjarr, me sa duket nga një firework në të brendshme të shkaktuara, djegur atë, megjithatë, në nëntor të vitit 1891. E neo-Barok stil, e rivendosur teatri ishte në 1893, u hap, u zgjerua nga një kupolë , dhe shtesë punëtori të ndërtimit. Në vitin 1918, falenderoi fundit Duka Madh, dhe teatri ishte në Oldenburg të shtetit teatri ka qenë të riemërohen. Që nga Përvetësimi i të ndërtimit nga shteti i Oldenburg në rrjedhën e financiare barazimin mes länder dhe bashki në 1938, mban titullin e Oldenburg shtetit të teatrit. Në këtë teatër filloi, teatër, aktorja dhe aktuale ansambli anëtar i Wiener Burgtheater, Andrea Clausen saj fazë të karrierës. Nga ARDI seri Tatort si Komisioner Lena Odenthal të mirë-njohur, aktore Ulrike Folkerts edhe filloi karrierën e tyre.

Lidhur me gjendjen e teatrit është gusht-Hinrichs-fazë, vetëm në copa të ulët gjermanisht gjuhë e luan. Në Mars të 1921, e themeluar në skenë nga anëtarët e Späälkoppel fillimisht nën emrin Ollnborger Kring. 1923 ishte aneksimi e shtetit, teatri dhe për të ndryshuar emrin e ulët-gjermane teatër në Oldenburg në shtetin e teatrit. Me shtetin, me teatrin gjithashtu mori gusht Hinrichs fazë në Oldenburg të shtetit të teatrit në vitin 1939, emrin e tij të tashme. Mes viteve 1945 dhe 1998, ka luajtur AHB në sallën e teatrit të Oldenburg kështjellë. Që nga viti 1998, ajo luan në të ashtuquajturën shtëpi e Vogël të shtetit në teatër. Skena është si një Shoqatë çoi, anëtarët veprojnë si një aktivitet rekreative. Që prej marrjes nën kontroll të menaxhimit nga të Përgjithshëm dhe Drejtor artistik Markus Müller në vitin 2006, është gusht-Hinrichs-skenë si një nga 6 ndarje (të ulët gjermane teatër) në Teatrin integron.

E Studentenwerk Oldenburg vepron që nga viti 1985, UNIKE dhe njësia ngrohës. Që nga korriku i vitit 1997, përdor kohën e themeluar në Oldenburg të Universitetit të Teatrit GmbH , UNIKE. Të studentëve të pavarur dhe grupeve teatrore janë organizuar.

Gjithashtu në vitin 1985, teatri Wrede, hapi një moderne të teatrit për të rritur dhe fëmijë. 1999-2009 u zhvendos në teatrin e parë të vendit, teatrit në fabrikë u ngrit në rrugë. Në vjeshtën e vitit 2009 u hap nën një emër të ri "teatri wrede +" e saj një lojë të re dhe strukturë kërkimore në klävemann rrugës 16.

E kulturës ditë është themeluar në vitin 1986 nga kulturor bashkëpunuese të Oldenburg e. V. filluar. Që nga marrja me qira e një kat në një depo në afërsi kryesore e stacionit të trenit i ofron kulturore ditë përveç një skenë të vogël hapësirë për formave të ndryshme të artit. Koncerte, kabare dhe lexime janë aktualisht në një hall, një Studio dhe tre prova, dhoma në dispozicion për organizime të ndryshme.

Kryesisht figura bashkëkohore të teatrit, private të teatrit laborator që prej vitit 1995. Në shfaqje, në të cilën vetë-projektuar shifrat mund të përdoret gjithashtu me elemente të luajnë punuar. Përveç teatrit copa, koncerte, dhe lexime.

E lirë e Teatrit të hof/19 që nga fillimi në shtator të vitit 2001, më të fundit Teatri në Oldenburg. Prodhimi i widu-teatër, këtu lojës tuaj site, më parë ishte në fazat e ditëve të kulturës dhe teatrit në fabrikë.

