Olidea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Olidena është një këngëtare e njohur. Olidena eshte nje vajze shume e talentuar ne muzike kryesisht ne rrymen R&B, POP dhe Dance, mirepo ka aftesi te kendoje shume mire dhe kenge popullore te cdo krahine te Shqiperise gjithashtu cuditerisht kendon edhe Indisht ne menyre profesionale nga ana muzikore. Ajo me origjine nga babai eshte nga Kurbneshi i Mirdites dhe nga mamaja eshte nga Maqellara e Dibres por e rritur mes Tiranes dhe Italise. Ne moshe fare te vogel ajo trasferohet ne Itali per te jetuar me familjen e saj. Ne Itali ka mbaruar me rezultate shum te mira Liceun shkencor, gjithmone pa lene pas dore pasionin e saj per kengen. Me pas studion per Juridik ne universitetin e Romes "La Sapienza, por deshira e saj ishte gjithmone te kthehej ne Shqiperi per te ndjekur muziken dhe Oldidena kthehet dhe mbaron shkollen e larte per Teknike Odontoiater me rezultate te shkelqyera dhe prej disa vitesh merret me muzike. Olidena Lleshaj ose shkurt Oli doli me kengen e saj te pare "Veç Kaq", e punuar nga kompozitori Alfred Sula me te cilen arriti mbi 700.000 klikime ne youtube.

Më datë 14 Tetor 2016, Olidena publikon publikon videoklipin "Ajer" ne bashkepunim me Sergio. Kenga u kompozua dhe punua nga kompozitori i mirenjohur Alfred Sula Më datë 5 Maj 2017, Olidena publikon videoklipin "S'jena Na". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Olidena, Juna. Më datë 24 Tetor 2017, Olidena publikon videoklipin "Don't Worry", në bashkëpunim me Sergio. Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Sergio, Olidena. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Me suksesin qe arriti fale talentit te saj u mendua se kengetarja do sillte per publikun shume projekte te tjera mirepo direkt pas publikimit te kenges Don't Worry, Olidena merr vendimin te braktise muziken pergjithmone duke u shprehur se "Deshira ime me e madhe ne kete jete eshte qe Zoti te jete i kenaqur me mua dhe per kete qellim Muzika nuk me ndihmon aspak (edhe pse me pelqen shume) por dua shume me shume Zotin qe e ka krijuar ate dhe gjithcka qe ne na pelqen. Nje nga frazat qe me pelqen me shume eshte kjo "kush braktis dicka per hir te Zotit, Zoti ja zevendeson atij me dicka me te mire" !

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ "Biografia". Tekste Shqip. Tekste Shqip. |first1= i mungon |last1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)