Omaha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Omaha
Omaha
Qytet
noform
Pamje e qendrës së Omahas marrë nga Parku "Zemra e Amerikës"
Vendndodhja
Omaha is located in SHBA
Omaha
Omaha
Vendodhja e Omahas në SHBA

Omaha is located in Nebraska
Omaha
Omaha
Vendodhja e Omahas në Nebraska

Koordinatat: 41°15′0″V 96°0′0″P / 41.25000°V 96.00000°P / 41.25000; -96.00000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nebraska
Qarku Douglas
Kryetari i Bashkisë Jim Suttle
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 338.2 km2
Lartësia 332 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 408.958 banorë
Dendësia 1.242,4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1854
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 68022, 68101–68164
Prefiksi 402, 531
Aeroporti Eppley Airfield (OMA)
Koordinatat 41° 15′ 0″ Veri

96° 0′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofomaha.org

Omaha është qyteti më i madh në shtetin e Nebraskës, Shtetet e Bashkuara, dhe është qendra e rrethit Douglas. Omaha ndodhet rreth 30km në veri të grykëderdhjes së lumit Platte. Omaha ka një popullsi prej 409.000 banorësh (2010), duke u renditur si qyteti i 42-të më i madh i SHBA-së.