 • Casablanca
 • CineK, kinema kulturës ditë
 • Cinemaxx (e madh të kinemasë)
 • E Oldenburg mur kinema (të mbyllura)
Kalaja vend Muze
Horst-Janssen-Muzeu

E shtetit Muze në Oldenburg tregon Oldenburg kalaja , ekspozitën e përhershme "historisë së kulturës historike peizazh", ekspozitën "historia e artit", ekspozita kushtuar individuale aspektet kulturore dhe të historisë, si dhe të veçantë ekspozita. Në shtetin Muze për artistike dhe kulturore histori e lidhur Augusteum zakonisht janë veprat e mjeshtërve (piktura nga italisht dhe holandeze piktorë nga 16. 18. Shekulli Evropian pikturë nga mesjeta në kohët moderne dhe ndryshimin e ekspozitave). Princi Pallati është e treta shtëpisë së shtetit Muze për artistike dhe kulturore, historinë e tij është e artit të shekullit të 19. dhe 20. Shekulli me fokus gjermane impressionism dhe ekspresionizmi e urës-piktor ekspozuar përveç kësaj, zhvillimi i artit në Gjermani që nga epokat e romantizmi dhe classicism treguar. Sa më shpejt privat Grand Ducal koleksioneve të formojnë bazën e shtetit Muze për artistike dhe kulturore histori ekspozitë copa.

E shtetit Muze për natyrës dhe njeriut ishte në 1836 si një "Muzeut të historisë natyrore të Oldenburg" e Madh Henry Pali Fridrih gusht hapet. Ai përfshin departamentet e arkeologjisë, historisë natyrore dhe Ethnology në ndërdisiplinore ekspozitave të përhershme. Përveç kësaj, edhe në këtë Muze, ekspozita, dhe të veçantë ekspozita.

Në qytetin Muze të Oldenburg tregon se qyteti-Departamenti historik, të Hershme dhe historia e qytetit të Oldenburg. Përveç kësaj, nga themelet e të Theodor Francksen, Bernhard Dimër, Dimri Hüppe, Elise Bamberger dhe Juliane Böcker në pronë të qytetit Muze ishte e ekspozuara mund të vizitohet. E Theodor Francksen-Stiftung paraqitur themelore të aksioneve të popullsisë të qytetit Muze.

Në bazë të qytetit Muze Oldenburg është Horst-Janssen-Muze. Në të janë veprat e draughtsman dhe artisti grafik Horst Janssen dhe me artistë të ekspozuara. Çdo vit janë tre deri në katër ekspozitat e përkohshme për të vizituar.

E themeluar në vitin 2000, Edith-Russ-Haus[64] për mediat je në një Themel të mesme, mësuesi i shkollës Edith blozë . Ajo tregon ndryshimin e ekspozitave ekskluzivisht për artin bashkëkohor me mediat e Reja, kanë qenë të dizajnuara dhe çmime bursa për pjesëmarrjen e artistëve të huaj.

Që nga viti 2008, me Oldenburger Kompjuter-Muzeu është një nga disa kompjuter muze në Gjermani në qytet.[65] ekspozita tregon Kompjuterit dhe video lojë historinë në vitet 1970 dhe 1980.[66][67] Pas një lëvizje tregon OCM që nga muaji gusht i vitit 2014, për ekspozitën e mbi 600 milion.[68]

Edhe arkiva e shtetit të Oldenburg , si dhe arkivin e qytetit të Oldenburg është e vendosur në pendën (Hausnrn. 43 dhe 41). Në arkivin e shtetit , dosjet dhe dokumentet e vendit të Oldenburg, në qytetin arkivat e arkivit të qytetit të Oldenburg arkivuar. Të dyja institucionet kanë gjithashtu të gjerë koleksionet imazhin për qytetin dhe shtetin e historisë si dhe vet bibliotekat.

 • Altes Gymnasium zu Oldenburg von 1573, neugotisches Gebäude von 1878
 • Altes Rathaus von 1888 im Stil von Neugotik und Neurenaissance
 • Amalienbrücke über die Hunte von 1980
 • Artillerie-Ehrenhalle von 1921 auf dem Fachhochschulgelände
 • Cäcilienbrücke, Hubbrücke über die Hunte von 1927
 • Degodehaus, Fachwerkbau von 1502
 • Elisabeth-Anna-Palais von 1896 (Historismus)
 • Garnisonkirche Oldenburg
 • Gertrudenkapelle von 1250 und 1481 (Romanik und Gotik)
 • Graf-Anton-Günther-Haus von 1682, Umbau um 1838, seit 1894 Hotel und benannt nach Graf Anton Günther von Oldenburg
 • Hauptbahnhof Oldenburg von 1915 im Jugendstil
 • Lambertikirche, 1237 erste Erwähnung, Westturm von 1873, neugotische Umgestaltung von 1887
 • Landtagsgebäude und Staatsministerium Oldenburg von 1916/17 nach Plänen von Paul Bonatz, heute Sitz von Landesbehörden
 • Lappan, das Wahrzeichen der Stadt, Glockenturm von 1467/68
 • Mausoleum, klassizistische Herrschaftliche Grabkapelle von 1785 für das herzoglich-oldenburgische Haus
 • Oldenburger Mühle, Nachbau von 1998 an der Niedersächsischen Mühlenstraße, heute Hotel
 • Oldenburgisches Staatstheater, 1893 im neubarocken Stil wiederaufgebaut.
 • Oldenburger Turnerbund, Haarenufer 9, Turnhalle von 1890, später Historismus
 • Peter Friedrich Ludwigs Hospital von 1841, seit 1992 Stadtbibliothek, Kulturamt und Kulturzentrum
 • Peterkirche, katholische, neugotische Kirche von 1876
 • Pulverturm der ehemaligen Stadtbefestigung von 1529
 • Schloss Oldenburg, barocke Residenz von 1615 und 1753
 • Schlosswache, klassizistische Wache von 1839 auf dem Schlossplatz, der früheren Schlossfreiheit
 • Synagoge, Leo-Trepp-Straße (bis 2013 Wilhelmstraße), ehemalige Baptistenkapelle, Gebäude von 1868
 • Wasserkraftwerk Achterdiek, Baujahr 1927, Architekt Adolf Rauchheld
 • Wasserturm Donnerschwee von 1896
 • Wasserturm für die Bahn im Hafen von 1908, heute Großraumbüro
 • Weser-Ems-Halle von 1954, erweitert 1956, 1975, 1980 und 1996, renoviert 1994, 2005 ergänzt um die kleine EWE Arena, 2013 um die große EWE Arena
 • Cecilia Urë, E Pashkëve Burger Kullat
  Cecilia Urë, E Pashkëve Burger Kullat
 • E lappan Bulevardi, rrugë e Gjatë parë
  E lappan Bulevardi, rrugë e Gjatë parë
 • E Oldenburger mulli në Tweelbäke
  E Oldenburger mulli në Tweelbäke
 • Mauzole e Grand Krerët e Oldenburg
  Mauzole e Grand Krerët e Oldenburg
 • Pallati roje në sheshin e Pallatit
  Pallati roje në sheshin e Pallatit
 • Shteti Parlamentit dhe shtetit Ministria
  Shteti Parlamentit dhe shtetit Ministria
 • Gjimnazin e Oldenburg gjimnastikë Federatës
  Gjimnazin e Oldenburg gjimnastikë Federatës
 • Power plant, në Hunte, me një peshk shkallë të sistemit
  Power plant, në Hunte, me një peshk shkallë të sistemit

Atraksione Të Tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Kopshti Botanik
 • Bubullima Schweer Stadiumin
 • Një dele me gjithë të-Arena (sport arena)
 • Ecin Stadiumin
 • Kalaja kopsht
 • Muret pikturë e numërimit Anton Günther

Të Rregullt Të Ngjarjeve Të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit në fundjavën e kaluar janar, motor dhe Biker të drejtë në Weser-Ems-Halle.

Në maj të, për një vit nga Motor-Sport-Klub Oldenburg e. V., klasik car Classic rally "Graf Anton Gnter". 2012 filloi dhe përfundoi për herë të parë në sheshin e Pallatit.

Për të Rrëshajëve vend të Shën Nikollës e tregut, prezantimin e artit dhe artizanale prodhime në Natyrë.[69] nga 2012, ishte Nikolai pjesë të vendit; në vitin 2013, u tërhoq në treg mbi gure.

Në Oldenburg të Modelit të Kombeve të Bashkuara (OLMUN), tani në Gjermani e më të madh të studentëve-MUN u ngjit, zhvillohet në qershor me mbi 700 kombëtar dhe ndërkombëtar për studentët dhe është e tillë gjatë gjithë vitit të organizuar.

E Christopher Street Day (CSD) që nga viti 1995 në Oldenburg në qershor të kryera.

Në gjysmën e parë të muajit qershor, Ndërkombëtare music festival "në Oldenburg Shëtitore ndodh çdo vit". Koncepti i këtij music festival është në Gjermani diçka të Veçantë: një vizitor zgjedhur bileta për në një koncert në mbrëmje, e ashtuquajtura "Shëtitore", tre programe të ndryshme në të ndryshme historike vende, çdo 45 minuta të gjatë me përvojë. Në mes është mjaft kohë për të nga një tjetër vend për të shëtitore dhe në çadër në kështjellën oborrin e pije të freskëta dhe të shijshme për të shijuar. Programet e koncerteve janë nga më të ndryshme, muzikë të zhanreve të vënë së bashku.

Ndërkombëtare qeramika ditë në sheshin e Pallatit

Në pushimet verore, Oldenburg kulturën e verës, tre javë ngjarje me Jazz, Rock, Pop, popullore, klasike, të Improvizojë dhe të tjera visual dhe kryerja arts. Motoja e kulturore të verës është "falas dhe jashtë". Në përfundim të kulturore në ajër të hapur aktiviteteve të pranishëm në çdo rast në ditën e parë të fundjavës në gusht, Ndërkombëtare qeramika ditë rreth 100 kryesor qeramike artistë dhe punëtori nga e gjithë Gjermania dhe Evropa. Në të enjten e kaluar në muajin gusht, fillon tre ditë qytet festival Oldenburg, një në Ajër të Hapur Festivalin me të shumta (Live)muzikës fazat dhe stalla në zonë për këmbësorë.

E Lamberti tregut në frontin e Vjetër të gardës dhe Lamberti Kishës

E Oldenburg festivalin ndërkombëtar të filmitndërkombëtar të filmit të bërë widmendes festivalin e filmit të zhvillohet në pesë ditë të gjysmës së parë të shtatorit në vend. Në ditën e parë ose të dytë fundjavë në shtator është verë festivalin e me valle popullore dhe të përkushtuar. St-Michaelmas (29. Shtator) fillimi i fundit të gjera të tregut, në Oldenburg, i cili realizohet një folk festival për 10 ditë deri në fillim të tetorit të festohet. Tregun e artit në Shën Cecilia sallën gjatë vjeshtës festa e vizitave.

Në Oldenburg të fëmijëve dhe të të rinjve në librin e drejtë (KIBUM), e më të madh të jo-komerciale të drejtë (ekonomike) në këtë fushë në Gjermani, me dhënien e Oldenburg fëmijët dhe të rinjtë e librit çmimin e qytetit, Universitetin dhe community College në nëntor të organizuar.[70] Gjithashtu në nëntor, Oldenburg film të shkurtër ditë, xhuxhi bimë, një short film Festival kryer.

E Lamberti tregut (Krishtlindjeve tregut) zhvillohet në mes të fund të muajit nëntor, dhe 22. Në dhjetor të Lamberti Kisha me tregun e artit dhe të tjera të ndalen në vend.

Përveç kësaj, në Oldenburg, katër tregjet javore në qytetin e katër private, tregjet javore të ofruara.

Të vendosur të rregullt të ngjarjeve të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lavanderi vaskë Regatta në flokë, në vitin 2006
Pashkët e tregut në mes të kështjellës dhe të vjetër të gardës në vitin 2005
Lule të tregojnë në Weser-Ems-Halle

Në verë, wall, 1998 u zhvillua në qimeve në pjesën tjetër të frymës së Shenjtë, deri në vitin 2009, për çdo vit, një "larë vaskë regatta".[71] Që nga viti 2010, do të këtij spektakli për shkak të larta organizative dhe financiare përpjekje, por jo më shumë.[72] larë vaskë pas Augustfehn , dhe shitur atë çdo vit që nga viti 2010.

Për afro 100 vjet, në Oldenburg nga të Shenjtë të shtunën për nëntë ditë, një Pashkëve tregut, deri në vitet 1960, në kali të tregut, përpara ndërtimit të kështjellës, galeria në Pallatin katror, dhe më së fundi, pranë Weser-Ems-Halle. Ngjarja e fundit ishte mbajtur në vitin 2011 në vend. Për shkak të ulët të përgjigjes nga vizitorët ka qenë Tradita e Pashkëve të tregut (për momentin).[73]

Për vitin 2012 u zhvillua në fillim të Marsit në Weser-Ems-sallë të një lule të tregojë në vend të një mesatare prej 40,000 njerëz të vizituara. Në qendër të ngjarjes ishte 5000 m2 madh lule tregojnë hall. Përveç kësaj, disa 11,000 m2 të hapësirës së ekspozitës janë paraqitur në shoqëruese e kopshtit dhe të konsumatorit ekspozitë rreth 170 ekspozuesit ofertën tuaj. Lule show është një "Oldenburger kopsht ditë", e quajtur e drejtë të zëvendësohet, gjatë të cilës, megjithatë, nuk është një rajon të madh të lulëzimit të luleve. Promotor i "kopshtit ditësh", për të vlerësuar me fjalët: "lule shfaqje ishte dje, Oldenburger kopsht sot ditën." Ndryshimi si progres.[74]

Deri disa dekada më parë ishte e ulët gjermane është e Përgjithshme, gjuhën e komunikimit në Oldenburg, në të cilën shtresa e sipërme që në shekullin e 19-të. Shekulli. Të lartë të gjuhës gjermane. Në dialekte i përkasin Veriut të saksonia e ulët. Një zë Veri të Oldenburg tabela.

Sot, nuk është e lartë gjermane si bisedor gjuhë. Vetëm një numër i vogël i Oldenburg është dominojnë platformë.

Specialitete Të Kuzhinës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oldenburg kombëtar është gjellë e gjelbër të lakrave. Perime është e shijshme dhe të përzemërt gatuar dhe vjen mundësisht me shurrë, i gatuaj sallam dhe Kassel në tavolinë.

E pasur, tregtarët nga Oldenburg kishte filluar në shekullin e 19-të. Shekulli saj me kali-tërhequr qerre për të Lindjes Frisia, në lokale të Fshatit Hanet, perimet e dimrit për të shijuar. Tërë Veri-Perëndim të njohura lakër rides në këtë Traditë të origjinës së tyre. Që nga viti 1956, zhvillohet çdo vit në Federale kryeqytetit (fillimisht në Bonn, pastaj në Berlin), Defftig Ollnborger Gröönkohl-Pajisjet me të ftuar nga politika, kultura dhe shoqëri. Që nga vera e vitit 2010, referuar festivalit veten me një shkelje syri, si një "lakër turne kapitalit".

Të tjera specialitete të kuzhinës nga Oldenburg janë shpargu, mockturtle supë dhe Labskaus.

Edhe pas shpërbërjes së qeverisë rrethe vazhdon në Oldenburg në Mbrojtjen e natyrës , të qarkut Shoqata ombrellë Oldenburg të mbrojtur qeverinë Federale, 16 mbrojtur qarqeve me 185 klube i përkasin.

Qytet sportiv Federata e Oldenburg, 98 klubet sportive me mbi 39,000 anëtarë.

 • BTB Royals (basketball Shoqatës gjermane Regionalliga për burrat)
 • Qytetarët Fushat Gjimnastikë Federatës (Atletikë, Basketboll, Hendboll, Valle Sportive)
 • Një dele me gjithë të Shporta (basketball Shoqatës gjermane të Basketbollit League për burrat)
 • Oldenburg Outlaws (Futboll Amerikan)
 • Oldenburg Gjimnastikë Federatës
 • Zi-dhe-Bardhë Oldenburg e.V. (Aikido, top, akrobaci, Baseball, futboll, Gjimnastikë, Xhudo, Delikuenca-Jutsu, të Karatesë, të fëmijëve gjimnastikë, gjermanisht rrota gjimnastikë, sport, Tenis, pingpong, Volejboll) [75]
 • Seikenjuku Oldenburg e. V. Shoqata për të Azisë kulturës dhe sporteve (Kendo)[76]
 • SV Eintracht Oldenburg
 • T. C. H. Oldenburg (sport dance, formimin e valle, palë valle dhe sport valle qarqe)
 • TUS Bloherfelde 06 (futboll, Badmintonit, gjimnastikë)
 • TuS Eversten (Futboll, Pingpong, Badmintonit)
 • VfB Oldenburg (football club në gjermanisht Regionalliga në Veri për burra)
 • VfL Oldenburg (hendboll klubit, Hendboll-Bundesliga (gratë); Shoqata e futbollit e gjermanisë U-19 Bundesliga; futbollit klubi gjerman e Ligës për meshkuj, basketboll, Futboll Amerikan, atletikë)
 • MSC Oldenburg Motorsport klubit në Oldenburg, Gjermani; organizatori i Oldtimer Grand Prix, makinë, slalom, kart racing dhe 1952 në vitin 1991, Speedway dhe bari pista garash në Oldenburg, Rastede dhe Apen/në Westerstede.
 • OTeV Oldenburg Oldenburg të tenisit Shoqata (Tenis-Rajonale - 2. Bundesliga)

Më e vjetra klubet sportive në qytetin e Oldenburg janë për t'u mbrojtur nga 1816, me rreth 500 anëtarë.

 • Lista e personaliteteve të qytetit Oldenburg (Oldenburg)
 • Lista e bijtë dhe bijat e qytetit Oldenburg (Oldenburg)
 • Lista e nderi i qytetarëve të qytetit të Oldenburg (Oldb)

Literaturë dhe media

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Gjermane Qytetet E Librit. Manual në durrës, vëllimi III, në Veriperëndim të Gjermanisë, 1. Vëllimi saksonia e ulët/Bremen – në emër të grupit të punës historike komisionet dhe me mbështetje nga Shoqata gjermane e qytetet, qytetet gjermane, të qeverisë Federale dhe gjermane komunitetit ditë, ed. nga Erich Keyser, Stuttgart, 1952.
 • Herman Lübbing: Oldenburg, Historike Konturet. Heinz Holzberg Verlag, Oldenburg, 1971, ISBN 3-87358-045-4.
 • Albrecht Eckhardt, Heinrich Schmidt (Hrsg.): Historia e vendit Oldenburg. 3. Ed., Druri malore, Oldenburg, 1998, ISBN 3-87358-285-6.
 • Hans Patze, Ernst Schubert (Ed.): Historia E Saksonia E Ulët. 3 vëllime, Salmon, Hildesheim (të fundit vëllimi 3, pjesa 1: 1998, ISBN 3-7752-5901-5).
 • Oldenburgische lë: 1848 numër 11, 12 dhe 13, 14., 21. dhe 28. Mars.
 • Monika Wegmann-Fetsch: Revolucioni i 1848 në Grand Duchy e Oldenburg, Heinz Holzberg Verlag, Oldenburg, 1974.
 • Jörg Eckert, qyteti arkeologjik në Oldenburg. Në: udhëzues për arkeologjike të monumenteve në Gjermani. Kasetë 31: e qytetit dhe e Qarkut e Oldenburg, Theiss shtëpi botuese, Stuttgart 1995, fq. 101-112.
 • Historia e qytetit të Oldenburg. Vëllimi 1: Nga fillimet deri 1830. Isensee-Verlag, Oldenburg, 1997.
 • Werner Meiners: Oldenburg. Në: Herbert Obenaus (Ed. në bashkëpunim me David bankier, dhe Daniel Fraenkel): Historike manual Hebre komuniteteve në saksonia e ulët dhe Bremen. Grupi 1 dhe 2 (1668 S.), Göttingen 2005, faqe 1172-1196 (m. 5 Fig.), ISBN 3-89244-753-5.
 • Udo Elerd (EDS.): Nga milicia e ushtria. Historia e garnizonin dhe ushtarake në qytetin e Oldenburg. Oldenburg 2006, ISBN 3-89995-353-3.
 • Wilhelm Gilly de Montaut: kalaja garnizoni, Oldenburg, Gjermani. Oldenburg, 1981, ISBN 3-87358-132-9.
 • Rolf Dalheimer: Kishë të Vogël, rruga 5, të botuar në vitin 2008, ISBN 978-3-8370-6439-1.
 • Qyteti I Oldenburg (Hrsg.): Oldenburg, 1914-1918. Një burim kasetë për jetën e përditshme-të, Sociale, ushtarake, - dhe mentaliteti i historisë së qytetit të Oldenburg në luftës së Parë botërore (publikime të arkivit të bashkisë së Oldenburg, Bd. 7), Oldenburg (Isensee) në vitin 2014, ISBN 978-3-7308-1080-4.
 • Andreas von Seggern: qytet i madh kundër vullnetit të tyre. Historia e pritjes dhe Integrimit të refugjatëve dhe personave të Zhvendosur në qytetin e Oldenburg pas 1944 (= të Huajt afër. Bd. 8). Lit, Münster, 1997, ISBN 3-8258-3553-7.

Për Më Shumë Media

 • Në fillim ishte lumi ... Oldenburg – në gjurmë të së kaluarës, PAL Video, 80 minuta, në Veri-Perëndim të gazetave dhe Boklage të Filmit, më 1995.
 • Listën e anijeve me emrin e Oldenburg

Individuale dëshmi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ § 1 Hauptsatzung der Stadt Oldenburg (Oldb) vom 13.
 2. ^ Martin Teller: Geographie.
 3. ^ Oldenburg, Die Jahre 1921–1932. Arkivuar 10 janar 2015 tek Wayback Machine
 4. ^ Oldenburg, Die Jahre 1921–1932. Arkivuar 10 janar 2015 tek Wayback Machine
 5. ^ G. Rüthning: Die Nonnen in Blankenburg.
 6. ^ Der Schlossgarten Oldenburg: Ausgangssituation, abgerufen am 16.
 7. ^ Kreiszeitung: Kein zweites Blankenburg, 2.
 8. ^ Ludwig Kohli: Handbuch einer historisch-statistisch-geographischen Beschreibung des Herzogthums Oldenburg sammt der Erbherrschaft Jever und der Fürstenthümer Birkenfeld und Lübeck, Wilhelm Kaiser, Bremen 1825, S. 21 (online).
 9. ^ Bezirksverband Oldenburg: Stiftung Kloster Blankenburg Arkivuar 24 shkurt 2014 tek Wayback Machine.
 10. ^ Dietrich Kohl: Zur Geschichte des Lappan in Oldenburg i.
 11. ^ A. Eckhardt, H. Schmidt: Geschichte des Landes Oldenburg.
 12. ^ Zeittafel Stadt-Land-Oldenburg Neuzeit 1829-1852, abgerufen am 7.
 13. ^ Oldenburgische Blätter, Nummer 11, Dienstag, 14.
 14. ^ oldenburg.de.
 15. ^ Ingo Harms: Das Pflegeheim Kloster Blankenburg unter dem Einfluss von Rassenhygiene und Nationalsozialismus.
 16. ^ Erinnerungsgang.
 17. ^ Ole Sparenberg: Vom Ausländerwohnlager Ohmstede zur Rennplatzsiedlung.
 18. ^ Arvaldis Andrejs Brumanis: Die baltischen Länder und ihr Exil am Beispiel Lettlands.
 19. ^ Gemeinnützige Siedlungsgesellschaft Oldenburg (GSG): Bauen & Wohnen in und um Oldenburg.
 20. ^ Aina Urdze: Annäherungen an Obsoleszenz (PDF; 863 kB).
 21. ^ Heinz Arndt: Viele Wechsel im alten Kloster,[lidhje e vdekur] Nordwest-Zeitung, 6.
 22. ^ a b Die Zeit: Das Ende der Anstalt, 16.
 23. ^ Jan Glasenapp: Im Spannungsfeld von Sicherheit und Freiheit: über Deinstitutionalisieren in der Behindertenhilfe, 2010.
 24. ^ taz: "Leute lagen auf den Fluren", 17.
 25. ^ Beate Lama: Unterwelten – Das Kloster Blankenburg (Memento vom 11.
 26. ^ Landesaufnahmebehörde Niedersachsen: Liegenschaft Oldenburg (Kloster Blankenburg)[lidhje e vdekur].
 27. ^ Stadt Oldenburg: Oldenburg in Zahlen – Stadt Oldenburg. Arkivuar 20 gusht 2016 tek Wayback Machine
 28. ^ Einwohner nach Konfession und Anteil an der Gesamtbevölkerung 2007 – 2014 Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, abgerufen am 31.
 29. ^ Einwohner nach Konfession und Anteil an der Gesamtbevölkerung 2015 Arkivuar 11 tetor 2016 tek Wayback Machine, abgerufen am 10.
 30. ^ Die Zeit Nr. 45 / 2010, S. 77.
 31. ^ Bericht des Humanistischen Verbandes Niedersachsen Arkivuar 2 maj 2014 tek Wayback Machine, abgerufen am 1.
 32. ^ Kommunalwahl_Amtliches_Endergebnis_2016. Arkivuar 22 tetor 2016 tek Wayback Machine
 33. ^ Unverhofft klarer Wahlsieg für Jürgen Krogmann, abgerufen am 18.
 34. ^ Oldenburg und Kingston upon Thames unterzeichnen Partnerschaftsurkunde Arkivuar 27 maj 2011 tek Wayback Machine, abgerufen am 2.
 35. ^ Eckhard-Herbert Arndt: Häfen wollen nachhaltig wachsen.
 36. ^ Differenziertes Bild in der Umschlagentwicklung.
 37. ^ Stadt Oldenburg: Statistik: Übernachtungen und Gäste in Beherbergungsbetrieben 1988 – 2013 Arkivuar 27 korrik 2014 tek Wayback Machine.
 38. ^ Oldenburgische Industrie- und Handelskammer: Stadt Oldenburg: Oberzentrum des Oldenburger Landes Arkivuar 22 qershor 2016 tek Wayback Machine.
 39. ^ http://www.oldenburg.de/de/microsites/kinder/deine-stadt/geschichtliches/rekorde.html Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine.
 40. ^ Oldenburgische Industrie- und Handelskammer: Verkehrsprojekte im Bezirk der Oldenburgischen Industrie- und Handelskammer. 1. Arkivuar 13 nëntor 2012 tek Wayback Machine
 41. ^ Neue Trasse erregt Unmut in Bornhorst.
 42. ^ laenderbahn.info Arkivuar 25 tetor 2016 tek Wayback Machine.
 43. ^ Unterschiedliche Entwicklung der Umschlagzahlen.
 44. ^ Niedersachsen investiert in seine Häfen.
 45. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2016. Marrë më 26 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 46. ^ Jördis Früchtenicht: Wenn Radler über Rot fahren dürfen.
 47. ^ Wiehengebirgsverband Weser-Ems: Der Jadeweg Arkivuar 8 korrik 2016 tek Wayback Machine, abgerufen am 9. 
 48. ^ Wiehengebirgsverband Weser-Ems: Der Ems-Hunte-Weg Arkivuar 8 korrik 2016 tek Wayback Machine, abgerufen am 9. 
 49. ^ [1] Arkivuar 8 shtator 2015 tek Wayback Machine.
 50. ^ Stadt Oldenburg: Rahmenplan Alter Stadthafen – Stadt Oldenburg. Arkivuar 20 gusht 2016 tek Wayback Machine
 51. ^ Wilhelm Meyer: Der Botanische Garten in Oldenburg.
 52. ^ Homepage des Botanischen Gartens Oldenburg
 53. ^ Homepage des Hörgartens Oldenburg Arkivuar 3 tetor 2016 tek Wayback Machine.
 54. ^ Stadt Oldenburg: Stadtbibliothek.
 55. ^ Deutscher Bibliotheksverband: Mitglieder: Stadtbibliothek Oldenburg Stadt Oldenburg.
 56. ^ Homepage der Landesbibliothek Oldenburg
 57. ^ Homepage der Universitätsbibliothek Oldenburg.
 58. ^ http://www.nwzonline.de/index_regionalausgaben_artikel.php?id=1600539 Arkivuar 18 prill 2008 tek Wayback Machine Oldenburg ist Stadt der Wissenschaft 2009
 59. ^ Die grünen Seiten Oldenburgs: Schlossgarten, Eversten Holz und Botanischer Garten.
 60. ^ cmo (City Management Oldenburg): 10 Jahre Oldenburg Stadtgärten – vom 10. Arkivuar 11 maj 2013 tek Wayback Machine
 61. ^ Verordnung über das Naturschutzgebiet „Bornhorster Huntewiesen“ (PDF)
  Informationsbroschüre zum Naturschutzgebiet „Bornhorster Huntewiesen“ (PDF)
 62. ^ Verordnung über das Naturschutzgebiet „Everstenmoor“ Arkivuar 13 korrik 2014 tek Wayback Machine (PDF; 21 kB)
 63. ^ Verordnung über das Naturschutzgebiet „Bahndammgelände Krusenbusch“ (PDF)
  Infoflyer zum Naturschutzgebiet „Bahndammgelände Krusenbusch“ (PDF)
 64. ^ http://www.edith-russ-haus.de/ Edith-Russ-Haus für Medienkunst, abgerufen am 14.
 65. ^ Computermuseum Oldenburg, abgerufen am 11.
 66. ^ Museum zeigt junge „Antiquitäten“, abgerufen am 20.
 67. ^ Welche Zukunft haben Computermuseen?, abgerufen am 11.
 68. ^ Computermuseum fährt neu hoch
 69. ^ "Interessengemeinschaft Nikolaiviertel: Angewandte Kunst Oldenburg. 2010". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 26 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Stadt Oldenburg: Statistik: Kinder- und Jugendbuchmesse KIBUM 2005 – 2013 Arkivuar 27 korrik 2014 tek Wayback Machine
 71. ^ "Jubiläum: 10 Jahre Waschzuberregatta Die Bürgerzeitung. 9". Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2008. Marrë më 26 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "Endgültig: Die Waschzuber kommen nicht wieder NWZ Online. 14". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 26 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ Letzte Runde für Ostermarkt.
 74. ^ Messe macht Lust aufs Grüne.
 75. ^ http://www.schwarz-weiss-oldenburg.de/ Seite des Vereins
 76. ^ http://www.seikenjuku.de/www.seikenjuku.de/Startseite.html Arkivuar 25 maj 2012 tek Wayback Machine Site des Vereins Seikenjuku , abgerufen am 26.